Novada kolektīvu apgleznotās Dziesmu un deju svētku pērles aizceļo uz Rīgu

Foto – Ivars Bogdanovs
Trešdien, 21. maijā, no Bauskas Rātslaukuma uz Rīgu, XIII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku norises vietu, aizceļoja 66 novada skolēnu kolektīvu apgleznotās pērles.
Svētku nedēļā tās Vērmanes dārzā kopējā virtenē simboliskā Latvijas kartes kontūrā savīs valsti vienā svētku ritmā, veidojot vides objektu «Vijums».
Pērles māla krāsa ar baltiem apgleznojumiem
Katrs kolektīvs, kas gatavojās dalībai svētkos, saņēma vienu pērli. Pašvaldības Dziesmu un deju svētku koordinatore Solvita Rotberga pastāstīja, ka Zemgales kolektīvu pērļu pamatkrāsa bija sarkanbrūnā (terakotas tonis), simbolizējot kultūrvēsturiskajam novadam tik raksturīgo mālaino zemi.
Savukārt raksti Bauskas novada kolektīviem bija jāveido baltā krāsā. Kolektīvi varēja radoši izpausties, lai viņu pērle Vērmanes dārzā būtu pamanāma starp citām vairāk nekā 2000 pērlēm. Kādi uz pērles bija uzgleznojuši latviskās zīmes vai uzrakstījuši dalībnieku vārdus, bet citi veidojuši īsti māksliniecisku koncepciju. S. Rotberga informēja, ka no novada šajā pasākumā svētku vēstnešiem nodotas 66 pērles. Apgleznot pērles varēja ne tikai kolektīvi, kas jūlijā dosies uz Rīgu, bet arī tie, kuri gatavojās, taču diemžēl skates neizturēja.
S. Rotbergas vērtējumā novadā pērļu apgleznošanas uzdevumu skolēni un pedagogi veikuši godam: «Šo pirmo lielo kopīgo uzdevumu esam izpildījuši no 10 ballēm uz 10.»
Svētku vēstnese teic sirsnīgus ceļavārdus
Trešdienas pēcpusdienā apgleznotās pērles kolektīvu pārstāvji svinīgi nodeva svētku vēstnešiem, kuri tās tālāk nogādāja Rīgā, lai jau no pirmās svētku dienas, 3. jūlija, līdz pat pēdējai, 13. jūlijam, pērles kopīgā vijumā rotātu Vērmanes dārzu.
S. Rotberga pauda īpašu prieku par to, ka Bauskas novadu kā vēstnese apciemoja svētku goda virsvadītāja Liene Lūse, kas vecākajai paaudzei atmiņā palikusi kā televīzijas personība krustmāte Lienīte. Līdz ar to tas vienlaikus bijis gan pagodinājums, gan uzjundījis siltas bērnības atmiņas.
Liene Lūse dalībniekiem teica sirsnīgus ceļavārdus, pajokojot arī par to, kā viņa tikusi pie goda virsvadītājas titula. Viņa pauda apbrīnu, ka bērni, viņu vecāki un pedagogi tik pacietīgi gaidījuši svētkus visus šos gadus un spējuši atkal sasniegt tik labu līmeni: «Novēlu, lai svētkos ir labs laiks tāpat kā šodien, lai jums ir veselība un lai jūs neslimotu, un lai svētki mums patiešām izdotos no visas, visas sirds priecīgi un jautri! Lai jums veicas, mīļie!»
Svinīgajā ceremonijā pa vienam vien kolektīvu pērļu turētāji nodeva savus radošos veikumus vēstnešiem. Savukārt muzikālās un deju pērles bija sagatavojuši vairāki kolektīvi, kas jau jūlijā dosies uz Rīgu: Bauskas un Vecumnieku Mūzikas un mākslas skolu apvienotais pūtēju orķestris, Vecumnieku Mūzikas un mākslas skolas bērnu koris «Via Stella», Pilsrundāles vidusskolas deju kopa «Madaras», Iecavas kultūras nama folkloras kopa «Tarkšķi»
S. Rotberga skaidro, ka šie kolektīvi izvēlēti, jo svarīgi bijis, lai svētku ieskandināšanas akcijā «Pērļu savīšanas ceļš» var izpausties bērni no visām četrām apvienībām, turklāt tas lieliski sakritis arī ar to, ka bija pārstāvētas četras dažādas jomas.

