
Iecavas kultūras namā sestdien, 15. martā, Jelgavas Ukraiņu kultūras centra «Džerelo» jauniešu teātris «Tetris» izrādīja savu pirmo uzvedumu – pašu autora Bogdana Švagera muzikālo lugu «Lauma, meža dziesma».
Sanākušie varēja baudīt patiesi krāšņu, vizuāli un muzikāli piepildītu uzvedumu ar dziļi sirsnīgu, dzimtajā zemē, dabā un cilvēkmīlestībā balstītu sižetu.
Atsauces uz folkloru
Izrādes vēstījums ir tikpat īsts kā dzīve – dzimtās zemes un dabas dvēsele Lauma (ukrainiski – Mavka) atdod savu gaismu, lai viņas iemīļotais ciema puisis Lukašs atgūtu varaskārā Kilina un viltīgās Nāras atņemto dzīvību. Lauma paliek dzīvot kā meža dvēsele vītola veidolā. Lukašam tas liek saprast, ka nav lielāka spēka un vērtības par dzimto zemi un tautu, kas katram jātur dārga un jāaizstāv.
Sižeta pavērsienus papildina dzīvi muzikālie priekšnesumi no smalka solistu dziedājuma un ģitārspēles līdz pat ukrainiski ugunīgiem sadančiem ar lēcieniem un izrādīšanos. Nacionālā stilā ieturētie tērpi kopā ar pārdomāti veidoto krāsaino gaismu spēli veido aizraujošu skatu. Stāstiņā par mežā paslēpto Sātana bagātību kalnu ieskanas Gogoļa šausmu pasaku elementi. Aizkustinošs brīdis ir ukrainiski un latviski dziedātā jelgavnieku Renāra Kaupera un «Prāta vētras» «Mana dziesma».
Uzvedums aizrauj, tam palīdz labi sagatavotie subtitri un uz lielā ekrāna mainītie noskaņas attēli. Ziedošais saulespuķu lauks ar zilām debesīm noslēgumā ir kā simbols ukraiņu tautas mērķim par brīvību un mieru, kas ļauj saglabāt spēku karā un lielvaru strīdiņos.
Svinēt svētkus
Pēc izrādes beigu aplausiem Iecavas dienas centra «Iecavnīca» vadītāja Ilva Vansoviča pasniedza pateicības velti režisorei Diānai Kačānei, uzsverot, ka kopā «visu izturēsim un atkal tiksimies, lai svinētu svētkus». D. Kačāne nosauca visus uzveduma dalībniekus un veidotājus, pateicoties arī skatītājiem.
Uzveduma pirmizrāde notikusi pērn decembrī, tas rādīts vairākās vietās Latvijā. Trupa gatavojas lugu izrādīt arī Polijā. Gan pirms, gan pēc izrādes publika – ap 30 skatītāju – pildīja ziedojumu kastītes. Vienā krājās līdzekļi teātra braucienam viesizrādēs uz Poliju, otrā – nauda ukraiņu cīņai karā, pretī saņemot biedrības «Džerelo» dalībnieku darinātas veltes un saldumus.
Kopā ar latviešiem
Diāna Kačāne «Bauskas Dzīvei» pastāstīja, ka ukraiņu teātris kultūras centrā «Džerelo» (ukrainiski – avots) Jelgavā darbojas kopš pagājušā gada maija.
«Tā kā no 2022. gada sākās liels pieplūdums ar ukraiņu civiliedzīvotājiem, mēs izveidojām jauniešu teātri. Biedrībai ir arī ansambļi, dejotāji, kopā pieci kolektīvi. Teātrī piedalās gan latviešu, gan ukraiņu bērni, viņi savā starpā sadarbojas, mācās viens otra valodu. Kopā viņi izveidoja šo izrādi. To, ko jūs redzat ukraiņu valodā ar latviešu subtitriem, salikuši paši bērni. Scenāriju veidoja paši teātra dalībnieki,» sirsnīgi atklāj Diāna.
Lugas autors ir Bogdans Švagers, redaktore – Ladislava Kazmirenko, subtitrus veidojuši Eļana Timkina un Renārs Kims, muzikālo un vizuālo fonu vadīja Tamāra Taranova.
Uzvedums rādīts Jelgavā, Liepājā, Mālpilī, divas reizes Ventspilī, trīs reizes Rīgā. Priekšā vēl uzstāšanās Cēsīs un Tukumā, saka D. Kačāne. «Brauksim arī uz Krakovu, un visa šodien saziedotā nauda būs mūsu mākslinieku ceļam uz Poliju.»
Mieram un atpūtai
Savukārt par rotām, lakatiem un citām pašu darinātajām veltēm savākto naudu biedrība ziedo konvoju sagatavošanai, ko sūta uz Ukrainu karavīriem.
Diāna atklāj: «Es esmu latviete ar ukraiņu saknēm – mana vecmāmiņa ir ukrainiete. Kultūras centrs Jelgavā palīdz cilvēkiem, kuri spiesti bēgt no kara, dzīvot parastu dzīvi, atpūsties, tas palīdz ukraiņu kultūrai attīstīties. Pie mums nāk cilvēki, kas pēc visām sāpēm atrod ko jaunu, sirdij tuvu. Kad katru dienu sastopies ar karu, ukraiņu kultūras centrs «Džerelo» ir vieta, kur vari atpūsties. Mums ir prieks, ka vecāki izvēlas pie mums vest savus bērnus, lasa mūsu bibliotēkā kopā ar bērniem. Mums ir pasniedzēja, kas lasa ukrainiski, un otra, kas lasa latviski. Nodarbību dalām divās valodās. Tiekamies radošajās darbnīcās, dziedam, daudz pasākumu rīkojam katru mēnesi.»
«Džerelo» palīdz arī latviešiem, pārliecināta Diāna: «Ukraiņiem ir cits raksturs un temperaments. Latvieši ir mierīgāki. Kad ikdienā sastopamies ar citāda rakstura cilvēku, tas sākumā biedē, bet, kopā pavadot laiku, iepazīstam latviešu kultūru, un latvieši iepazīst ukraiņu kultūru. Tā ir komunikācija, lai ikdienā mēs varētu visi sadzīvot draudzīgi, lai mums būtu droša un labvēlīga vide.»
Foto autors: Ivars Bogdanovs
Reklāma