Skaistkalnē trešdienas, 8. janvāra, vakarā notikusi ciematnieku tikšanās ar Bauskas novada domes priekšsēdētāju Aivaru Okmani (NA) un pašvaldības iestāžu pārstāvjiem, lai apspriestu asenizācijas maksas samazināšanu un atbalstu mazāk turīgajiem.
Kā «Bauskas Dzīvei» skaidroja Skaistkalnes pagasta iedzīvotāju konsultatīvās padomes priekšsēdētājs Lauris Emke, ciematā centralizētā kanalizācija ir lejasdaļā tuvāk upei, kur atrodas kultūras nams un skola. Taču vairākums dzīvojamo māju ciema augšpusē izmanto lokālās sadzīves notekūdeņu savākšanas krātuves, ko iztukšo ar asenizatoru ik pēc pāris mēnešiem. Ciematnieki vēlas vienoties par noteiktu izvešanas grafiku, turklāt mājsaimniecībām ar mazākiem ienākumiem būtu vajadzīgs atbalsts.
L. Emke stāsta, ka viena izvešanas reize maksā 50–70 eiro, kas pensionāriem, daudzbērnu ģimenēm un invalīdiem ir liela summa. «Dažiem pat nav tik daudz naudas, ko uzreiz samaksāt,» atzīst Lauris. Tāpēc ar iedzīvotāju padomes starpniecību mēģināts risināt situāciju, vienojoties par pašvaldības atbalstu mazāk aizsargātajiem ļaudīm.
Iesaka vienoties iestādēm
Trešdienas vakara sarunu Lauris gan raksturo kā nomācošu «riņķa deju» un tukši iztērētu laiku. «Runājām par un ap, bija sanācis daudz cilvēku, visi gribēja ko teikt,» stāsta iedzīvotāju pārstāvis, «ieteicām, lai pensionāriem, daudzbērnu ģimenēm un citiem cilvēkiem ar mazākiem ienākumiem piešķir maksas atlaidi 20–30%, komunālajam uzņēmumam uzreiz sazinoties ar sociālo dienestu, jo abi ir pašvaldības struktūras. Tomēr tam apstiprinājumu nesaņēmām.»
L. Emke norāda, ka cena pakalpojumam ir augsta, un to nosaka «Bauskas novada komunālservisa» (BNKS) monopolstāvoklis. «Ja būtu palikuši komunālo pakalpojumu sniedzēji ciematos, situācija būtu citāda,» vērtē Skaistkalnes iedzīvotāju pārstāvis. Tagad no pašvaldības pārstāvju puses nav sagaidīta patiesa atsaucība, savus iespaidus par trešdienas vakara komunikāciju raksturo L. Emke.
Apvienos pasūtījumus
A. Okmanis «Bauskas Dzīvei» gan pauž, ka nolemts pakalpojuma cenu vienai mājsaimniecībai mazināt, izpildot vairākus pasūtījumus kopā vienā dienā. Tā kā asenizācijas traktors uz Skaistkalni dodas no Vecumniekiem, kas ir 28 kilometru attālumā, pakalpojuma saņēmējam jāmaksā arī par ceļā iztērēto degvielu un darbinieku laiku, tāpēc cena ir lielāka. Turpmāk BNKS skaistkalniešu pasūtījumus apvienos, izpildot 4–6 vienā dienā, jo tas samazinās maksu vienam pieteicējam. Maksimāli vienā dienā traktors var izsūknēt sešas notekūdeņu tvertnes, skaidrojis BNKS pārstāvis Uģis Saukums.
Savukārt cilvēkiem, kuru mājsaimniecība kvalificējas trūcīgā vai maznodrošinātā statusam, Sociālais dienests turpmāk pievērsīs lielāku uzmanību, informē domes vadītājs. «Asenizācija ir mājokļa pabalsta pakalpojums mazturīgajiem. Cilvēki var iesniegt rēķinus samaksai Sociālajā dienestā,» uzsver A. Okmanis. Cilvēkiem ar minimāliem ienākumiem ar Sociālā dienesta starpniecību samaksā arī mājokļa izdevumus, apkuri un elektrību.
