Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Iecavniece “ēnos” prestižajā Eiropas Kodolpētniecības centrā Šveicē

Iecavas vidusskolas skolniece Unda Kozlova kopā ar vēl četriem vidusskolēniem no Rīgas, Talsiem un Saldus dosies uz pasaulē lielāko zinātnisko laboratoriju – Eiropas Kodolpētniecības centru (CERN) Šveicē, lai ēnotu piecus Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) zinātniekus. U. Kozlova iepazīs RTU pētnieku Andri Ratku. Viņa pienākums ir koordinēt Latvijas zinātnieku iesaisti starptautiskajos projektos, kuru mērķis ir nodrošināt ilgtspēju nākotnes paātrinātajiem un attīstīt jaunas tehnoloģijas biofizikas un medicīnas pētījumiem vēža ārstēšanai, portālu informēja RTU sabiedrisko attiecību departamentā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Konkurence uz ēnu vietām bija liela – kopumā “Ēnu dienai” CERN šogad bija pieteikušies gandrīz 40 pretendenti, tāpēc zinātnieki ir gandarīti, ka Latvijā ir daudz jauniešu, kuri savu nākotni vēlas saistīt ar eksaktajām zinātnēm. “Tas dod cerību, ka Latvijā veidojas jauna paaudze, kas varēs turpināt Latvijas zinātnieku darbu CERN,” norādīja RTU.

Marija Berdigāne no Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas ēnos RTU pētnieci Antru Gaili. Antra studē RTU un LU kopējā doktorantūras programmā «Daļiņu fizika un paātrinātāju tehnoloģijas» un CERN izstrādā drošības kontroles sistēmas jaunajam apakšdetektoram, kā arī CMS eksperimentā nodarbojas ar fizikas analīzi. 

Armands Grencis no Talsu Valsts ģimnāzijas ēnos RTU profesoru Tomu Torimu. Toma uzdevums ir koordinēt Latvijas un CERN sadarbību, kā arī veidot stratēģiju Latvijas sadarbībai ar CERN nākotnē. 

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Gustavs Petters no Saldus vidusskolas ēnos RTU Augstas enerģijas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju centra direktoru Kārli Dreimani. Kārlis vada Latvijas zinātnieku grupu, kas strādā vienā no nozīmīgākajiem CERN eksperimentiem – CMS (The Compact Muon Solenoid), kura mērķis ir atklāt jaunus fizikas fenomenus. 

Elza Mitenberga no Āgenskalna Valsts ģimnāzijas ēnos LU pētnieku Valtu Krūmiņu. Valts studē doktorantūras programmā «Daļiņu fizika un paātrinātāju tehnoloģijas» un CERN strādā AEgIS (Antihydrogen Experiment: Gravity, Interferometry, Spectroscopy) eksperimentā, kura mērķis ir brīvās krišanas paātrinājuma mērījumi, izmantojot antiūdeņradi.

Vidusskolēni uz Šveici dosies ar lidmašīnu, ceļa un viesnīcas izdevumi tiks apmaksāti no Izglītības un zinātnes ministrijas piešķirtā valsts budžeta finansējuma, lai nodrošinātu CERN kontaktpunkta darbību Latvijā 2023. gadā.  

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

RTU atzīmēja, ka CERN iepazīšana jauniešiem, kurus interesē karjera eksaktajās zinātnēs, ir noderīga, jo nākotnē tas var kļūt par Latvijas jauno zinātnieku darba vietu. Latvija 2021. gadā kļuva par CERN asociēto dalībvalsti, kas dod iespējas jaunajiem zinātniekiem strādāt CERN. 

CERN jau gandrīz 70 gadus ir pasaulē vadošais zinātniskais centrs, kurā notiek globāli nozīmīgi zinātnes atklājumi – ir radīts internets un pierādīta Higsa bozona eksistence.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.