No pirmajiem Dziesmu un deju svētkiem sagaida emocijas
Lielai daļai kolektīvos dziedošo, dejojošo un spēlējošo skolēnu šie būs pirmie Dziesmu un deju svētki, tāpēc jautājām dažiem no klātesošajiem, ar kādām izjūtām lielais notikums tiek gaidīts un kāds bijis gatavošanās posms.
Luīze Vēvere, kura dzied korī «Via Stella», uz svētkiem dosies pirmo reizi. «Es sagaidu daudz emociju, kopābūšanu ar daudz cilvēkiem,» viņa raksturo pirmssvētku noskaņu. Jautāta, vai gatavošanās bija grūta, Luīze teic, ka kopā ar foršiem cilvēkiem un kopīgi labi pavadot laiku, ceļš noteikti bija vieglāks. «Via Stella» koristam Kristapam Jansonam, kurš koros dzied jau piekto gadu, gatavošanās pirmajiem svētkiem esot bijusi gan grūta, gan forša vienlaicīgi. Došanos uz Rīgu viņš gaida ar nepacietību.
«Via Stella» diriģente Liene Batņa atzina, ka korim sarežģītākais bija tas, ka vieniem no pirmajiem bija jāpiedalās skatēs, bet dažu mēnešu laikā repertuāru apgūt nebija iespējams. Tagad gan koris esot gatavs, dziesmu grāmata ir apgūta. Visiem koristiem šie būšot pirmie svētki, tāpēc, pēc L. Batņas domām, skolēni vēl nezina, kas tas ir. Visiem ļoti gribas svētkus, taču uztrauc arī garie mēģinājuma procesi, sadzīviskā daļa.
L. Batņa pastāstīja arī par kora apgleznoto pērli. Tās vizuālās koncepcijas autore ir mākslas skolas audzēkne Elizabete Plūme, un gleznojums paudis šādu ideju: mēs esam kā diženas pērles Latvijas Mātes sirdī, kā spožākā pērle Dziesmu svētku vainagā, kā mīļākā pērle savā ģimenē.
Rotā ar vārdiem, ar latviešu zīmēm
Iecavas folkloras kopas «Tarkšķi» pārstāve Katrīna Karele atzina, ka gatavošanās svētkiem bijusi ļoti sekmīga, kolektīvs izcīnījis labas vietas un punktus, līdz ar to priekšā arī lielākais notikums – uzstāšanas noslēguma koncertā Mežaparkā. Tas, ka uz kaut ko ir jāgatavojas, ļoti palīdzot mēģinājumos. Tad darbošanās ir ražīgāka. «Tarkšķu» pērli rotāja visu dalībnieku un skolotāju vārdi, kā arī folkloras kopas logotips.
Kā avīzei pastāstīja Bauskas Valsts ģimnāzijas deju kolektīva «Odziņa» vadītāja Tamāra Maskalāne, no skolas kopumā septiņi deju kolektīvi dosies uz svētkiem. «Odziņas» pērlēs bija redzamas gan dažādas latviešu zīmes, gan tautisko brunču motīvs. Deju kolektīva dalībniece, pirmklasniece Enija Jurševica pasākumā bija viena no pērļu turētājām. Viņa, saprotams, Dziesmu un deju svētkus piedzīvos pirmo reizi. Gaida tos ļoti, jo vēlas dejot uz skatuves, taču gatavoties, lai tiktu uz lielo notikumu, gan neesot bijis viegli.
«Savīšanās ceļš» un vides objekts «Vijums»
Svētku organizatori informē, ka kopumā visā Latvijā apgleznotas vairāk nekā 2400 pērles Svinīgās pērļu nodošanas ceremonijas visā Latvijā norisināsies līdz 3. jūnijam. Kā norāda Svētku dalībnieku gājiena režisore Inga Krišāne, aktivitāte «Savīšanās ceļš» un vides objekts «Vijums» idejiski ir cieši saistīts arī ar svētu gājiena norisi – katrs dalībnieks, katrs kolektīvs ir nozīmīgs, lai taptu svētki. Katrs kolektīvs un dalībnieks kā pērle savij savu radošo enerģiju kopīgā vijumā svētku notikumos un gājienā. ◆

Projektu «Pār-vērtības novadā III» līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par saturu atbild SIA «Bauskas Dzīve».
Foto autors: Ivars Bogdanovs
Skumji, ka netika uzaicinātas visas skolas, kas piedalās svētkos. Bērni tomēr dzīvo un mācās novadā. Nezināju, neinformāja, neiedomājos?
Brīvības gat. 191, Vidzemes priekšpilsēta, Rīga,
LV-1012
🌙🧔♂️🚗🧔♂️🦺🚋🛤
Bebruiela 41, Kurzemes rajons, Rīga, Lv-1067
🙏🏻🙏🏻🙏🏻🙏🏻
kura skola tad netika uzaicināta?? Tā kura nepiedalās svētkos??
Kāpēc BDz pēdējā laikā sāk parādīties tik samāksloti un , maigi sakot, dīvaini un jocīgi virsraksti? Lasi un tā arī nesaproti, ko tas rakstītājs īsti gribējis pateikt.Liekas, ka to visu fabricē MI.