Sarežģīts process
Lai arī informēti par iespēju daļu maksājuma pēc tam atgūt ar Sociālā dienesta starpniecību, process esot tik sarežģīts, ka daudzi atbalstam pat nepiesakās, raksturo L Emke. «Neredzējām, ka pašvaldības pārstāvjiem ir izpratne, cik daudziem cilvēkiem ciematā ir grūti un ka pašvaldībai patiesībā jākalpo sabiedrībai,» vērtē iedzīvotāju padomes vadītājs.
Kā skaidro skaistkalnietis, ciema augšdaļā bijis projekts centralizētās kanalizācijas ierīkošanai, taču tas vēl Vecumnieku novada laikā nav īstenots. Līdzīga situācija ar daļēji ierīkotu kanalizāciju esot Bārbelē. L. Emke atgādina, ka kanalizācijas un lietusūdens savākšanas sistēmu bija ieteikts ierīkot laikā, kad Skaistkalnē remontēja galveno valsts autoceļu, tomēr tas nenotika, par ko iepriekš rakstījusi arī «Bauskas Dzīve».
Sarunā ar skaistkalniešiem piedalījās arī pārstāvji no pašvaldības Sociālā dienesta un Vecumnieku apvienības pārvaldes vadītāja Dace Šileika. ◆
Priekšvēlēšanu smaku var saost pa gabalu. Okmanis apspriež asenizācijas iespējas ar Skaistkalnes ļaudīm. Vai tika piedāvātas lokālās bioloģiskās attīrīšanas iekārtas, lai nebūtu jāizmanto dārgais asenizācijas pakalpojums?
KAKULĀCI, ko nozīmē jautājums – vai tiek piedāvātas lokālās bioloģiskās attīrīšanas iekārtas? Vai esmu ko palaidis garām? Vai būtu mainījusies valsts iekārta un mēs atgriežamies attīstītajā sociālismā? Kāpēc kādam kaut kas ir jāpiedāvā? Internetā atradīsiet visas iespējamās notekūdeņu attīrīšanas iekārtas, pērkat un uzstādāt uz nebēdu. Kopumā tiek lietotas 3 veidu lokālās, jeb decentralizētās kanalizācijas sistēmas (DKS): rūpnieciski ražotas NAI, septiķi un izsmeļamās akas (bedres). Katrs pēc savas rocības, vēlmēm un vajadzībām var izvēlēties jebkuru veidu.
Varbūt kungs bija domājis, ka pašvaldība vai BNKS viņa vietā nopirks, izstādīs un bez maksas apkalpos. A hu-hu ņe-ho-ho? Varbūt Tava vietā vēl pakakāt vajadzēs? Ja esi tik bagāts lai uzceltu individuālo māju, atlicini naudu arī normālai DKS.
