Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Skaistkalnes baznīcā sākas jauni laiki

Bīskaps Antons Justs 2001. gadā paulīniešu tēvam Jānim Vīlakam un gados vecākam tēvam Staņislavam Hodunam uzticēja 1692. gadā celtās Vissvētākās Jaunavas Marijas debesīs uzņemšanas baznīcas atslēgas Skaistkalnē. Šī gada 1. janvārī Romas katoļu Jelgavas diecēzes bīskaps Edvards Pavlovskis atslēgas nodevis jaunajam dievnama saimniekam – Kurmenes katoļu draudzes prāvestam Andrejam Mediņam, kurš turpmāk kalpos šajā pēc Aglonas otrā lielākajā svētceļotāju vietā Latvijā.
Notikušās pārmaiņas ietekmējušas skaistkalniešu dzīvi. «Tā ir visas Skaistkalnes sāpe,» teic uzklausītā vietējā iedzīvotāja, kura publiski nevēlas atklāt savu vārdu, jo aprunāšanas atvaros negrib būt pazudināta.
«Mēs te viņu (domāts priesteri Andreju Mediņu) neviens ne saucām, ne gaidījām, tā lēmuši bija augstie kungi. Mums, parastiem ļaudīm, nav nekādas teikšanas. Nav pieņemams veids, kā tas viss notika, gluži kā krievi ienāca un okupēja Latviju. Nožēlojami, ka bīskaps Pavlovskis nevarēja ierasties un izteikt pateicību par tēva Jāņa kalpošanu ģimeņu aizbildnes vietā Skaistkalnes baznīcā un pieņemt dievnamu no paulīnieša rokām.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties BauskasDzive.lv abonementu:

"BauskasDzive.lv Plus" abonentiem būs pieeja unikālam izdevniecības saturam, kur atspoguļosim notikumus un procesus vietējos novados. Raksti, intervijas, bilžu galerijas, video saturs.

Abonē BauskasDzive.lv digitālo saturu par 0.99€ uz pirmajām 4 nedēļām*

*Pēc izmēģinājuma perioda beigām ik pēc četrām nedēļām tiks veikts automātiskais maksājums - 1.99€ par abonēšanas periodu. Abonēšanu vari pārtraukt jebkurā brīdī savā BauskasDzive.lv kontā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

Komentāri (7)

 1. Prāvests Mediņš gan ir ambīciju pilns, vai tiešām viņš virzās uz bīskapa krēslu? Nebrīnītos, ja arī pāvesta godā gribētu būt iecelts.

  10
  3
 2. Ambīcijas ir viena lieta, bet vai vietējai draudzei to visu vajag, tas jau ir kaut kas cits.Ja nebūs to cilvēku, kas gadu desmitiem gāja Skaistkalnes baznīcā, ja viņiem tie Jaunās dzīves elementi nebūs pieņemami, ja saglabāsies tas sarūgtinājums un aizvainojums, ko izdarīja baznīcas augstākā vadība , ja turpināsies tā augstprātība un nerēķināšanās ar vienkāršo draudzes locekli, ja visas tās pārmaiņas būs ar mērķi- te būs otrā Aglona, būs represijas pret cilvēkiem , kam mājas uz baznīcas zemes, tad baznīcu sāks uzskatīt par visa ļaunuma sakni un tas jau būs krahs. BAZNĪCU VAJAG VIENKĀRŠAJAI TAUTAI, NE AUGSTAJIEM KUNGIEM, KUR ZĪMĒTIES. Dievu var lūgt arī būdiņā vai klajā laukā, bet mīlestībā un saskaņā, ar ļaunumu un varmācību neko nepanāks, lai cik arī grezni viss būtu.Jaunā paaudze, kas par to fano, ir īslaicīga parādība , tas nebūs uz ilgu laiku, noturīgākā ir vecākā paaudze, bet , ja tā aizies, tad tas arī būs viss. Arī ticība ir ” modes lieta” , atcerieties 90 gadus, kad baznīcas bija pilnas, un kas it tagad.

  11
  2
 3. Jautājums, vai Mediņš izstumdams tēvu Jāni no Skaistkalnes, tagad jūtas patiesi laimīgs un Dieva izredzēts? Vai nepietiek šim kungam, kur valdīt? Vai nepietiek kampt?

  13
  3
 4. Es līdz šim domāju, ka uz Dievnamu cilvēki iet lūgt Dievu, bet pēc komentāriem saprotu ka nē – iet pielūgt mācītāju ! Bet ja par baznīcu, tad pēdējais brīdis ir viņu gļābt no sabrukšanas, baznīcas vadībai pieņemot svarīgu lēmumu.
  Raksts Bauskas Dzīvē ir ļoti tendenciozs, jo baznīcā bija daudz apmeklētāju gan pirmajā janvārī, gan otrajā janvārī, bet starplaikos starp svētkiem ir vienmēr mazāk apmeklētāju.

  4
  10
 5. Uz baznīcu cilvēki tiešām iet pielūgt Dievu, bet baznīcai uzreiz nav jābūt otrai Aglonai ar sakrālo laukumu un koncertzāli, jo tā jau tad vairāk ir tāda izrādīšanās un ārišķība. Un, ja runājam par mācītājiem, tad mācītājam jābūt ar harizmu, lai piesaistītu cilvēkus, jo ko tad dos pils, ja tā būs tukša, ja cilvēkus tas nesaistīs. Nenoliegšu- uz Skaistkalni cilvēki brauca tieši priestera dēļ arī no tālienes gan laulāties, gan bērnus kristīt. Bet, ja nebūs cilvēkiem pieņemams priesteris ( viņa stils nebūs pieņemams), tad neko nemainīs arī torņi. Un, ja runājam par rakstu BDz , tad tas bija tiešām patiess un daudzu skaistkalniešu viedokli atspoguļoja ļoti patiesi. Cik saprotu, tad katras baznīcas draudzes domas tomēr jāņem vērā, jo, ja nebūs konkrētās draudzes, tad lielie Rīgas kungi jau nu Skaistkalnes baznīcas solus neaizpildīs. Kaucmindi jau mēs varam Skaistkalnē uzcelt, bet vai tajā Kaucmindē būs, kas mācās, tas jau ir liels jautājums. Lielie kungi visi tomēr ir vienādi- atrauti no tautas un tautas domas viņiem neinteresē. Kungi jau ir un paliek kungi un tautas domas un intereses viņiem ir svešas.

  9
  2
 6. Kāpēc tad Mediņš pats atteicās runāt, varēja jau skaidri un gaiši pasacīt, ka tikai baznīcās vārdā un Dieva vārdā visu dara. Varbūt vēl ir kādi neizpausti plāni?

  7
  2
 7. Vai tad viņš vēl nav cietumā ? Esmu šokā. Ā nu jā, katolis…..tiem jau likumi nav rakstīti.

  6
  3
Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.