
Bauskas novada skolēnu mākslas un mūzikas festivāls «StaroJums» Bauskas Kultūras centrā izskanēja 6. martā.
Festivāls «StaroJums» ir veltījums tam, ka māksla un mūzika spēj izgaismot mūsu ikdienu, padarot to krāsaināku un skaistāku. Gatavojoties XIII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkiem, šī ir viena no dienām, kas ir iedvesmas un prieka avots, svētku brīdi atklājot sacīja sarīkojuma vadītājas Bauskas Valsts ģimnāzijas skolnieces Karīna Kondore un Līva Lazdiņa.
Bauskas Bērnu un jauniešu centra (BJC) rīkotajā festivāla noslēguma dienā nosauca un sveica tos skolēnus, kuru vizuālās, vizuāli plastiskās mākslas un radošo industriju jomas darbus no konkursizstādes «StaroJums» Bauskā žūrija atlasīja tālākai eksponēšanai Zemgales reģionālajā skatē Jelgavā. Bauskas muzejā daudz pārsteigumu dāvāja 146 darbi, kurus veidojuši 178 audzēkņi no 15 novada vispārizglītojošo skolu, Bērnu un jauniešu centra un Bauskas Mūzikas un mākslas skolas interešu izglītības pulciņiem. «Bauskas Dzīve» atgādina, ka žūrijā strādāja mākslinieces Elga Grīnvalde un Laura Matilde Ikerte, kā arī Valsts izglītības attīstības aģentūras Nemateriālā kultūras mantojuma nodaļas vecākā eksperte Sandra Mieze.
Labākie darbi tiek sūtīti uz konkursa 2. kārtu, tie būs eksponēti jaunrades namā «Junda», Jelgavā. Savukārt 4. aprīlī «Jundā» būs vizuālās un vizuāli plastiskās mākslas konkursa laureātu apbalvošana un tērpu skate Zemgales kultūrvēsturiskajā novadā, tad tiks paziņoti tie skolēni, kuru darbus izstādīs 27. maijā Rīgā, VEF Kultūras pilī.
Kaut arī burvīgu mākslas darbu ir daudz, diemžēl visi netika atlasīti uz konkursa otro kārtu. Par to skuma arī žūrija. Tomēr tās dalībniece Laura Matilde Ikerte centās visus iedvesmot, sakot, ka prieks un gandarījums ir mākslas radīšanas procesā, novēlot to izbaudīt.
Festivāla noslēgumā Bauskā pasniedza arī skatītāju simpātiju balvas. Bauskas muzejā apmeklētāji varēja balsot par izredzēto darbu, to atzīmējot ar uzlīmīti. Balsošanā piedalījās 463 apmeklētāji, visvairāk skatītāju balsu bija par Bauskas Valsts ģimnāzijas audzēknes Anastasijas Maksimovas darbu «Dzīves pavedieni».
Arī laikraksta «Bauskas Dzīve» redakcija pasniedza savas simpātiju balvas – Bauskas BJC gleznošanas pulciņa audzēknei Melisai Spurai par gleznojumu «Dziesmas ceļš» un Bauskas BJC animācijas pulciņa audzēknei Karlīnai Ungurei par darbu «Saule, Pērkons, Daugava». Melisas skolotāja Aiva Linkeviča par savu audzēkni teic, ka meitene rūpīgi ieklausās pasniedzējas ieteikumos un centīgi strādā, turklāt par pirmklasnieces izaugsmi regulāri rūpējas un viņu atbalsta vectētiņš, kas mazo mākslinieci ved uz pulciņa nodarbībām. Savukārt Karlīnas pedagoģe Maija Lauriņa-Rimicāne slavē meitenes rūpību un pacietību, jo 1,39 minūšu garas animācijas filmiņas izveide prasa sarežģītu un ilgstošu darbu. Diemžēl Karlīna pati uz sarīkojumu netika slimības dēļ.
Festivāla gaitā arī divās radošajās darbnīcās strādāja 77 audzēkņi no Bauskas novada izglītības iestādēm.
Muzikālus un deju priekšnesumus sniedza Vecumnieku vidusskolas 1.–4. klašu meiteņu koris, diriģente Zaiga Jēgere, koncertmeistare Līga Eglīte; Bauskas Mūzikas un mākslas skolas pūtēju orķestris, vadītājs Aigars Dziļums; Bauskas pamatskolas zēnu vokālais ansamblis, vadītāja Ilze Bērziņa, koncertmeistare Evija Bonāte, un Bērnu un jauniešu centra deju kopa «Mēmelīte», vadītāja Ligita Irbīte.
