Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

AS “Sadales tīkls” jaunie tarifi sagraus saules paneļu uzstādīšanu mājsaimniecībās

AS “Sadales tīkli” izstrādātais jaunais tarifu sadārdzinājuma projekts būtiski palielinās izdevumus visām Latvijas mājsaimniecībām, bet īpaši tas ir vērsts pret energoefektīvām mājsaimniecībām, kurām elektroenerģijas pieslēguma un piegādes izmaksas palielināsies līdz pat 7 reizēm. Bez ievērojamām valsts subsīdijām mājsaimniecībām vairs nebūs izdevīgi kļūt “zaļākām”, ieguldīt un uzstādīt saules paneļus elektroenerģijas ražošanai, mainīt apkures veidu un izmantot elektrotransportu, uzskata Baltijas valstu atjaunīgās enerģijas ražotāja SIA “Evecon” valdes loceklis Gatis Lazda.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Viņš atzīmē, ka plānotās izmaiņas būs jauns šķērslis arī valstij svarīgo zaļās enerģijas lielo projektu attīstībai, jo uzkraus kārtējās papildu izmaksas, kas kavēs lētākas elektroenerģijas ražošanu. Tarifu projektā paredzētā maksa elektroenerģijas ražotājiem palielinās par 570%. 

“Tāpēc AS “Sadales tīklu” jauno tarifu projektu varam uzskatīt par būtisku atkāpšanos no valsts līdz šim veidotās politikas CO2 mazināšanas jomā,” norāda G. Lazda.

Jauno tarifu mērķis ir palielināt AS “Sadales tīkls” ieņēmumus, tajā skaitā uz zaļās enerģijas ražošanas rēķina. G. Lazda akcentē, šis ir brīdis, kad valstiskā līmenīir jāizvēlas – vai strādājam, lai kāpinātu atsevišķu valsts uzņēmumu peļņu, vai arī turpinām uzsākto ceļu energoneatkarības un energoefektivitātes virzienā, tiecoties sasniegt ES līmenī noteiktos Zaļā kursa mērķus CO2 mazināšanas jomā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Lietuvā un Igaunijā šādus “drakoniskus” tarifus zaļajiem projektiem neviens neplāno uzlikt, un tas nozīmē, ka Latvija sistēmiski turpinās palielināt savu atpalicību no abām kaimiņvalstīm zaļās enerģētikas jomā. Šobrīd Lietuvā par elektroenerģijas ražošanu un nodošanu tīklā atsevišķa maksa nav jāmaksā, savukārt Igaunijā šī maksa ir gandrīz uz pusi mazāka. Piemēram, ja pašlaik Latvijā elektroenerģijas ražotāju tarifs – gada maksa par 1MW ir 2480 EUR, tad šobrīd tiek plānots pieaugums par 570% jeb 16600 EUR par katru MW. Vidēja lieluma saules parkam (5MW) plānotā gada maksa ir teju 100 000 EUR, nemaz nerunājot par grandiozām jaudas rezervācijas maksām, pieslēguma izmaksām u.c. jauninājumiem no ST puses. Līdzīgas izmaiņas piedzīvos arī mājsaimniecības.

“Līdz šim Latvijas politika bija vērsta uz to, lai atbalstītu mājsaimniecību pāriešanu uz energoefektīvākiem un lētākas enerģijas risinājumiem, kā arī aizstātu ierastos apkures veidus ar “zaļākiem” risinājumiem.  Atbilstoši visā valstī pēdējos gados pieauga to  mājsaimniecību skaits, kas ir aprīkotas ar saules paneļiem, saules kolektoriem un siltumsūkņiem.

