Lielupē pie Mežotnes un Mūsā pie Bauskas ūdens temperatūra sasniegusi plus 24 grādus, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra (LVĢMC) informācija.
Piektdien, 24. maijā, vissiltākais ūdens bija Mūsā pie Bauskas, te ūdens uzsilis līdz plus 24,2 grādiem, bet Lielupē pie Mežotnes fiksēti plus 24 grādi.
Šodien, 25. maijā, pulksten 6 no rīta Lielupē pie Mežotnes ūdens temperatūra bija plus 22,2 grādi, bet Mūsā pie Bauskas plus 21,7 grādi.
LVĢMC norāda, ka gaidāms karsts laiks, tāpēc turpināsies ūdens temperatūras paaugstināšanās upēs. Ūdens temperatūra vēsāka ir noēnotos upju posmos un vietās, kur ieplūst avoti. Ūdens temperatūrai ir izteikts arī diennakts ritms, siltāks ūdens saulainās un siltās dienās ir pēcpusdienā un vakarā.
saprast, kas notiek mūsu novada lielākajās upēs un kādēļ jau maijā tajās ūdens temperatūra jau sasniegusi ne vienai vien zivju sugai nepieņemami augstu? Saprast vismaz novada vides speciālistam Gabrānam ar attiecīgo ihtiologa diplomu kabatā. Bet nē, viņam un citiem novada lēmējiem tomēr ir svarīgāki ik gadu apgūtie desmiti tūkstošu eiro, lai padarītu ar savu rīcību mūsu upes vietējām sugām neapdzīvojamas, neskaitot ruksīšus līņus, karūsas un kādu izbēgušu karpu, kas iedzīvojusies savvaļā. Pārējām sugām šāda un vēl augstāka ūdens temperatūra, kas jūnijā un jūlijā sagaidāma, nav panesama un tās vai nu nu pārvietojas uz upes lejteci un jūru, vai arī notiek “dabīgā atlase”, it sevišķi ar tikko izšķīlušajiem zivju mazuļiem. Vai nav jau par daudz to kilometriem garumā no krasta līdz krastam veidoto “nārsta vietu”, kur ūdens vien gārnim līdz ceļiem un tieši tās ir lielākoties nelaimes cēlonis ļoti siltajam ūdenim mūsu upēs, tieši šajās seklūdens vietās bez apauguma, tūkstošiem kvadrātmetru platībā ģenerē ļoti silto ūdeni un to nu vajadzētu mūsu speciālistiem saprast, bet, laikam, pirmajā vietā tomēr ir projektos apgūtie tūkstoši, ne mūsu upju veselība.