Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Bauskas novada 2022. gada budžets pieņemts bez pārsteigumiem

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Administratīvi teritoriālā reforma pašvaldību finansēšanas jomā pašlaik nekādus pārsteigumus nav atnesusi – Bauskas pašvaldībai ir izdevies samazināt pārvaldes izdevumus, bet nav sanācis izlīdzināt un saglabāt visus izdevumus, kas bija iepriekš novados.

Lielākās pretenzijas pret jauno budžetu saistītas ar sociālajiem maksājumiem, kurus nav izdevies saglabāt vai izlīdzināt, kā arī ar nespēju jau 2022. gada budžetā veidot izlīdzinātu atalgojumu darbiniekiem visā Bauskas novadā. Tomēr lielākajā daļā gadījumu deputātiem izdevies īstenot paziņoto – saglabāt to, kas labi darbojies iepriekšējos novados. Savukārt investīciju plāna jomā pašlaik īsteno iepriekšējo pašvaldību iesāktos un plānotos projektus, kas gan nav pārsteidzoši, – arī iepriekšējo novadu domes pēc vēlēšanām parasti pirmos divus un pat trīs gadus realizēja iepriekšējo deputātu un administrāciju aktivizētos un radītos projektus, un lielāko daļu plānu jau turpināja īstenot nākamā dome. Tā ir arī šogad.

Iepriekšējie lēmumi
Bauskas novada 2022. gada budžets investīciju jomā īsteno iepriekšējo domju paveikto, nevis veido savus projektus. Lai to īstenotu, 2022. gadā Bauskas novada pašvaldība plāno aizņemties 10 868 450 eiro, no kuriem 6 585 073 jau iepriekš ir pieteikti Valsts kasē, bet 4 283 377 plāno pieteikt šogad. Kopā investīciju plānā paredzēts īstenot projektus par vairāk nekā 16 miljoniem eiro. Jācer, ka plānotos aizņēmumus neskars tās pašas problēmas, kuru dēļ pirms pāris gadiem apstājās un ieilga Pilskalna ielas pārbūve, jo valsts mērogā tika nolemts mainīt aizdevumu piešķiršanas noteikumus un ierobežot finansējuma apmēru, ko piešķir pašvaldībām.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Dārgākos projektus jau ir iesākts īstenot vai turpinās īstenot vēl 2023. gadā, tāpēc šī gada budžetā atvēlētais finansējums šīm būvēm nav viss, kuru plānots tērēt būvniecībai. Lielākie no iesāktajiem projektiem, kurus sāka īstenot burtiski pēdējos mēnešos vai pat pēdējā dienā pirms apvienotā novada izveides, ir aktu zāles izbūve un ēdnīcas pārbūve Iecavas vidusskolā, kam šogad aizņemsies 1 935 522 eiro, sporta zāles būvniecība pie Iecavas pamatskolas, kam šogad aizņemsies 1 735 877 eiro, un Vecumnieku vidusskolas ēkas pārbūve, kam šogad plānots aizņemties 2 695 137 eiro.

Kopā ar pašvaldības finansējumu kopējās summas, kuras šogad plāno ieguldīt būvēs, ir lielākas. Sporta zāles būvniecībai pie Iecavas pamatskolas kopā tērēs 1 966 668 eiro, Iecavas vidusskolas pārbūvei – 2 662 594 eiro, Vecumnieku vidusskolas ēkas pārbūvei 3 048 274 eiro, un Skaistkalnes sporta zāles būvniecība izmaksās 917 911 eiro.

Ieguldīs izglītībā
Četrus projektus ir plānots sākt šogad, bet to izstrādi savulaik iesāka Bauskas un Iecavas novadā, turklāt dažu izstrāde ilgst jau piecus gadus. Izglītības un sociālās jomas ieceres palielina arī šo jomu budžeta izdevumus novadā, tā spēlējot lielu lomu negaidītajā šo jomu finansējuma pieaugumā, aptuveni četru miljonu apmērā katrai.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Bauskā turpinās izglītības iestāžu infrastruktūras attīstības projekti – noslēgusies ir Bauskas Valsts ģimnāzijas telpu rekonstrukcija un mācību vides uzlabošana, kas bija lielāka projekta «Vispārējās izglītības iestāžu Bauskas Valsts ģimnāzija un Bauskas 2. vidusskola infrastruktūras attīstība» sastāvdaļa, un tagad darbi turpināsies Bauskas 2. vidusskolas telpās – tur šogad plānots aizņemties 1 132 254 eiro. Kopā projektā paredzēts tērēt 2 267 991 eiro.

No sociālās jomas projektiem šogad 1 132 254 eiro aizņemsies dienas aprūpes centra izveidei Iecavā,
1 757 333 eiro izmantos deinstitucionalizācijas plāna īstenošanai Bauskā, izbūvējot un pārbūvējot divas ēkas Rūpniecības un Slimnīcas ielā. Sociālo un veselības pakalpojumu attīstībai kopā paredzēts finansējums 4 047 415 eiro infrastruktūras un materiāli tehniskās bāzes uzlabošanai.

