No 15. marta Rundāles multifunkcionālā centra zālē apskatāma Rīgas skolu muzeja izstāde «Skola. Apģērbs. Laikmets». Tajā eksponēti gan redzēti un varbūt reiz pašu valkāti skolas formastērpi un skolotāju ietērpi, gan unikāli izglītojamo apģērba eksemplāri, kas lieliski atspoguļo vēstures un modes mainību un atkārtošanos.
«Izstāde nav tikai tērpu parāde. Tās pieci galvenie atslēgas vārdi: identitāte, likums un vara, skolēns, mode, un, protams, skolotājs,» uzsvēra izstādes kuratore Ilze Jākobsone.
Apmēram pirms gada Rundāles multifunkcionālā centra (RMC) kultūras darba organizatore Lilita Lauskiniece pamanīja šo izstādi bērnu un jauniešu centrā «Rīgas Skolēnu pils». Jau tad bija skaidrs, ka to noteikti vajadzētu atvest arī uz Rundāli. Gads pagāja plānojot un pārdomājot, kā pielāgot izstādi jaunām telpām. Turpat mēnesi izstādes eksponāti tika gatavoti ceļojumam uz Rundāli. Trīs dienas Ilze Jākobsone kopā ar Latvijas Kara muzeja mākslinieci Ievu Lapiņu skrupulozi ietērpa manekenus un izvietoja izstādes iekārtojumu līdz beidzot pagājušās ceturtdienas pēcpusdienā izstāde kā svinīgs Bauskas novada skolotāju zinātniski praktiskās konferences noslēgums tika atklāta.
Rīgā izstāde tika atklāta 2022. gada 22. novembrī. Gatavošanās tai sākās vēl pandēmijas laikā.
Sākotnēji šķitis, ka par skolas formām viss jau tā kā zināms, arī paši taču esam tādas valkājuši, tomēr dokumentu un vēstures liecību izpēte atklājusi pavisam jaunas nianses. I. Jākobsone pastāsta, ka, plānojot izstādi Rundālē, vispirms jau bija jādomā par citu izkārtojumu. Rīgā izstādei bija atvēlētas divas nelielas telpas, bet te viena plašāka zāle, turklāt ar spoguļsienu.
«Ko gan tērpiem vairāk vajag kā redzēt pašiem sevi,» saspēli ar spoguļiem raksturo izstādes kuratore. Kopš 2022. gada izstādi papildinājuši arī jauni eksponāti. Līdz ar to Rundālē apskatāms tas, ko rīdzinieki nemaz nav redzējuši, piemēram, speciāli braukts uz Daugavpili, lai atvestu vienu no retumiem – sarkanu skolnieces kleitu, ko uzņēmums «Rīgas apģērbs» šūdinājis speciāli Latgales un Sēlijas pusei savos pēdējos intensīvās ražošanas gados pagājušā gadsimta 90. gadu sākumā.
Daļa izstādē aplūkojamo tērpu un aksesuāru ir iedzīvotāju dāvinājumi, taču ir arī pēc vēstures materiāliem šūti atdarinājumi, izmantojot attiecīgā laika perioda materiālus – audumus, pogas u.c. Tā, piemēram, 30. gadu ģimnāzistu formas tērpu rekonstrukciju, balstoties uz tā laika Izglītības ministrijas mēnešrakstā esošās informācijas, darinājusi vēsturisko tērpu šuvēja Ilze Jurkste. Lai tērps izskatītos pēc iespējas autentiskāks, bija jāmeklē oriģinālās 30. gadu pogas, mutautiņš, apkaklīte.
Sākotnēji skolotāju apģērbam izstādē bija plānots atvēlēt vien stūrīti, taču pagājušā gadsimta 60., 70., un 80. gadu sākuma tērpu kolekcija pamazām kļuva arvien plašāka. Nu tajā skatāmi ne tikai vietējie košie šūdinājumi, bet arī tolaik draudzīgo sociālistisko kaimiņvalstu un pat Somijas ražojumi.
Izstādi «Skola. Apģērbs. Laikmets» apskatīt līdz 21. aprīlim gaidīti gan novada skolēni, gan ikviens interesents, pirms apmeklējuma sazinoties ar L. Lauskinieci. Ieejas maksa ir 2 eiro. Divas dienas izstādi varēs aplūkot arī tās kuratores I. Jākobsones pavadībā un noklausīties viņas aizraujošajos tērpu stāstos. Informācija par konkrētiem datumiem būs pieejama RMC Facebook lapā.
Foto: ReTv
Cik var par to Rundāli? Vai jaunais kultūras metodiskais centrs neplāno izlīdzsvarot kultūras notikumu atspoguļošanu?
Būtu tie citi priecājušies par milzīgo ieguldīto darbu! Iespēja redzēt!
Var strādāt un var imitēt, ka strādā.