Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

FOTO: LU Akadēmiskajā bibliotēkā atklāta izstāde “Valodniekam Jānim Endzelīnam – 150”

Latvijas Universitātes (LU) Akadēmiskajā bibliotēkā 17. februārī atklāja izstādi “Valodniekam Jānim Endzelīnam – 150”, informēja bibliotēkas pārstāve Inguna Mīlgrāve.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Viņa norāda, ka 2023.gads ir nozīmīgs gads ne tikai Latvijas filologu un baltistu, bet arī Latvijas akadēmiskajai saimei. Latviešu valodnieka, baltista un pedagoga Jāņa Endzelīna 150. dzimšanas diena 22.februārī ir iekļauta UNESCO svinamo dienu kalendārā. Īpašo notikumu ar Endzelīnam veltītu plašu izstādi atzīmēs arī LU Akadēmiskā bibliotēka.

Bibliotēka izstādē iepazīstina gan ar Endzelīna biogrāfiju saistītajiem datiem – bērnība, skolas gaitas, studijas -, gan ar viņa daudzpusīgo zinātnisko darbību, īpašu uzmanību veltot valodnieka saistībai ar LU. Atspoguļojot Endzelīna darbību, izstādē tiks izmantoti LU Akadēmiskās bibliotēkas Rokrakstu un reto grāmatu nodaļā un Misiņa bibliotēkā esošie dokumenti, rokraksti, vēstules, darbu manuskripti un pirmizdevumi, tulkojumi, fotogrāfijas un citi materiāli.

Ieskatu Endzelīna darbībā sniedz bibliotēkas fondos esošie Rīgas Latviešu biedrības Zinību komisijas materiāli, kas tiks izmantoti, veidojot izstādi. Valodnieks piedalījās Rīgas Latviešu biedrības Zinību komisijas vasaras sapulcēs un Ortogrāfijas komisijas darbībā, izlokšņu materiālu vākšanā, bija Zinību komisijas Valodniecības nodaļas priekšnieks un Zinātņu komitejas priekšnieks.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Izstādē plaši atspoguļots Endzelīna Harkivas periods no 1909. līdz 1920.gadam, kad viņš strādāja Harkivas Universitātē par profesoru. Pēc paša Endzelīna atzinuma tas bija viņa radošās zinātniskās darbības uzplaukums.

Nozīmīgs Endzelīna dzīves posms aizsākās 1920.gadā, kad valodnieks, Latvijas Augstskolas aicināts, ieradās Latvijā un uzsāka darba gaitas jaundibinātajā augstskolā, kurā nostrādāja līdz 1950.gadam. Universitātē viņš izveidoja un vadīja Baltu filoloģijas nodaļu.

Mīlgrāve atzīmē, ka bagātīgs informācijas avots ir Latvijas Augstskolas Filoloģijas un filozofijas fakultātes Protokolu grāmata. Par viņa darbību LU liecības glabā studentu un kolēģu – Martas Grimmas, Mārtiņa Rāceņa, Ainas Karlsones – atmiņu un lekciju pieraksti, fotogrāfijas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pēc bibliotēkas pārstāves paustā, interesanta ir sarakste ar Endzelīna darba turpinātājiem, kuri savu darbību turpināja trimdā – Edīte Hauzenberga-Šturma, Velta Rūķe-Draviņa, Kārlis Draviņš. Saglabājušies arī materiāli par Jāņa Endzelīna dalību Filologu biedrībā, Latviešu folkloras krātuvē un Latviešu valodas krātuvē.

Izstādes atklāšanas pasākumā izstādes veidotāja Inguna Mīlgrāve nolasīja dzejnieka Kārļa Krūzas veltījumu Jānim Endzelīnam:
Lai sveši mums šodien sapīkums un splīns,
Lai sejās laistās spožs un saulains smīns;
Lai vārdi deg un kausos kvēlo vīns,
Lai mūsu vidū dzīvs vēl Endzelīns!

Sarīkojumu kuplināja LU pūtēju orķestra dueta muzikālais sveiciens, uzstājās LU padomes priekšsēdētāja Inna Šteinbuka, LU rektors Indriķis Muižnieks, LU prorektore, valodniece Ina Druviete, LU Latviešu valodas institūta direktore Sanda Rapa, atraktīvais Rīgas Latviešu biedrības priekšsēdētājs Guntis Gailītis, kurš ne tikai ar ziediem sveica pasākuma vadītāju LU Akadēmiskās bibliotēkas direktori Ventu Koceri, bet arī dāvāja Jāņa Endzelīna jubilejai veltītu afišu un kādu ar Endzelīnu saistītu relikviju no sava ģimenes arhīva, mudinot arī pārējo sabiedrību “’neturēt sveci zem pūra”’.

Izstāde būs skatāma līdz 14.aprīlim.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.