Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

FOTO: Rundāles pils franču dārzā klāt skaistais sīpolpuķu ziedēšanas laiks

Neskatoties uz vasaras steidzīgo atnākšanu, sirdīs un puķu dobēs tomēr joprojām dominē pavasaris. Šajā gadalaikā dārzu noteicējas neapšaubāmi ir sīpolpuķes. Arī Rundāles pils muzejam šo ziedu kolekcija plaša – vairāk nekā 140 tulpju, 30 narcišu, 20 hiacinšu šķirņu, arī muskares, fritilārijas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Muzeja parka nodaļas vadītāju Ievu Reinvaldi satiekam pie partera dobēm, kas veido augu rakstus pašā pils priekšā. Tajās šogad stādījumi atšķirīgi un daudzveidīgāki augu sortimenta ziņā.

«Ņemot vērā, ka hercogam Pēterim šogad ir 300 gadu jubileja, arī pils parkā tā tiek atzīmēta. Jau pērn sīpolpuķu stādījumus veidojām ne tikai ierastajās vietās, bet arī parterdobēs, iedvesmu ziedu toņu atlasei smeļoties no hercoga portreta, kas apskatāms Biljarda zāles ekspozīcijā,» skaidro muzeja pārstāve. Pašlaik dobes pamatā veido tulpes violetīgos toņos. Zilos akcentus piešķir sīkziedētājas muskares un hiacintes. Bordo nokrāsai izmantotas atraitnītes. Vēl gaidāmas dzeltenās tulpes, kuras simbolizēs dižciltīgo zelta toni. Oranžam akcentam izmantoti augsto fritilāriju ziedu kroņi. Stādījumi ziedēs pakāpeniski, jo tajos izmantotas sīpolpuķes ar dažādu ziedēšanas laiku.

Kad sīpolpuķu sezona noslēgsies, maija beigās, jūnija sākumā parterdobēs vietu ieņems vasaras puķes atbilstošos toņos. Noteikti būs liela auguma un smaržīga puķu tabaka, lefkojas, samtenes, agerāti, delfīnijas, heihēras un citas ziedētājas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pat pieci ziedi uz viena kāta

Tulpju daudzkrāsainais košums pamanāms, jau ienākot franču dārzā. Kopumā Rundāles pils muzeja kolekcijā ir aptuveni 140 tulpju šķirņu. Arī vēsturiskajos dārzos tās bijušas populārākās no sīpolpuķēm.

Kā skaidro I. Reinvalde, tulpju izvēles pamatmotīvs ir pārsteigt pils dārza apmeklētājus. Protams, tiek ņemts vērā arī tas, ka katram jau to «Ak, cik skaisti!» momentu raisa atšķirīgas tulpes. Piemēram, parka nodaļas vadītājas šīs sezonas favorītes ir šķirne ‘Cabanna’, kas krāsojumā atgādina ābeļziedus, bet pēc faktūras šķiet kā sakrokots papīrs. Pēc vairāku gadu aizmirstības modē atkal atgriezušās bārkstainās tulpes. Vienas no skaistulēm ‘San Stefano’ nupat tik ver savas violetās ziedgalvas, kuras apņem glītas baltas bārkstiņas. Izceļama arī tulpe ‘Burning Fire’ – šī ir vēsturiska šķirne, kuras koši dzeltenās ziedlapas liesmaini sarkanas svītras reiz ieguvušas vīrusa slimības dēļ, bet selekcija defektu vērsusi par efektu.

Pārsteidzošas noteikti ir daudzziedu tulpes, kurām uz viena ziedkāta var saskaitīt pat piecus pumpurus. Piemēram, ‘Dream Club’ raisīs kontrastainus balti rozā ziedus. Efektīvas izskatīsies arī daudzziedu pildītās tulpes.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Acis priecē arī krāsu, to nianšu un salikumu daudzveidība – nu kaut vai eleganti maigais šķirnes ‘Apricot Impression’ tonis vai pildītās ‘Verona Sunrise’ sarkandzeltenie kruzuļi.

Holandes bosketā savukārt var novērtēt, kā ar tulpju selekciju sekmējies Latvijas selekcionāriem – Vitautam Skujam, Gunāram Eltiņam, Jurim Eglem un Juris Švarcam. Starp aptuveni 15 dažādām šķirnēm nevar nepamanīt spilgto ‘Rīgas barikādes’, kurai dekoratīvs arī lapojums. Jau noziedējusi slavenākā kolekcijas pērle ‘Mariss Jansons’. Pārsteigumu sagādās Jura Egles šķirne ‘Karate’, kuras tulpes maina krāsu. No dzeltenīgā līdz pat rozīgajam – tas viss atbilst šķirnei, un nekad nevar zināt, kā tieši tulpes iekrāsosies.

Tulpju kolekcija veidota tā, lai ziedēšanas laiks būtu pēc iespējas garāks. Sezonu atklāj ‘Mariss Jansons’, kas uzzied jau aprīļa otrajā pusē, bet vēlākās šķirnes zied maija vidū.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

I. Reinvalde piebilst, ka ļoti interesanti ir vērot tulpes dažādos ziedēšanas posmos – kad tikko ziedi parādās, tad pilnziedā, bet pēc tam jau pamazām noziedot.