Šeit jāuzsver, ka izglītības un sociālo jomu projektos lielāku vai mazāku daļu finansējuma izdosies atgūt, jo ir līdzfinansējums no Eiropas Savienības fondiem. Šajā ziņā izdevīgākais ir Latvijas-Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas projekts «Vēsturiskais ceļš: Raudondvaris–Bauska», kur šogad plānots aizņemties 215 064 eiro, bet gandrīz visu summu nākotnē segs Eiropas Savienības līdzfinansējums.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kvalitāti vēl novērtēsim
Turpina pieaugt izdevumi sabiedriskajai kārtībai – pa visu novadu šogad tie būs 1 147 754 eiro, kas ir 1,5 procenti no pamatbudžeta izdevumu kopapjoma, kas reizē iekļauj pašvaldības atbalstu ugunsdzēsības dienestiem Bārbelē un Skaistkalnē.

Šogad apvienotā Bauskas novada domes deputātu darba kvalitāti varēs redzēt arī sadarbībā ar biedrībām, kā arī sabiedriskajās un kultūras aktivitātēs un sociālajā atbalstā iedzīvotājiem. Sociālais atbalsts pašlaik mainījies minimāli, turklāt izmaiņas nav bijušas uz labāko pusi – ir atbalsts, kas ir noņemts. Tomēr iespējams, ka nākamgad vai vēl vēlāk, stabilizējoties budžeta aprēķiniem, šie atbalsti varētu tikt atjaunoti.
Biedrību gadījumā pašlaik vēl nav izprotams, kā notiks sadarbība. Ir pieņemti saistošie noteikumi, un pieņemts budžetā finansējums projektu atbalstam, bet tikai 2022. gada otrajā pusē varēs novērtēt, cik veiksmīgi darbojas noteikumi un kāda ir sadarbība. Tas pats vērtējums arī sabiedriskajām un kultūras aktivitātēm – «Covid-19» ierobežojumu laikā nenotika ļoti daudzi pasākumi, un tikai tad, kad ierobežojumus atcels, varēs novērtēt, cik ļoti domei izdevies paredzēt finansējumu šādu pasākumu atbalstam un vai apvienotā novada kultūras un sabiedriskā dzīve spēs atjaunoties vismaz 2019. gada līmenī un turpināt attīstību.

KOMENTĀRI

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Aleksandrs Gurkovskis, Bauskas novada Bauskas apvienības pārvaldes vadītājs:

«Bauskas apvienības budžets šogad veltīts tikai pamatvajadzībām. Ceļiem pat nedaudz mazāk atvēlēts nekā iepriekš. Jārēķinās, ka tas ir komplicēts jautājums attiecībā uz budžetu, – daudz finansējuma paņēma deinstitucionalizācijas un citi projekti.

No reformas nekāda īpašā nauda klāt nepienāca, to arī domes priekšsēdētājs Aivars Okmanis teica. Skaidrs, ka iepriekšējie novadi sāka projektus, ko varēja paspēt sākt.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pamatīgu robu uzturēšanas līdzekļos iesit šī gada ziema – izdevumu ir vairāk nekā citās ziemās, kur bija finansiāli izdevīgāki laikapstākļi. Tiem ceļiem, kas savu jau nokalpojuši, ļoti pasliktinās stāvoklis. Jāsāk domāt par ceļu rekonstrukciju. Tam piekrīt arī vadība, ka ceļi ir galvenā politiskā prioritāte. Ja šis budžets to vēl neparedz, tad nākamajos būs citādāk. Arī pašlaik – lai arī nauda ir tikai uzturēšanai, tāmes un aprēķinus gatavojam ar domu, ja būs iespēja, kādu no kritiskajām ielām varētu pārbūvēt. Naudas ir maz, un ceļi ir slikti.»

Normunds Vāvers, Iecavas apvienības pārvaldes vadītājs:

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

«Varētu likties, ka mums ir daudz mazāk līdzekļu nekā iepriekš, jo apvienības budžets ir aptuveni 2,5 miljoni eiro, bet iepriekšējā novada budžets bija pat 11 miljoni eiro, taču no apvienības budžeta nodalīti ir investīciju projekti un izglītības iestāžu izmaksas, kā arī virkne citu jomu. Jāteic, ka saņēmām no budžeta to, ko gribējām, bet bez investīciju projektiem – jāpiekrīt, ka šis ir uzturēšanas budžets. Ir daži mazi darbi plānoti, bet par pārējo – jāskatās, ko lems deputāti. Novada investīciju plānā jau iekļauti projekti autoceļu sakārtošanai uz ciemu centriem. Plānojam asfaltu uz Zālīti, Zorģiem, Rosmi un Audrupiem, bet tie noteikti, visdrīzāk, būs nākamo gadu budžetu projekti.»

Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

Par saturu atbild SIA «Bauskas Dzīve».

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (6)

  1. Tagad Iecavā būs ne tikai asfalts. Būs vēl visādi labumi, tāpat kā Rundālē. Baušķenieki varēs baltu aci noskatīties, kur aiziet viņu samaksātā nodokļu naudiņa (jo no vecā Bauskas novada tā, saprotams, ir vislielākā).
    Nesaprotu, ko tur Iecava un Rundāle karpījās pret reformu, vislielākie zaudētāji ir tieši Bauskas novada iedzīvotāji.

    6
    1
  2. Izkāpiet no saviem limuzīniem ar apsildāmiem sēdekļiem un izdariet VAROŅDARBU, apskatieties kā dzīvo 35% Bauskas novada iedzīvotāji. Daru zināmu,lai nav pārpratumi, pārtikai pietiekot ar 109 eiro mēnesī.

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.