Patiesībā šis pasākums tiešām izskatās pēc pirmsvēlēšanu kampaņas, kurā gādīgais “tētis” pēkšķi pamodies un sajutis sūdu smaku Skaistkalnē, traucas risināt problēmu. Diemžēl – novēloti. Sākums jau bija iedzīvotāju tikšanās laikā 17.septembrī ar BNKS vadību, kad problēma tika aktualizēja. Vēl oktobrī Skaistkalnē bija tikšanās BNKS vadītājam Dz.Cāzeram, Ūdenssaimniecības daļas vadītājai A.Krūmiņai ar pašvaldības pārstāvjiem, kurā bija pieaicināts viens no vietējiem zemniekiem. Jau toreiz visi modeļi tika izdiskutēti un izrēķināti, ieskaitot versiju, ka asenizācijas pakalpojuma sniegšanā tiek piesaistīts šis zemnieks. Problēma ir tā, ka līdz šim tuvākā vieta, kur, atbilstoši tehnoloģijai, var noliet asenizāciju, ir Valles NAI. Lai gan NAI ir arī tuvākajos ciemos, tai skaitā Skaistkalnē, to tehnoloģija nav paredzēta vienlaicīgai liela daudzuma sadzīves notekūdeņu pieņemšanai. Tas, ka, ka vienā dienā var izvest asenizāciju 4-6 klientiem, tiesa, tikai, šā vai tā katra muca būtu jāvizina uz Valli un atpakaļ. Asenizācijas mucas tilpums ir 4 m³., tādēļ viss atkarīgs no tā, cik klientiem ar šo apjomu var izvest vienā reizē. Protams, ja izsūknējamā bedre ir 1 vai 2 m³, ar vienu mucu var izvest 2 klientiem, tā samazinot pārvadāšanas izmaksas, taču, ja katram apjoms ir 3 m³ un vairāk, nekas neatliek, kā ar katra klienta mēsliem vizināties uz Valli. Starp citu, šāda apvienošana notika kā Valles aģentūras laikā, tā arī šobrīd. Ziedonis šo pakalpojumu regulē jau n-tos gadus un nekas nav mainījies, pie nosacījuma, ja izvedamais apjoms no katra klienta ir mazs.
Tikšanās reizē, kā vienīgais puslīdz pieņemamais risinājums tika izvērtēta iespēja, mēģināt pielāgot Skaistkalnes NAI asenizācijas noliešanai, ievērojot noteiktu noliešanas procesu, turklāt operatora klātbūtnē. Bija nepieciešama apsekošana, un iespējams, minimāli ieguldījumi. Realizējot šo projektu, gan varētu asenizāciju Skaistkalnes klientiem vest krietni lētāk, jo ievērojami samazinātos transportēšanas izmaksas, īpaši tad, ja pati asenizācijas muca tiktu bāzēta Skaistkalnē. Diemžēl šī ideja pēc Cāzera aiziešanas tika kancelēta. Varat tikai minēt kurš no šā brīža uzņēmuma vadoņiem ir pie vainas.
Laura Emkes vāvuļošana par to, ka trūkstot konkurences, jo redz, agrāk bija vairāki komunālo pakalpojumu sniedzēji, tādēļ asenizācija ir biju sētāka, ir tirgus sievu līmenī. Vienkārši agrāk asenizāciju Skaistkalnē izveda Valles aģentūra, kurai maksas pakalpojumu cenas apstiprināja pašvaldība. Protams, šī cena nesedza faktiskās pakalpojuma izmaksas, bet tas nevienu neuztrauca. Galvenais, ka iedzīvotāji apmierināti. Starp citu, arī šodien ir līdzīga iespēja. Pašvaldība pati pārņem asenizācijas pakalpojumu sniegšanu, piemēram, par 16 eiro, savukārt visus izdevumus sedz no budžeta, jeb, no visu nodokļu maksātāju naudas. Lieliski, problēma atrisināta!
Tā tiešām ir problēma. Es to rakstu no pieredzes. Cik reizes zvanījām un mēģinājām to risināt. Cenas ir pilnīgi neadekvātas par šo pakalpojumu Skaistkalnē. Kā lai vienkārši pensionāri šo problēmu atrisina? Lai gan skaidri zinām, ka pakalpojuma sniedzējs -asenizatots šo visu šmuci satilpināja vienā mucā no vismaz trijiem pensionāriem , tāpat maksa tika pieprasīta “uz pilnu klapi” no visiem tā, it kā zelta prece tiktu vesta atsevišķi . Arī veci cilvēki nav muļķi, piedodiet, bet maksāja tāpat-nav jau citu variantu. Ceram, ka novada domes priekšēdētājs šo problēmu atrisinās, jo viņš spēj visu.
