
Zemessardzes 1. Rīgas brigādes 53. Bauskas kājnieku bataljonam nedēļas nogalē, no 7. līdz 9. februārim, norisinājās pirmais «Berešu maršs» jaunajiem zemessargiem, portālu informēja Vita Staņulāne, bataljona personālsastāva personāla speciāliste.
Bataljona pārstāve skaidroja, ka šāds «Berešu maršs» parasti ir jaunajiem kareivjiem, kuri ir iestājušies profesionālajā dienestā un izgājuši pamatapmācību, bet šī tradīcija tiek ieviesta arī Zemessardzes vienībās.
Zemessardzē 53. bataljonā pieteikušies desmit jauni dalībnieki, kam apgūstams 20 dienu pamatapmācības kurss, noslēgumā – kā gala eksāmens aizvadītajā nedēļas nogalē bija «Berešu maršs». Zemessardzes 53. bataljona virsseržants Kristaps Kancāns atklāj, ka, sākot ar piektdienas vakaru un līdz pulksten 15 svētdienā, Vecsaules pagasta Jaunsaules teritorijā un līdz Bauskai tika mēroti kopumā 25 kilometri ar visu uzkabi, marša gaitā jāveic arī daudzi uzdevumi un pārbaudījumi. Šajā pamatapmācību kursā piedalījās arī trīs jaunie zemessargi no 54. inženiertehniskā bataljona un viens jaunais no Zemessardzes 52. kaujas atbalsta bataljona Jelgavā.
Noslēgumā svētdien pie Bauskas Brīvības pieminekļa jaunie zemessargi no 53. bataljona komandiera pulkvežleitnanta Elmāra Popakula rokām saņēma bereti ar Zemessardzes kokardi, nu viņi ir to tiesīgi nēsāt. Komandieris uzrunā pauda lepnumu par jaunajiem zemessargiem, kuru vidū arī trīs sievietes. Viņš teica, ka trīs posmos ir gandarījums: kad pilsonis izvēlas kļūt par zemessargu, kad viņš nodod zvērestu un kad pabeidzis zemessargu pamatapmācības kursu.
Pēc svinīgā brīža jaunajiem zemessargiem bataljona štāba mītnē bija sarūpēts svētku kliņģeris, valdīja draudzīga gaisotne, V. Staņulāne apliecināja, ka svarīgi rūpēties par zemessargu labsajūtu, komandas garu, lai visi justos jauki.
Kristaps Kancāns ir šo jauno zemessargu kursa priekšnieks, kurš komandu komplektējis, sastādījis mācību programmu, nemitīgi jaunos zemessargus motivējis uzdevumu veikšanai, kā arī kontrolējis un katra darbu novērtējis. Jaunā tradīcija, kas nule kā ieviesta, – pārbaudījums un noslēgumā svinīgā līnija pie Brīvības pieminekļa «Berešu maršs» ir viņa lēmums.
Visi jaunie zemessargi arī paveica uzdevumus 25 kilometru trasē. «Tāpēc arī nogāja maršrutu, ka bija cits citu balstoša komanda. Pieskatīja cits citu, palīdzēja nevis tad, kad jau kāds krīt, bet laikus, tiklīdz manīja, ka biedrs sāk atpalikt. Pleca sajūta, kad saproti, ka neesi viens, ir svarīga,» stāsta K. Kancāns.
Pārbaudījumi «Berešu maršā» bija dažādi, visi iepriekš pamatapmācību kursā apgūti, – šaušana mērķī, orientēšanās, lauka kaujas iemaņas, pirmās palīdzības sniegšana, sakaru mācība un citas prasmes. Uz maiņām rotācijas kārtībā katram kādu laiku bija jābūt arī nodaļas komandiera amatā. «Tas pārbauda zemessarga spējas būt ārpus savas komforta zonas, strādāt ar kolēģiem nestandarta situācijās. Tā kā Zemessardzē dalībnieku vecuma diapazons ir plašs – no jaunekļiem līdz piecdesmitgadniekiem, jaunajiem jāspēj, cienot pieredzējušos vīrus, tomēr dot viņiem arī nepieciešamās komandas. Nav viegli šai barjerai pārkāpt, bet jāspēj,» skaidro K. Kancāns. Šīs situācijas ir atšķirīgas no profesionālās armijas, kur tomēr komandieri jau ir nobrieduši cilvēki un padoto vecums aptuveni vienāds.
