16. martā noslēdzies Bauskas novada līdzdalības budžeta projektu konkurss. Kopumā noteiktajā termiņā saņemts 21 pieteikums, portālu informēja Bauskas novada domes sabiedrisko attiecību nodaļā.
Konkursam iesniegtos projektu pieteikumus izvērtēs pašvaldības izveidota komisija, pieaicinot nozaru speciālistus viedokļu un atzinumu sniegšanai.
23. maijā projekti, kas atbilst nolikuma prasībām, tiks nodoti balsošanai iedzīvotājiem Bauskas novada mobilajā lietotnē un klātienē elektroniski Bauskas novada Valsts un pašvaldības vienotajos klientu apkalpošanas centros.
Pašvaldībā skaidro, ka līdzdalības budžets ir iespēja iedzīvotājiem tiešā veidā ieteikt ļoti konkrētas novada infrastruktūras attīstības vajadzības, savukārt pašvaldībai – ar balsojuma aptaujas palīdzību īstenot tās idejas, kas risina iedzīvotājiem visaktuālākās vajadzības.
Jāmin, ka Pašvaldību likums pienākumu nodrošināt līdzdalības budžetēšanu – pašvaldību budžeta daļu, par kura izlietojumu tieši lemj iedzīvotāji – nosaka tikai no 2025. gada. Tomēr Bauskas novada domē nolemts aicināt iedzīvotājus iesniegt savus projektus jau šogad. Kopējais 2024. gadā aktivitātei pieejamais Bauskas novada pašvaldības finansējums ir 165 000 eiro.
Saskaņā ar konkursa nolikumu projekta idejas pieteikumu iesniedz fiziska persona, kas sasniegusi 16 gadu vecumu vai biedrība/nodibinājums, kurā nav pašvaldības dalība. Ikvienam Bauskas novadā deklarētam iedzīvotājam no 16 gadu vecuma būs tiesības balsot par idejas realizēšanu. Balsojums ilgs četrpadsmit kalendārās dienas no brīža, kad informācija tiks publicēta pašvaldības mājaslapā www.bauskasnovads.lv. Par projektiem, kuri ieguvuši vienādu balsu skaitu, tiks organizēta atkārtota balsošana, ja ir nepietiekami budžeta līdzekļi vienādi ieguvušo balsu projektu īstenošanai.
Noslēdzoties konkursa balsojuma termiņam, Bauskas novada dome pieņems lēmumu par nepieciešamā finansējuma piešķiršanu tiem projektiem, kas balsojuma rezultātā saņēmuši vislielāko balsu skaitu.
vēl dažus gadus atpakaļ šādām vajadzībām valsts budžetā piešķīra “deputātu kvotas”, naudu, ko konkrēts Saeimā ievēlēts deputāts varēja izlietot savu vēlētāju “prēmēšanai”. Nu vara nākusi tuvāk un valdošo partiju biedri pašvaldībās jau to var darīt “uz vietām”, piešķirt naudu pēc saviem uzskatiem. Tiesa, tagad ir paplašināts lēmēju loks, izveidota komisija un arī ir attiecīgi speciālisti, kuri ar šīm “līdzdalības” lietām nodarbosies. Tā kā darba vietu domes struktūrās vismaz paredzamajā nākotnē netrūks. Netrūktu vien dalāmās, nodokļos iemaksātās naudas, kā tas jau pieredzēts ne vienā vien novadā, mēģinot pielabināties potenciālajiem vēlētājiem.