Festivālā uz Bauskas Kultūras centra skatuves skolēni demonstrēja arī pašu darinātus tērpus, kas tika pieteikti un vērtēti modes dizaina kategorijā. Bija triju mācību iestāžu audzēkņu tērpu izrādīšana. Visplašākās kolekcijas piedāvāja Bauskas pilsētas pamatskolas radošo darbu pulciņš (skolotāja Daiga Sējēja) un Vecumnieku vidusskolas jaunietes (skolotāja Anda Rušmane).
Bauskas pilsētas pamatskolas skolnieces izrādīja ļoti radoši veidotu un elegantu kolekciju «Trejdeviņas saulītes». «Saule var būt tik dažāda: dūmakaini pelēka kā vecmeistaru gleznās, balta kā Raimonda Paula dziesmā, zeltīta kā tautas dziesmās vai pat melna kā Jāņa Plotnieka dzejolī. Tas viss šajā kolekcijā,» tērpus raksturoja pasākuma vadītājas. Tāpat tiek uzsvērts, ka apģērbi darināti no neirstoša poliestera un visdažādāko toņu, krāsu auduma gabaliņiem aplikācijām, kas iegūti otrreiz izmantojot, izārdot zīda blūzi, vairākus linu maisiņus, no modes izgājušas samta un lina kleitas, izmantojot atgriezumus no oderauduma, veciem aizkariem, izdiluša linu palaga un pat mazus pārpalikumus no restaurēto Rundāles pils krēslu auduma. Rotas gatavotas no koka saplākšņa un lina auklas.
Ar izdomu veidota Vecumnieku vidusskolas tērpu kolekcija «Rotājos ar lielo sudraba sakti». Kolekcijas raksturojumā minēts: «Saktiņas starojums slēpjas tās ilgtspējībā – no senču saknēm uz šodienu, caur praktisko, mītisko, maģisko un skaisto. Staro caur saspraust un aizsargāt līdz rotāties un būt radošam.» Kolekciju veido vestes un kleitas salikumi no jauniešu iemīļotā džinsu auduma. Kolekcijas ierosmes avots ir latviešu tautas tērpu saktas rotājums un tās apļa formas, kas ir vestes piegriezuma pamatā. Apģērbus var perfekti kombinēt ar citiem jauniešu garderobē jau esošiem ap-
ģērbiem. Veste ir velkama abpusēji. Izmantotie materiāli: džinsu kokvilnas audums, filcs, tills.
Savukārt Bauskas Valsts ģimnāzijas dizaina un tehnoloģiju pulciņa kolekcija «Spīdi spoži» piedāvāja divus tērpus – jaunietei un jauneklim. Ilgtspējīgs apģērbs, kas iedvesmojas no gaismas un enerģijas spēles. Tērpi ir radīti no atkārtoti izmantotiem un pārveidotiem apģērbiem, piešķirot tiem jaunu mirdzumu un nozīmi. Kolekcijas centrā ir zelta jaka ar LED gaismiņām – simbols jaunai dzīvībai un transformācijai. Kleita radīta no vecām džinsu biksēm saules griezumā un baltās kokvilnas auduma joslas, kas simbolizē saules starus.
Vērienīgo mākslas festivālu rīkoja Bauskas bērnu un jauniešu centrs, scenārija autore – šī centra direktore Veronika Puķe.
«Pelēkā pavasarī viss ir pelēks, sniegs ir nokusis, zeme pelēka un pumpuri pelēki. Bet pārplīst pelēkais pumpurs un uzzied – pūpols! Pelēkā pavasarī pelēkā zemē izlien zaļa tulpe, pelēkā zemē izlien sarkani rabarberi kā velna ragi…» šajā citātā no Imanta Ziedoņa «Pelēkās pasakas», ko runāja festivāla sarīkojumā tā vadītājas, lieliski saskatāmas paralēles gan ar mūsu pavasara pelēcību pēc dīvainās ziemas, gan ar to krāšņo mākslas brīnumu, ko ikdienā un svētkos rāda talantīgie Bauskas novada skolēni un viņu pedagogi. Tādējādi viņi mums, skatītājiem, rada mākslas baudījumu, kas ļauj brīžiem padzīvot metru virs zemes…
Kad gaisma dejo, pasaule kļūst gaišāka. Kad cilvēks dzied, spēlē vai kaut ko rada, viņa dvēsele staro.