Kursa priekšnieks raksturo, ka zemessargiem katram ir savas pozitīvās spējas, lai kādā vecumā viņi būtu – gados vecākajiem ir augstāka psiholoģiskā noturība, ja uzdevumu pirmoreiz neizdosies paveikt, to darīs atkārtoti, kamēr sanāks; savukārt jaunie dažkārt pie pirmās neveiksmes gatavi atmest ar roku, kaut arī viņiem fiziskie dotumi labi un ir spējas ar darbiem tikt galā.
Svētdien Zemessardzē uzņemts un bereti saņēma arī Aivis Ieviņš, kurš ir piecdesmitgadnieks. Rīdzinieks, bijis Valsts policijas darbinieks, tālab dienests un disciplīna nav sveša lieta. Tomēr noietos 25 kilometrus ar mugursomu plecos kājas jūtot… Vaicāts par motivāciju stāties Zemessardzē, A. Ieviņš «Bauskas Dzīvei» atbild: «Redzat, kāda politiskā situācija ar mūsu kaimiņu austrumos? Tā arī mana atbilde. Domāju par šo soli jau kādu laiku. Man Bauskas bataljona zemessargos ir draugi un paziņas, tāpēc izvēlējos tieši Bausku.»
Motivācija cilvēkiem stāties zemessargos ir dažāda. K. Kancāns teic, ka pārsvarā tie ir cilvēki, kam nav vienalga, kas notiek apkārt. Zemessargs ir gatavs vietējo sabiedrību atbalstīt jebkurā situācijā – piemēram, tā bija vētrā jūlijā, kad zemessargi steidza palīgā novākt kokus Bauskā. Citam motivācija ir arī iespēja uzturēt sevi formā, pavadīt nedēļas nogales fiziskās aktivitātēs svaigā gaisā. «Jebkurā gadījumā ziniet – ja redzat zemessargu ejam pa ielu, varat justies droši,» noteic K. Kancāns.
Viens no Zemessardzes 53. Bauskas bataljonā 9. februārī uzņemtajiem jaunajiem dalībniekiem ir Rihards Sunteiks. Jāatzīst, ka tā ir sanācis – Rihardam «Bauskas Dzīve» faktiski sekojusi jau kopš viņa bērnības. Par viņu rakstīts, kad kā piektklasnieks vēl 2017. gadā piedalījies Latvijas sacensībās «Superpuika», kur ieguvis trešo vietu. Rakstīts, kad bijis jaunsargs, kad piedalījies vieglatlētikas sacensībās, absolvējis Bauskas Mūzikas un mākslas skolas mūzikas nodaļu, pēdējoreiz – kad kopā ar draugu izveidojuši skolēnu mācību uzņēmumu, kas piedāvā mopēdu, motorolleru un motociklu apkopes servisu. Tolaik jau R. Sunteiks apguva inženierzinātnes Jelgavas tehnikumā.
Rihardam pašlaik ir tikai 20 gadu, licis lietā gan studijās gūtās zināšanas, gan pieredzi un tikko izveidojis un atvēris autoservisu «R&R workshop», kas ir Bauskas pievārtē adresē «Sunteikas». Strādājot gan ar motocikliem, gan automašīnām, piedāvā ļoti plašu pakalpojumu klāstu. Līdztekus šim darbam «pēkšņi radās doma, ka jāstājas zemessargos. Biju jaunsargs, tagad jāturpina».
Jauno zemessargu vērtējumā Rihards Sunteiks mācību laikā guvis lielāko punktu skaitu un svētdien tika apbalvots ar Latvijas karogu, kurš katru dienu mācībās un arī «Berešu maršā» ticis uzvilkts mastā vai kokā. Rihards atzīst, ka komandas gars mācību gaitā tiešām bijis stiprs, tas arī svarīgi zemessargiem. Viņš atzīmē arī kursa priekšnieka K. Kancāna motivējošo lomu – «profesionāls, cilvēcīgs, pasaulē labākais instruktors».
