Ar sirsnīgiem vārdiem, ziediem un muzikālu sveicienu Rundāles novada skolotāji sagaidījuši jauno mācību gadu.
Izglītības iestāžu pedagogi piektdien, 28. augustā, Pilsrundāles vidusskolā tikās tradicionālajā augusta konferencē.
Skolēnu skaits sarūk
Pašvaldības priekšsēdētāja vietniece Inta Klīve sveica skolotājus dažas dienas pirms tam, kad mācību telpas pieskandina bērnu balsis. Skolas ir sagatavotas jaunajam mācību gadam. Visi ir kārtīgi pastrādājuši, apstiprina I. Klīve. Viņa akcentēja vairākus izaicinājumus, ar ko jāsaskaras skolās. Pirmkārt, tā ir skolēnu sagatavošana lielajai dzīvei, nevis iemācot tikai to, kas ir programmā. Tas prasīs mācību programmu reformas, skolotāju pašizglītību. Otrkārt, tā ir nemitīga cīņa par bērnu skaitu skolā. «Ar šo problēmu jāstrādā visiem kopā. Būtu ideāli, ja gandrīz visi apmeklētu Rundāles novada mācību iestādes un nedotos uz citurieni,» uzskata I. Klīve, piebilstot, ka, neskatoties uz izaicinājumiem, novēl skolotājiem strādāt ar prieku un degsmi.
Pilsrundāles vidusskolas direktore Anda Liškauska stāsta, ka šogad izdevies veiksmīgi nokomplektēt 10. klasi ar 12 skolēniem. Struktūrvienībā – Svitenes skolā – papildu pirmsskolas izglītības grupām ir izveidota viena apvienotā klase ar desmit trešās un ceturtās klases skolēniem. Struktūrvienībā – Bērsteles skolā – sākumskolu likvidēja jau pērn, saglabājot tikai pirmsskolas grupas.
Skolēnu skaita sarukšana ir problēma visā Latvijā. Šogad valstī izglītības iestāžu 12. klasēs mācīsies 9300 skolēnu, bet 1996. gadā bija vairāk nekā 19 000 audzēkņu, informē Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) Izglītības departamenta eksperte Karīna Brikmane.
Jaunas pedagoģes
Svinīgajā sarīkojumā skolotāju pulkā tika uzņemtas divas jaunas pedagoģes – Ērika Jankeviča un Dana Percova, kuras strādās pirmsskolas izglītības iestādē (PII) «Mārpuķīte».
Šī gada jaunums ir PII «Saulespuķe» uzņemšana UNESCO asociēto skolu projektā, kurš izveidots 1953. gadā, tajā darbojas 10 000 izglītības iestādes no 181 valsts. Bērnudārzs projektā iekļausies līdz 2018. gadam, tā mērķis – bagātināt mācību saturu, ieviest modernas mācību metodes un pilnveidot mācību vidi.
Konferencē Rundāles novada dome PII «Saulespuķe» kolektīvam pasniedza atzinības rakstu par sekmīgu pedagoģiskās, psiholoģiskās un sociālās palīdzības koordinēšanu un nodrošināšanu izglītojamajiem.
Dalās pieredzē
Pašvaldības speciāliste izglītības un informācijas tehnoloģiju jomā Zinaida Sparāne atgādina, ka šogad novadā reorganizēta Saulaines profesionālā vidusskola. Viņa teic atzinīgus vārdus kolektīvam par darbu senākajā lauksaimniecības izglītības iestādē Latvijā. Skolas direktors Jānis Beķeris amatā nostrādāja 19 gadus, tāpēc pašvaldība piešķir viņam atzinības rakstu par profesionālu, sabiedriski aktīvu, ilglaicīgu un apzinīgu darbu izglītības jomā.
IZM atzinības rakstu par izciliem sasniegumiem mācību un audzināšanas darbā saņēma skolotāja Daina Bergmane, kura pedagoģiskajam darbam veltījusi 33 gadus. Viņas skolēniem ir labi sasniegumi centralizētājos eksāmenos, pati ir ieguvusi skolotāja-mentora kvalifikāciju, vērtējusi centralizētos eksāmenus. IZM atzinības rakstu par ieguldīto darbu kultūrvēsturiskā mantojuma, tautas tradīciju saglabāšanā un popularizēšanā piešķīra deju skolotājai Aigai Vangalei, kuras stāžs mērāms 15 gadu garumā.
Muzikālu sveicienu pedagogiem bija sagatavojis dziedātājs Uģis Roze un komponists Jānis Lūsēns. Par talantīgas domāšanas noslēpumiem un to, kā pedagogiem to attīstīt audzēkņos, stāstīja Jūlijs un Jurģis Muraškovski. Ar pieredzi Eiropas skolu sadarbības «eTwinning» programmā dalījās Pilsrundāles vidusskolas skolotāja Līga Bajāre, par dalību ekoskolu kustībā stāstīja PII «Mārpuķīte» vadītāja Judīte Zeltiņa.
UZZIŅAI
Pašvaldības pateicības pedagogiem:
Rundāles novada domes atzinības rakstus saņēma PII «Mārpuķīte» pedagoģe Agnese Belrusa par atbildīgu un sekmīgu darbu un logopēde Sarmīte Rutka par sekmīgu, uz izaugsmi orientētu darbu.
Pašvaldība pateicās matemātikas skolotājai Annai Vasiļevskai, angļu valodas pasniedzējai Ainai Simonovai, sociālo zinību un vēstures skolotājai Agritai Jeršovai, kuru skolēni uzrādījuši teicamus rezultātus valsts pārbaudes darbos. Pilsrundāles vidusskola ieņem 12. vietu valstī pēc rezultātiem centralizētajos eksāmenos.
Sākumskolas skolotāja Līga Bajāre ieguva atzinības rakstu par aktīvu izglītojamo iesaistīšanu «eTwinning» starptautiskajos projektos.
Bioloģijas, veselības, dabaszinātņu un ķīmijas skolotāja Vita Rozēna saņēma uzslavas par skolēnu iesaistīšanu vides izglītošanā.
Rundāles novada domes atzinības rakstu ieguva sākumskolas skolotāja Baiba Strautniece par apzinīgu un profesionālu darbu.
