Sabiedrībā par bāriņtiesu darbu valda dažādi stereotipi. Lai tos mainītu un izceltu nozares ieguldījumu bērnu un viņu interešu aizstāvībā, šogad pirmo reizi visā Latvijā 26. martā atzīmēta Bāriņtiesu darbinieku diena.
Šajā datumā pirms 28 gadiem Latvijā stājās spēkā pirmie Ministru kabineta noteikumi, kas regulēja bāriņtiesu un pagasttiesu darbību. Lai arī likumi gadu no gada mainās un darbs šobrīd rit pilnīgi citādāk, aizvien jāveicina uzskatu maiņa par bāriņtiesām.
“Sabiedrībai ir priekšstats, un tāds arī mīts, ka bāriņtiesa atņem bērnus ģimenei. Absolūti tas tā nav. Tas ir galējais lēmums, smagākais lēmums, ko bāriņtiesa pieņem. Primāri, ko bāriņtiesa dara, – cenšas aizstāvēt un aizsargāt bērnu un aizsargāt viņa ģimeni,” intervijā Latvijas televīzijai uzsvēra Bērnu aizsardzības centra Kompetenču pilnveides nodaļas vadītāja Natālija Aprāne.
Savukārt Latvijas Bāriņtiesu darbinieku asociācijas valdes locekle Ivita Krastiņa pauda: “Protams, mēs aktualizējam problēmu gan par bāriņtiesu darbinieku izdegšanu, gan atalgojuma jautājumu, gan par bāriņtiesas darbinieku trūkumu. Šodien mēs tomēr gribam svinēt un izcelt bāriņtiesas darbinieku kā ļoti nozīmīgu gan valsts līmenī, gan arī pašvaldības līmenī.”
Novērtējot Bauskas novada bāriņtiesas darbu, šajā dienā darbinieces sveica Bauskas novada domes priekšsēdētājs Aivars Okmanis, portālu informēja Bauskas novada domes sabiedrisko attiecību nodaļā.
Katrai Bauskas novada bāriņtiesas darbiniecei tika pasniegts atraitnīšu podiņš un dāvana no pašvaldības. Uzrunājot bāriņtiesas darbinieces, A. Okmanis pateicās par ieguldījumu, sirds siltumu un profesionalitāti darbā.
“Jūsu darbs nereti ir nemanāms, jo par ģimeņu problēmām skaļi neapspriežam sabiedrībā, bet tas ir smags un ļoti svarīgs darbs, kas nereti nav atbilstoši novērtēts,” sacīja A. Okmanis.
Bauskas bāriņtiesā ir trīs darbinieces – Aija Stabule, Māra Igaune un Vita Pole, kas šo darbu veic no pirmajām bāriņtiesu pastāvēšanas dienām, kad pienākumi bija pusslodze vai ceturtdaļslodze, kas apvienota ar citiem darba pienākumiem. A. Stabule atzina, ka šo gadu laikā bāriņtiesu darbs ir ļoti attīstījies, to nevar salīdzināt ar pirmsākumiem. Pamatīga ir gan normatīvā bāze, gan arī šodienas prasības dokumentu sagatavošanā. Savukārt A.Kuķalka piebilda, ka slodze ir liela – apmēram sešdesmit ģimeņu viena bāriņtiesas locekļa pārraudzībā.
Kopumā Bauskas novada pašvaldības bāriņtiesā strādā 16 darbinieki: bāriņtiesas priekšsēdētāja, divi vietnieki, divi sekretāri, divi lietveži un deviņi bāriņtiesas locekļi.
Bāriņtiesas darbinieces pastāstīja, ka joprojām populāras ir notariālās darbības, ko iedzīvotāji izmanto kā draudzīgas gan cenu ziņā, gan arī teritoriāli vieglāk sasniedzamas.
Foto: Bauskas novada pašvaldība
Darbs ir tiešām nemanāms,jo ieslīgušas birokrātijā.
Nevienam nenovēlētu iekļūt šo “dāmu”redzeslokā.
Vislabāk būtu ja šādu bāriņtiesu nevajadzētu.Diemžēl šis darbs kas jādara ir neapskaužams.Nemitīgi redzēt ģimenes,kuras nerūpējas par saviem bērniem.Paldies cilvēkiem kuri to dara.
Moralizēt daudzi prot, bet, vai risināt situācijas, netop skaidrs. Ja “neapskaužami” jūtaties, pameklējiet citur vietu! Nezvai Jūsu klientiem kļūst labāk, ja ejat “sakostiem zobiem”.
Es taču nestrādāju ne tuvu bāriņtiesai,bet labi zinu,kādu darbu šie cilvēki dara.To esmu redzējusi kaimiņos kur dzīvoju.
No lingvistiskā viedokla “bāriņtiesa” ir turpat kur “kopiena”. Realitātē pārsvarā figurē dzērāji, stervas, mātītes un viņu ” bāreņi”.Protams, ir reāli bāreņi, likteņa sistie. Tiesa tiesā bāriņus?
Šī tiešām ir visu laiku sliktākā bāriņtiesa, ne tur darba, ne cilvēkmīlestības.