Kā jaunais zemessargs karogu izmantos? «Es ceļu māju. Tur valsts karogs būs īsti vietā,» atbildēja Rihards.
Pārspīlēts patoss
Visu cieņu Bauskas zemessargiem!
Ja iestāšos Zemessardzē, NBS reklamēs manu maizes ceptuvi tāpat kā R&R workshop? 🙂
Protams, ka reklāmēs bet Tu nedrīksti maksāt nodokļus savā uzņēmumā bet drīksti kā zemessargs saņemt nodokļu maksātāju naudu, algas veidā.
Zvērestu DOD nevis nodod.
Uz priekšu! Vispirms iestājies un parādi sevi no labākās puses!
Ko nozīmē – “no labākās puses”? Tātad visi pārējie pamatapmācības dalībnieki parādījā sevi no sliktākās puses, tomēr nav vienlīdzība? 😮
Es rakstīju…sevi no labākās puses,nevis salīdzinot ar citiem.Šobrīd komentāros tu sevi parādi ne no tās labākās puses,diemžēl.
Tātad pārējie dalībnieki sevi neparādīja no labākās puses kā, tavuprāt, es? Man ir 3 dēli un 2 meitas, man jāsaprot algoritms, jo šī būtu laba iespēja kalpot valstij un gūt labas reklāmas iespējas savam biznesam, lai pabarotu un izskolotu kuplo ģimeni. Neesi tik negatīvs, labo pušu ekspert. 🙂
ar komentāru rakstīšanu jau nu sevi nenoreklamēsi, ej un kaut ko dari,nevis skaud!
bija mums savulaik Aizsargu organizācija, torei valsts prezidenta īpaši aprūpēta, tās biedriem pat ieročus bija mājās atļauts turēt, kā arī nabagi viņi nebija, ja pat vēl šobrīd pilsētā redzams viņu tolaik celtais staltais Aizsargu nams, padomju gados par “kultūras namu” pārdēvētais un tādu statusu vēl šolaik saglabājušais. Viss jau būtu labi, ja vien arī šajos laikos tiem zemesargiem par mūslaiku modernā kara iemaņām tiktu vairāk iemācīts, nekā ar kaut modernu plinti pa mežiem noskriets. Tiem pašiem zemesargiem būtu vairāk jāmācās tieši ar civiliedzīvotājiem komunicēt, kaut vai tādā līmenī iesākumam, kā “družiņņikiem” savulaik. Lai parādītu vismaz mūsu VP un PP, kā tas darāms. Lai kaut vai tagad valstī kārtību nodrošinātu mūsu hroniskās iekšlietu ministrijas mazspējas laikā. Kaut vai tos uzdevumus, ko savulaik aizsargi paveica.
Karogs mētājās uz netīra galda, tā var?
redzot šobrīd Rīgā notiekošo, “kūpināto” uzplūdus, vai jau saulaicīgi nevajadzētu domāt par to, ka arī Rīga drīz vien var pārvērsties par Stokholmu šobrīd, kur valsts iekšlietu ministrs tā vienkārši pasaka, ka dažos rajonos situācija sakarā ar organizēto noziedzību vairs neesot kontrolējama. Un tas valstī, ko ilgu laiku mums kā piemēru rādīja, no kā mācīties. Bet, ja paskatās uz pašreizējiem “koristiem un dejotājiem” spēka struktūrās un šo struktūru vadību, tad “stokholmas variants” arī priekš mums nav aiz kalniem, kaut pašreiz novērotā tiesiskā nihilisma šeit ziņā.