Vecumnieku novadā ir pirmā,iespejamā kritene…. Apmēram trīs km.no plānotā pasākuma celt vēja parku.vai kāds viņu apseko ,vai miljoni acīs un turpina celt vēja parku? ( Zinot to ka būs katastrofas)…. Vai ģeologi strādā,vai valsts iestādes jau saņēma finansējumu?…. ,,valsts,,
Starp citu – kritene veidojas uz stabilas,cietas virsmas.
Tie pensionāri nemaz nezina par jaunajām tehnoloģijām. Piedāvājiet, ierīkojiet, protams, par maksu, lieta atrisināta.
Nauda viņiem ir, ja nav tad, lai pārdod savus īpašumus un bauda vecumdienas ar pienācīgām labierīcībām.
Biržu kakvedēju nevar izsaukt? Cik braļukiem kakuču savākšana maksā ?
Sapulce pa tukšo? Visiem tagad vadības un komunikācijas diplomi, bet cilvēcīgi runāt un domāt nespēj. Bedres izvešanai pabalstu? 21. gadsimts? Pilnīga izgāšanās!!!
tas viss, ko pauž iedzīvotāji, arī domes “perējuma”,”iedzīvotāju konsultatīvās padomes” vadītājs, tad priekš pašas domes varoņiem ir vien murgi, vāvuļošana tirgus sievu līmenī. Arī tāds var būt domes amatpersonu vai speciālistu uzskats pat īsi pirms pašvaldības vēlēšanām. Vien aizmirsts, ka ne jau Skaistkalnē vien tā problēma, tā problēma ar ļoti dārgo “zelta” savākšanu ir visā novadā, visā Latvijā tiem, kam joprojām ir “sirsniņmājiņas’ un to skaits jāmēra somtos tūkstošu. Varai,, jebkurai tā problēma , protams, nav zināma, tai pirmajā vietā “klimata regulēšana” ar kopumā miljardiem šajā procesā apgūstamās naudas. Tikai aizmirsts ir cilvēks, cilvēks parastais, kurš nav ne turīgs zemnieks, ne arī tūkstošus pensijā saņemošs pensionārs. Tie 60- 70 eiro ik pāris mēnešos, kā iecerēts domes “saistošajos noteikumos” daudziem šo “sirsniņmājiņu īpašniekiem ir nepace;lama nasta no savām kaut400 eiro pensijām un kur nu vēl tūkstošos mērāmās septiķu un to apkalpošanas izmaksas. Tik tālu jūs kabinetu krēslos brīkšķinātāji pat aizdomāties nevarat, aizdomātie pat pirms vēlēšanām, tāda ir jūsu pašpārliecinātība savai “taisnībai”
Strupceļš. Alkatība neļauj cenu nolaist. Lielāku mucu nevar lietot, nav kur oficiāli izliet. Attīrīšanas iekārtas konstruktīvi nav paredzētas lielām fekāliju zalvēm. Tas nozīmē, ka pie mazjaudīgajām attīrīšanas iekārtām jābūt atbilstošai uzkrājošajai un lēni dozējošajai tvertnei.Ar vāku. Vai uz lauka. Kopā ar kūdru. Misā tak kūdra ir. Ārzemniekiem tikai. BNKS laikam salīduši jelgavnieki, varbūt rīdzinieki, kā arī jaunie, tiem nauda sākas tikai no 50 eiro, tāpēc pensionārus un lauciniekus nesaprot.
Tad jau arī par paslīdēšanu uz kādam veikalā izbirušas preces būtu atbildība jāprasa vien no apkopējas, kura pēc priekšnoteikumiem savu darbu veic pēc veikala slēgšanas… Ne jau BNKS pieņēma šo kaudzi “saistošo noteikumu” un “normatīvo aktu” kā arī “zelta mucas” izcenojumus. Viņi ir tikai izpildītāji tam ko nolemj domē. Cik labi, ka mums ir “zibensnovadītāji”, tādi kā BNKS, Vizii urban un citi, mēs, tie krēslos brīkšķinātāji. mēs taču ne pie kā neesam vainīgi, ko jūs, jūs taču nesaprotat…
Ak tā? Likās, ka BNKS sacer tarifus, pelēkā māja apstiprina, deputāti nobalso. Saistošie noteikumi ir paraugs tam, ka garlaicības māktiem un atbildību nenesošiem cilvēkiem nedrīkst uzdot ko sacerēt. Visu aizliegs, par visu jāmaksā, neko nedrīkst darīt bez ” lielā brāļa vai māsas” atļaujas. Sacer veselus romānus birokrātu skanīgajā valodā “rīcībnespējīgajjem, debilajiem mazajiem brāļiem”par uzvedību personīgajā īpašumā.