Paļaujoties uz šo valsts energoefektivitātes politiku un valsts atbalsta pieejamību, iedzīvotāji un uzņēmumi pēdējos gados veica nozīmīgus ieguldījumus savos mājokļos un uzņēmumos. Iedzīvotāji un uzņēmumi rekordlielos apmēros aizņēmās un investēja, lai pēc iespējas ātrāk efektivizētu savus mājokļus. Savukārt AS “Sadales tīkls” jauno tarifu projektu varam uzskatīt par mēģinājumu sagraut visu to, kas valstiskā līmenī pēdējo gadu laikā ir paveikts Latvijā energoefektivitātes un energoneatkarības jomā. Jaunie AS “Sadales tīkla” tarifi primāri sodīs visas tās mājsaimniecības, kas pēdējos gados ieguldīja energoefektivitātē un zaļās enerģijas risinājumos. Plānotā rēķinu samazinājuma vietā tieši viņiem izmaksas nevis samazināsies, bet gluži pretēji pieaugs.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ar būtiskāko cenas pieaugumu tiks sodītas mājsaimniecības, kas izmantoja valsts atbalstu mikroģeneratoru, saules paneļu vai vēja ģeneratoru uzstādīšanai. Programma paredzēja, ka uzstādīto saules paneļu un vēja ģeneratoru maksimālā atļautā ražošanas jauda nedrīkst pārsniegt 50% no pieslēguma maksimālās atļautās slodzes. Lai mājsaimniecības varētu saražot sev nepieciešamo elektroenerģiju un pēc iespējas vairāk uzkrātu vēlākai izmantošanai (NETO norēķinu sistēma), tām bija nepieciešams palielināt atļauto pieslēguma jaudu. Tagad tieši šīs mājsaimniecības sagaida visaugstākais tarifu pieaugums. Faktiski “Sadales tīkls” sadārdzina mikroģeneratoru īpašniekiem iespēju izmantot pašu saražoto enerģiju, kas iepriekš tika uzkrāta kopējā tīklā, un piespiedīs pāriet no NETO sistēmas uz līgumu ar elektroenerģijas tirgotāju par saražotās elektroenerģijas iegādi. Arī šajā gadījumā neatrisināts paliek jautājums par ienākuma nodokļu piemērošanu mazajiem elektroenerģijas ražotājiem.

Protams, zaļās enerģijas ražotāji, kuri tikai nodod elektroenerģiju tīklā un kuru pašu patēriņš ir niecīgs, kā arī lietotāji  ar saules paneļiem nav izdevīgi AS “Sadales tīkls“, jo samazina uzņēmuma ieņēmumus. Mājsaimniecības un uzņēmumu spēja pašiem nodrošināt lielāko daļu nepieciešamās elektroenerģijas ir būtiski ietekmējusi AS “Sadales tīkls” finanšu rādītājus. Tāpēc arī jaunajā tarifu plānā lielākais izmaksu pieaugums ir novērojams tieši fiksētajām jaudas komponentēm, kas veicina valsts uzņēmuma tūlītēju peļņas palielinājumu neatkarīgi no lietotāju patēriņiem.

Mājsaimniecības, kuras uzstāda mikroģeneratorus, plāno izveidot elektroauto uzlādes staciju un domā par apkures maiņas risinājumiem, tipiskā pieslēguma jaudas izvēle ir vismaz trīs fāžu 32A pieslēgums. Tāpēc nav nekāds pārsteigums, ka tieši šajā pozīcijā tiek plānots vislielākais tarifu pieaugums uz fiksēto komponenti vien līdz pat 350% apmērā. Piedāvātais tarifu projekts paredz divus variantus – vai nu lielu maksu par jaudas uzturēšanu un mazāku cenu par pārvadi, vai arī pretēji – dārgāku pārvadi un lētāku jaudas uzturēšanu.  Pie tam, jaunajā tarifu projektā vairs nav paredzēts lētāks tarifs elektroenerģijas piegādei naktī.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

AS Sadales tīkls tarifiem ir būtiska nozīme gan esošo, gan jaunu enerģijas ražošanas projektu īstenošanā, lai panāktu gan Latvijas energoneatkarību, gan videi draudzīgāku un lētāku elektroenerģiju. Mākslīgi sadārdzinot zaļās enerģijas ražošanas izmaksas, kārtējo reizi tiek likti šķēršļi Latvijas energoneatkarībai un tādu elektroenerģijas projektu attīstībai, kas iedzīvotājiem ilgtermiņā varētu nodrošināt lētāku elektrību,” savu viedokli pauž G.Lazda.

Teksts: SIA “Evecon” valdes loceklis Gatis Lazda

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (8)