Sekot smaržai

Pa ceļam uz Holandes bosketu, nevar paiet garām narcišu stādījumiem, turklāt ne tikai saulaini košo ziedu dēļ, bet arī sekojot rūgtenajam aromātam. Līdzīgi kā tulpēm, arī narcišu kolekcijas izveidē ņemtas vērā gan ziedu formas, gan ziedēšanas laiks. Ir šķirnes, kurām uz viena ziedkāta ir vairāki ziedi (‘Bridal Crown’), ir pildītas narcises ar tik lielām ziedgalvām, ka to smagumu kātiņi ar grūtībām spēj noturēt (‘Double Suade’).

I. Reinvaldei vislabāk patīk klasiskās dzeltenās trompetnarcises ‘Marieke’ ar lieliem simetriskiem ziediem, taču tikpat neatvairāmas ir baltās, izmēros mazākās ‘Desdemona’ taurītes.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pēc noziedēšanas lapas atstāt

Kad tulpes un narcises noziedēs, to ziedgalvas tiks nokniebtas, lai visi spēki tiek veltīti sīpola briedināšanai. Lapas nepļauj un nenogriež, tās atstāj, līdz pašas nokalst. Šis svarīgais noteikums tiek ievērots arī pils dārza centrālajās dobēs, lai iegūtu kvalitatīvus un jaunā sezonā ziedētspējīgus sīpolus. I. Reinvalde uzsver, ka šo pavasara ziedu lakstu nodzeltēšana pēc noziedēšanas ir dabisks process, tāpēc tas nav kaut kā jāslēpj pat pils dārzā. Jūlijā lapojums būs nokaltis, un sīpoli tiks norakti. Tos saliks kastēs un izvietos šķūņos žāvēties.

Tikai aptuveni mēnesi pirms stādīšanas, kas parasti ir oktobrī, novembrī, sīpoli tiks notīrīti un izšķiroti. Tos apstrādās ar bioloģisku fungicīdu, lai mazinātu augu slimību izplatību. Stādot dobēs, šķirņu vietas tiks pamainītas. Tāpat sīpoli tiks izmantoti jauktajā sīpolpuķu dobē.

Trīs sīpolu dziļumā – tāds ir zelta likums sīpolpuķu stādīšanai. Pils dārzā narcises stāda aptuveni desmit centimetru dziļumā. Zem visu sīpolpuķu stādmateriāla vispirms liek granti, tad izvieto sīpolus un tos pārber ar kompostu vai melnzemi, kam pievienots rudens mēslojums. Augsni sīpolpuķu stādījumos maina, lai mazinātu slimībām iespēju izplatīties. Sīpolpuķu lielākie kaitnieki ir tripši, kuri var caur ziedkātu tikt līdz sīpolam, tāpat bīstamas ir dažādas puves.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Narcises dobē nepārrokot var augt tikai 4 – 5 gadus, jo tām ir tendence līst dziļāk zemē. Tulpēm gluži pretēji. Tulpju dziļstādīšana pils dārzā netiek veikta, jo kolekcija pastāvīgi tiek atjaunināta: kāda daļa šķirņu paliek, kādu nomaina jaunumi.

Lai ar tulpju dobēm panāktu vēlamo efektu, tās tiek stādītas grupās – katrā dobē tiek stādīti vismaz 50 sīpoli, taču ir pat 100.

Vērtējot dažādās tulpju šķirnes, I. Reinvalde atzīst, ka to augšanu galvenokārt ietekmē sīpolu kvalitāte un laikapstākļi, citādi īpaši cimperlīgas šķirnes nav novērotas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pavasarī, kad tulpju asni jau aptuveni piecus centimetrus gari, tos mēslo ar amonija nitrātu jeb slāpekli tīrā veidā. Tāpat tulpes tiek laistītas, jo tām nepieciešams pietiekams mitrums. Otrā tūrē izmanto mēslojumu, kur vairāk fosfora, lai veicinātu apsakņošanos un stimulētu ziedpumpuru veidošanos. Savukārt narcises papildus mēslo caur lapām ar kalcija nitrātu.

Šopavasar, palīdzot sīpolpuķēm un citiem dārza augiem pārdzīvot stresainos laikapstākļus, kad pāris dienas snieg, bet tad gaiss sasilst līdz pat 20 grādiem, tie tiek apstrādāti ar bioloģisko mēslošanas līdzekli «Omex Bio 20». Tajā ir jūras aļģu ekstrakts un citi mikroelementi, kas palīdz augiem atveseļoties. Atkarībā no laikapstākļiem, ņemot vērā, ka pavasara otrā puse pie mums parasti ir gada sausākais laiks, sīpolpuķes vēl maijā un jūnijā tiks arī laistītas. 

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (2)

  1. Ir liela starpība starp patiesu meistari un Bauskas komunālservisa gribēšanu un varēšanu Bauskas izdaiļošanā. Varbūt pilī nav valdes un algas mazākas, kā arī laikam nekas nav atdots ārpakalpojumos?

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.