Iestājoties vasarīgiem laikapstākļiem, ziemas rapšu sējumos strauji izplatās kaitēkļi – krustziežu spīdulis un krustziežu stublāju smecernieki, aģentūru LETA informēja Valsts augu aizsardzības dienests (VAAD).
Dienesta pārstāvji norāda, ka krustziežu spīduļa izplatība dažos sējumos Zemgalē ir sasniegusi 100%, un uz viena auga atrodami divi līdz septiņi kaitēkļi.
VAAD pārstāvji skaidro, ka visvairāk krustziežu spīdulis izplatījies sējumos Zemgalē un Kurzemē, kur novērota 60-100% izplatība, un uz viena auga vidēji atrodami četri līdz deviņi kaitēkļi, bet Latgalē kaitēkļa izplatība ir 14% ar vidēji vienu līdz trim kaitēkļiem uz viena auga.
Dienesta pārstāvji atzīmē, ka krustziežu spīduļi izgrauž zieda iekšējās daļas ziedputekšņus, putekšņlapas un ziedlapas, bet kāpuri pārtiek no putekšņiem. Tāpat vaboles izgrauž zieda putekšņus, putekšņlapas, ziedlapas, bet kāpuri pārtiek no ziedputekšņiem. Bojājumu rezultātā ziedi novīst, nokrīt un samazinās aizmetušos pāksteņu skaits.
VAAD pārstāvji uzsver, ka vasarīgajos un kaitēkļu attīstībai labvēlīgajos laikapstākļos regulāri jāapskata ziemas rapša lauki un par augu aizsardzības pasākumu veikšanu jālemj, ja uz viena auga ir pieauguši viens līdz četri īpatņi.
Tāpat visos Latvijas novados turpina izplatīties krustziežu stublāju smecernieki, kuru izplatība dažos laukos ir sasniegusi 32%. Dienesta pārstāvji norāda, ka novērojami pat divi līdz pieci pieauguši kaitēkļi uz viena auga.
Savukārt Lauksaimnieku kooperatīva “Latraps” galvenais agronoms Ģirts Ozols norāda, ka paaugstināta kaitēkļu riska rapšu laukiem nav. Viņš atzīmē, ka kaitēkļu izplatību ietekmē straujās laikapstākļu izmaiņas. Laikam strauji kļūstot siltākam, arī kukaiņi sarosās aktīvāk, tomēr saimnieki zina, kas jādara šādās situācijās un kā ar kaitēkļiem sekmīgi tikt galā.
Ozols min, ka patlaban laikapstākļi ir labvēlīgi augu aizsardzības līdzekļu lietošanai, bet jārīkojas nekavējoties un regulāri jāmonitorē lauki. Viņš norāda, ka kopumā rapšu audzēšana lauksaimniekiem mēdz būt izaicinoša, jo sējumi ir ļoti jutīgi pret laikapstākļiem.
VAAD ir 1998.gadā izveidota valsts tiešās pārvaldes iestāde, kuras mērķis ir nodrošināt kultūraugu un mežu resursu ilgtspējīgu izmantošanu, aizsardzību un aprites uzraudzību, lai saglabātu to bioloģisko daudzveidību, veicinātu sabiedrības drošību un pasargātu apkārtējo vidi no iespējamā augu aizsardzības un mēslošanas līdzekļu radītā piesārņojuma, radīt priekšnoteikumus, lai lauksaimniekiem būtu pieejams vesels un kvalitatīvs pavairojamais materiāls, kā arī palielinātu produktivitāti un lauksaimniecības konkurētspēju.
Reklāma