  1. Mazliet tendenciozs sviests ir gan šī raksts gan arī ST piedāvātais tarifu projekts. Ja par rakstu, tad šī noteikti nav vēršanās pret panelistiem, siltumsūkņiem vai EV lietotājiem. Es pilnībā piekrītu par lielajiem ražotājiem – tur nav saprotama loģika, kāpēc tādas jaudas maksas tagad plēš? To būtu jāsvītro ārā obligāti. Tas kas tiek piedāvāts ir ļoti būtisks pārvades un ievades A tarifa kāpums – tā rupji rēķinot ST pozīcija rēķinā pieaugs vismaz 2 reizes. Tas ir pilnīgi visiem, tāpēc teikt, ka tas ir sitiens pa efektīvajiem ir nepareizi. Efektīvie proporcionāli cietīs mazāk, jo tāpēc jau viņi ir efektīvi.
    No ST puses protams būtu tā kā cilvēkiem saprotamā valodā jāpaskaidro kāpēc tik būtiskas izmaksas tieši 2023 gadā ir akūti nepieciešamas, ka šādi jāceļ cena. Ja iedziļinās tajā plānā, tad vai nu viņš ir ārprātīgā steigā gatavots vai arī tur ir kaut kāda nesaprotama doma ielikta. Piemēram plāns paredz ST 1 un St 2 tarifu plānus, kuri vienkāršoti nozīmē to ka vai nu maksāju lielāku fiksēto maksu par pieslēgumu un mazāku par paŗvadi vai otrādi. Tiktāl tas ir ļoti loģiski, bet absolūtajās izteiksmēs tas nozīmē to, ka piemēram 25 A pieslēguma īpašniekam ST1 tarifs kļūst izdevīgāks pie 150kwh mēnesī. 16 A – tie būs 100 un 32 A tie būs 200. Tad rodas jautājums kad ir tā dīvainā mērķaudtorija tarifu plānam S-2?? Kas tā piemēram ir par mājsaimniecību ar 25A pieslēgumu un mēneša patēriņu zem 150kwh??? 25A mazs patēriņs varētu būt 600 kwh, bet ne jau nu 150 un tā viscaur. Sanāk, ka visi izvēlēsies reāli S-1 tarifu. Tad kādā jēga ir piedāvātajam S 2?

  2. Lasītāj, tu esi optimists! Sitiens būs pa visām mājsaimniecībām un jo īpaši sāpīgs kam tie paneļi nav. Vidējai mājai klāt būs ap 30 eur mēnesī. Panelisti vismaz vasarā varēs paekonomēt uz pārvades izmaksām, bet tie kuriem to nav – nekā.

  3. Paskatīsimies ko teiks ģenerālprokurors, tiesībsargs, Valsts kontrole, PTAC, KNAB, SAB, Saeima. Vai viņi rīkosies loģiski, likumīgi, tautas interesēs. Pretējā gadījumā pie katastrofālas dzimstības tiks veicināta nepieļaujama emigrācija. Ukrainā elektrību likvidē ar raķetēm, pie mums to pašu izdarīs ar noziedzīgiem lēmumiem, ja tie tiks pieņemti. Ir arī pretruna. Ja terorizēs nosacīti “lielos” pieslēgumus, tad kā Latvenergo cer savākt plānoto naudas masu , ja cilvēki pāries uz 1fāzes 16A pieslēgumiem. Tātad finanšu terors nākotnē vērsīsies arī pret visminimālākajiem pieslēgumiem. Tad kādus tiesās vai nē? Ne ” kroņa” enerģētiķiem jādibina kaut ko līdzīgu Zemnieku saeimai un jāpiedalās ” neprāta bremzēšanā” vai vienkārši jāatņem vara nesaprotamajiem shēmotājiem, par ko ir pārvērtušies agrāk cienījamie valsts iestādes elektroinženieri. Shēmotājiem ir visas iespējas pierādīt pretējo un atgūt tautas cieņu.

  4. Varētu būt plāns atsist vēlmi lādēt mājas apstākļos un relatīvi lētāk elektroauto. Vai arī panākt lai cilvēki atsakās kaut vai no 32A pieslēgumiem un pēc elektroauto iegādes atkal prasa tos pašus 32A, bet pieslēguma atjaunošana būs par kosmisku summu. Varētu būt plāns ar pārvades tarifu palīdzību aplaupīt un atkratīties no 11kW ģenerētājiem un uzspiest tikai monopola zaļo enerģiju no saviem neesošajiem vēja parkiem un no obligātās un mistiskās biržas. Tā sauktais elektrības tirgus neskaitās, pārvade ir un paliks monopols. Varbūt tarifu celšana ir slēpta nodokļu celšana ” naudas vairāk kā jebkad” parāda segšanai, bet tad vajadzētu godīgi pateikt.

  5. Sākusies ievēlēto varnešu spēlēšanās ar tautu – kur Kariņš – vai skats uz Briseli?

  6. Gan jau ST valdes maitām maksā bonusu no peļņas. Tagad nobijās, ka būs maza peļņa, un tas nav pieļaujami. 14000 mēnesī valdes priekšsēdētājam. Varētu domāt, ka pārstrādājies.

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.