Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Kad un kā kopt augļu koku vainagu?

Foto: Freepik.com / bearfotos

Rūpēties par augļu kokiem, izgriežot nevajadzīgos zarus, ir svarīgi vairāku iemeslu dēļ. Tādējādi jūs ne tikai uzlabojat augļu kvalitāti un ražību, bet arī palīdzat kokiem cīnīties ar dažādām slimībām un kaitēkļiem, turklāt kopts koka vainags izskatās pievilcīgāk un samazina iespēju aizķerties vai pat savainoties aiz liekajiem zariem. Lasiet un uzziniet, kas ir labākais laiks augļu koku vainagu veidošanai, kā šo darbu darīt, un kāda veida zāģis un citi piederumi šim uzdevumam vajadzīgi!

Kad ķerties klāt lieko zaru izzāģēšanai?

Ieteicamais laiks vainagu kopšanai ir augļu koku miera periodā, tātad – vai nu agrā pavasarī un ziemā, vai vēlā rudenī. Zaru izzāģēšanu veicot agros pavasara mēnešos un ziemā, augļu koki intensīvāk laidīs jaunus dzinumus, kā arī tiks veicināta pumpuru plaukšana. Savukārt, ja koka vainags kopts vēlā rudenī, jauni zari tik ātri neataugs. Nelielas korekcijas, piemēram, mazu zaru vai ūdens zaru izgriešanu, var veikt arī vasarā.

To, vai augļu kokam nepieciešama vainaga kopšana, visai vienkārši iespējams noteikt vizuāli. Ja ābeli, bumbieri, plūmi vai citu koku klāj vairāki nokaltuši un slimīgi zari, vai arī vainags ir pārlieku biezs, zariem savstarpēji konkurējot un gada siltajos mēnešos vienam otru noēnojot, vainagu pēc iespējas ātrāk vajadzētu sakopt. Tāpat jāatbrīvojas no zariem, kas aug stāvus uz augšu vai uz iekšu vainagā, kā arī no vecajiem zariem, kuri sāk liekties arvien tuvāk zemei. Tie lielākoties ir koka apakšējie zari.

Ievads pareizā zaru izzāģēšanā

Foto: Pixabay.com / MireXa

Viens no svarīgākajiem aspektiem, kam jāpievērš uzmanība, ja tiek izmantots zāģis – zaru jānozāģē līdz ar tā pamatnes gredzenu. Kļūda ir atstāt pārlieku lielu stumbeni, jo tas var kļūt par infekciju perēkli, un tajā mēdz iemesties trupe. Savukārt, ja zars nozāģēts pārlieku tuvu stumbram, zāģējuma vietā var rasties nedzīstošas brūces.

Veidojot vainagu, ļoti svarīgi, lai tas būtu pēc iespējas simetriskāks, un katram no zariem tiktu klāt saules stari. Vienā piegājienā nevajadzētu izgriezt pārāk daudz zaru, jo ļoti daudzas brūces kokam var kaitēt. Šī iemesla dēļ ir svarīgi par augļu koku vainagiem parūpēties regulāri. Lielāko zaru griezuma vietas neaizmirstiet apstrādāt ar potvasku vai vara vitriolu. Šim mērķim var izlīdzēties arī ar eļļas krāsu.

Zāģis – instruments, bez kura augļu koku vainagu kopšanā neiztikt

Nelielāku zaru izgriešanai noderēs zaru šķēres, savukārt, lai atbrīvotos no lielākiem zariem, noteikti vajadzīgs piemērots zaru zāģis. Ja izzāģēt plānots arī prāvākus zarus lielākiem kokiem (ābelēm un bumbierēm), ātri ar šo darbu tiks galā motorzāģis, bet atbrīvoties no mazākiem zariem palīdzēs rokas zāģis; pieejami tieši šim mērķim radīti atzarošanas zāģi. Tie parasti ir kompaktāki, nodrošinot ērtu piekļūšanu arī grūti aizsniedzamām vietām.

Varam secināt, ka šobrīd ir viens no labākajiem brīžiem, kad veikt augļu koku vainagu kopšanu. Ja grasāties izzāģēt liekos zarus, bet jūsu rīcībā nav atbilstošs zāģis, meklējiet to plašajā Egotus.lv internetveikala klāstā, kur pieejami gan rokas zāģi un motorzāģi, gan dārza šķēres un daudzi citi instrumenti!

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.