Atcerieties kurš izveidoja bez ekonomiskā pamatojuma bnks !!! Viens kakātājs ir labāk kā trīs! Balsojiet par NA un rijkurveidīgajiem. Sāpju zobu Cāzeru izmeta , bet cilvēkiem jau nekluva vieglāk….
Ir riepu akcijas un ir jābūt kaku akcijām! Izved tam pensionāram divas reizes gadā bez maksas pie nosacījuma, ja viņam ir tikai viens īpašums un nav apgādājamo. Citādi , lai grozās paši nav ko sēdēt uz mantas ko kapā nepaņems un tēlot nespējīgos.
tad ir jāpārmet krusts, lai nesasistos vai arī, lai turpmāk vairs nerādītos. Tavuprāt “atnāca” BNKS, sacerēja tarifus SPRK apstiprināja, vien tevi “nabadzīņu” aplaupīja. Diemžēl, tās tavuprāt “laupīšanas” ir apstiprinātas Saeimas likumos, Ministru kabineta normatīvajos aktos un visbeidzot vietējās varas izstrādātajos un pieņemtajos “saistošajos noteikumos” un tie iedzīvotājiem bieži vien ir “vissāpīgākie”
Ak tad valdība, saeima, ministrijas liek darīt muļķības un pat žņaugt un slaukt tautu? Valdības un deputāti mainās kā cimdi, bet papīru blāķus ražo nemainīgie birokrāti.Pašiem galvu nav? Vai ir mī…ns par savu beņķi un datoru? Kāpēc Latvijā ir pašvaldības, kas spēj iziet caur milzu birokrātijas salikto “mīnu lauku” un domāt ar savu galvu? Var tak palasīt likumus un konstatēt, ka tie ir pilni ar pretrunām kuras var izmantot. Un nav jāskrien ratiem pa priekšu . Ja reāli strādās tautas labā pat eiropas prokurors neuzdrošināsies aiztikt tautā cienītus priekšniekus.
un tās “mīnas” ,protams, salikuši BNKS, Vizzi Ueban un vēl vesels bars pašvalddību uzņēmumu un iestāžu uz “savu galvu”? Ko nu, tad atstājam vien šos vai nomainām ar citiem, bet tos tur domes krēslos brīkšķinātājus “likvidējam”, viņi tur krēslos tikai “skata pēc” tavuprāt?
Jocīgi jau sanāk, pašvaldība uzspiež mazmājiņu saturu utilizēt attīrīšanas iekārtās , kuras viņi nemaz nav izbūvējuši, lai varētu to darīt. Mani apmierina kā kādreiz uz lauka izliet un neviens pakaļ nedziedāja. Arī izvest asenizāciju var tikai reģistrēts pakalpojuma sniedzējs, bet, ja tāda reģistrēta ciematā nemaz nav? Kāpēc man pārmaksāt par jūsu dumjajiem lēmumiem neapzinot realo situāciju ciematos?
Tas līdzinās elektroautobusu uzspiešanai iepriekš nenoasfaltējot visus lauku ceļus un takas un neuzstādot lieljaudas lādētājus.
Rīgā un Bauskā saraksta MK noteikumus, pašvaldības saistošos noteikumus, bet noteikumiem apakšā nav tiem atbilstošas un derīgas pašvaldības vai valsts infrastruktūras lai šo noteikumu ievērošana neizvērstos par farsu un finansiālu katastrofu.