Latviešu literārajā valodā drīkst lietot vārdu savienojumu “nodot zvērestu”. (www.valodaskonsultacijas.lv)
Nevajag jaukt galvu. Militārā vidē ir pieņemts lietot atbilstošās frāzes, kur katra var nest īpašu nozīmi. Karavīrs zvērestu dod. Nodod to 2 gadījumos – kā nodevību vai nododot kā piemēru, kurš jāatkārto. Šis ir arī militāro tradīciju jautājums ar dziļu jēgu.
tās “dziļās jēgas” izpratne valstī sajūtama ik uz soļa, īpaši ne viena vien ministra “izpratne”, Sprūdžam īpaši izceļoties
Iestājies daudzbērnu tēvs, parādi savas spējas, zemessargs ir tāds pats civilais kā Tu, nejauc galvu. Izlien no būra un dos tev tiesības bauskas dzîvei savu kulināriju arī noreklamēt
Kāpēc tikai man? Es gribu, lai visi vienlīdzīgi tiek noreklamēti. Kāpēc tādas negācijas? Tu esi ļauns? 😮
Nelaimīgais ceplis,neviens viņu neintervē,nevar pareklamēties.Nelaimīga būtne,žēl
Savas negācijas šeit izgāzt atnāci tu. Vēlies reklamēties – ej uz Bauskas dzīvi. Te nekāda sakara ar NBS!
Kā nav sakars ar NBS? Zemessardze ir NBS sastāvā, publikāciju sagatavoja zemessardze, publikācijā ir reklāma. Tu gribi teikt, ka šis raksts neatbilst NBS normatīviem? Nesaprotu, Tu pēc būtības spried vai nolēmi izrādīt savas vardarbības spējas? 😮
mieru tikai mieru- nu kāds vēl var būt ļaunums pret maizes cepeļa turētāju un daudzo bērnu tēvu? Reklamē takš komentāros savu maizes cepeli vienlīdzīgi no visām pusēm, pa riņķi un visapkārt; priekš kam tev zemessargi,
Publikāciju sagatavo laikraksta autors🥹
Ja drīkst pastumt malā to nabagu ar cepli, man arī ir kaut kas sakāms par šo tēmu. Kā jau pieņemts – par mirušajiem neko vai tikai labo. Tieši tāpat ir par armiju. Tas ir, ja mēs dzīvojam Krievijā, Ziemeļkorejā, Ķīnā vai vecajā padomju savienībā.
“Publikāciju sagatavo laikraksta autors” – var redzēt, ka esi tālu no militārās tēmas. Militāro vienību publikācijas nav vienkārši žurnālistu brīvas interpretācijas, bet gan rūpīgi saskaņoti un tendēti teksti, kas ir daļa no civilmilitārās sadarbības un militārās komunikācijas stratēģijas. Militārajā sfērā komunikācija tiek rūpīgi kontrolēta, lai izvairītos no informācijas noplūdes, dezinformācijas un potenciāli kaitīgiem vēstījumiem. Ielāgo to un dodies uz skolu pats.
“glābsim cepli” tiešām cilvēks ne tikai jāglābj, bet arī jādakterē- kādi tad militārie noslēpumi, dezinformācija un potencionāli kaitīgi vēstījumi varēja tikt izpausti šajos interviju atreferējumos ar jaunajiem zemessargiem,
Manuprāt, ir jābūt objektīviem un jāskatās, ko tas Ceplis centās pavēstīt mums visiem. Tās naida runas ir liekas. Cik var redzēt, tā lielākā sāpe laikam bija par reklāmu un izteiktu favorītismu. Es gan pievērsu uzmanību citām būtiskām lietām, bet nav īstā vieta, kur to apspriest.
Ceplim pietrūkst reklāmai, jāstājas zemessardzē, jākļūst par līderi un būs reklāma bauskas dzīvē😆
Lai jaunajie. ZS spèks un izturiba,bet vecie ZS kas iestajàs un dienèja no ZS dibinasanas pirmajàm dienam ,kas pildija gan robeźsargu gan policijas funkcijas ir aizmirsti, kau vienkàrsakà apsveikuma kartite butu atsutita
tautas debilizācija pieņem arvien lielākus apmērus. Bet, tam bija jānotiek un tas notiek, jo pat vienkāršākās aritmētiskās darbības jau masai “izskoloto” ,redzams, par grūtu.
Sveicu bataļjona labākos mīlniekus Vaļentīna dienā! ❤️
Kauns. Ka ar Latvijas karogu izrikojas, ka nezin ierindas macibu, ka bataljona komandiera sveiksanas laika tas skukis darbojas pie galda. Lai ari mes agrak bijam trucigaki ekipejuma, ierindas maciba bija iedzita kaulos. Jaunos jamaca. Bataljona no pirmas dienas.