Ar smeķīgu pasākumu Kurzemē – Jūrkalnes Uguns pļavā – pasākums “Novada Garša”, ko rīko Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs (LLKC), pēc divu gadu pārtraukuma atkal aicinās uz klātienes tikšanos visos Latvijas novados, portālu informēja LLKC pārstāve Ilze Rūtenberga-Bērziņa.
Viņa pavēstīja, ka Kurzemē jau 2. jūlijā Jūrkalnes Uguns pļavā varēs iepazīt, izgaršot un iegādāties gardumus no vairāk nekā 20 ražotāju piedāvājuma. Vienlaikus apmeklētāji aicināti piedalīties virknē meistarklašu – zivju kūpināšana, strausa tartara tapšana, ogu raušu un kokteiļu gatavošana. Sava meistarklase plānota arī bērniem. Protams, neiztiks bez muzikāla piesitiena, ko nodrošinās Mārtiņš Kanters un kapela “Kā ir tā ir”.
Vidzemē ikviens aicināts būt klātesošs Burtnieku ezera svētkos 16. jūlijā, kur paralēli vidzemnieku gardumu tirdziņam būs arī ezerā ķerta zandarta un asara gatavošanas meistarklase, citādāka zivju kūpināšana, brekšu zupas degustācija un makšķerēšanas prasmju pilnveide. Muzikālajā desertā – Igo un duets “Mediante”.
Zemgales pasākumā 23. jūlijā atpūtas bāzē “Pīlādzis” Stelpē, meistarklasēs varēs uzzināt, kas ir izslavētie Bārbeles cepelīni un kas – leišu ķiļkeni. Būs iespēja izzināt, cik ilgi grilējas vesels jērs, un saprast, ko īsti nozīmē barbekjū mērču kultūra. “Pīlādzis” ir arī labākā mototrase Eiropā un paraugdemonstrējumu tajā sniegs motokrosa čempions Matīss Karro. Mūzika – “Laime pilnīga”, solists Ervīns Ramiņš un Mārcis Vasiļevskis, kā arī Buks un Anete Buķele ar grupas “Līvi” dziesmām.
Latgalē tikšanās plānota 7. augustā, Rēzeknes pilsētas svētkos, aicinot ar Aglonas Maizes muzeja vadītām meistarklasēm izzināt visu maizes ceļu, savām acīm skatīt, kā top “Kolnasāta” mājas alus un “Šmakovkas muzeja” šmakovka, kā arī – iepazīt mūsdienīgā graudaugu ražotāja “Kotiņi” produktus un to pielietojumu. Muzikālo baudījumu piepildīs postfolkloras grupa “Rikši” un “Borowa MC”.
I. Rūtenberga-Bērziņa norādīja, ka visos pasākumos apmeklētāji tiks aicināti balsot par viņuprāt gardāko mazā ražotāja produktu. Visvairāk balsu ieguvušais ražotājs oktobrī bez maksas dosies uz “Novada Garšas” noslēguma pasākuma gadatirgu Rīgā, Hanzas peronā.
Esmu no tās puses, bet par speciāliem ” Bārbeles” cepelīniem lasu pirmo reizi . Ka tie tapuši Bārbelē, arī bārbeliešiem ir kas jauns , bet žurnālisti jau visu labāk zina , kā jau vienmēr , un ja nezina, tad piedomā.
mani abi vecāki ir cēlušies no Bārbeles puses un Ozolaines, arī turpat vien.. Arī vecvecāki no turienes, kā arī pats bērnībā daudzas vasaras esmu pavadījis tajā pusē, būdams ciemos tolaik pie daudziem vecāku un vecvecāku paziņām, bet neviens ne tolaik, ne tagad rakstā minēto kulinārijas izstrādājumu nekad nav saucis par cepelīniem. Ko līdzīgu esmu baudījis Lietuvā, tiesa daudz lielākus izmēros un krietni skābāku garšu, kur tos tiešām sauca par cepelīniem, Latvijā, Bārbeles un Skaistkalnes pusē, kā arī Bauskā, visi, kas pazina šo pārtikas veidu, tos sauca par virteņiem, un ne savādāk. Bija kartupeļu un miltu virteņi ar biezpienā iemaisīta speķa pildījumu, kuram pievienota svaiga ola, lai pildījums turētos kopā.