Vizuālajā mākslā uz 2. kārtu izvirzīti 15 dalībnieku darbi:
● Bauskas pilsētas pamatskolas skolnieces Deinas Paulovičas darbs «Draudzenes».
● Bauskas Mūzikas un mākslas skolas interešu izglītības pulciņa audzēknes Esteres Zaharčenokas darbs
«Es ar mammu pie Bauskas pils».
● Bauskas Valsts ģimnāzijas skolnieces Gabrielas Galanes darbs «Mildas starojums».
● Bārbeles pamatskolas skolnieka Leopolda Cunska darbs «Olaines baznīca».
● Griķu pamatskolas skolnieces Paulīnas Lukjanovičas darbs «Tautumeita zvaigžņotā naktī».
● Griķu pamatskolas skolnieka Laura Kupča darbs «Pupuķis vēro ziemeļblāzmu».
● Griķu pamatskolas skolniece Gustes Barkauskas darbs «Krāsainā Latvijas daba».
● Misas pamatskolas skolnieces Rebekas Straujās darbs «Naktī».
● Uzvaras pamatskolas skolnieces Emīlijas Marī Luņevas darbs «Manas ģimenes starojums».
● Uzvaras pamatskolas skolnieka Toma Daniela Tālberga darbs «Vectēva starojums».
● Vecsaules pamatskolas skolnieka Vernera Volosovska darbs «Gaismas iztecēšana».
● Bauskas Bērnu un jauniešu centra audzēkņa Sanda Ģēveļa darbs «Atstarojums».
● Bauskas Bērnu un jauniešu centra audzēknes Melisas Spuras darbs «Dziesmas ceļš».
● Bauskas Bērnu un jauniešu centra audzēknes Sofijas Dmitrijevas darbs «Vienoti laikā».
● Bauskas Bērnu un jauniešu centra audzēknes Loretas Jakubones darbs «Radošais putns».
Vizuāli plastiskajā mākslā uz 2. kārtu izvirzīti 10 darbi:
● Iecavas pamatskolas skolnieces Sintijas Bukatovas darbs «Vaniļas saldējums».
● ecavas pamatskolas skolnieces Katrīnas Dorošenkovas darbs «Pavasaris».
● Iecavas pamatskolas skolnieces Rūtas Roziņas darbs «Uguntiņa».
● Iecavas pamatskolas skolnieces Alīnas Paluhinas darbs «Pērle».
● Bauskas Bērnu un jauniešu centra audzēkņa Raivja Gulbja «Staro diena mūzikā».
● Bauskas Bērnu un jauniešu centra audzēkņa Klāva Kampusa darbi «Dzīvības starojums» un «Pīles pret
roņiem».
● Bauskas Bērnu un jauniešu centra audzēknes Anetes Čakšas darbs «Saules zaķi».
● Bauskas Bērnu un jauniešu centra audzēknes Paulas Kristiānas Vairogas darbs «Ar kroni galvā».
● Bauskas Bērnu un jauniešu centra audzēknes Sofijas Dmitrijevas darbs «Balta nāca dvēselīte».
Radošo industriju jomā uz 2. kārtu izvirzīti trīs darbi:
● Bauskas Bērnu un jauniešu centra audzēknes Karlīnas Ungures animācija «Saule, Pērkons, Daugava».
● Bauskas Bērnu un jauniešu centra audzēknes Sandras Pētersones animācija «Visskaistāk».
● Bauskas Bērnu un jauniešu centra audzēkņu Emīlijas Šūpulnieces un Evitas Māras Vāveres animācija
«Pie neskaidrās mētras».
Tērpu parādē Jelgavā 4. aprīlī piedalīsies trīs kolekcijas:
● Vecumnieku vidusskolas tērpu kolekcija «Rotājos ar lielo sudraba sakti».
● Bauskas Valsts ģimnāzijas tērpu kolekcija «Spīdi spoži».
● Bauskas pilsētas pamatskolas tērpu kolekcija «Trejdeviņas saulītes».
Uz radošo darbnīcu skati Jelgavā 4. aprīlī izvirzītas:
● Bauskas Bērnu un jauniešu centra «Koka rotu darbnīca».
● Bauskas Bērnu un jauniešu centra darbnīca «Slepenās zīmes».
Reklāma