Šodien, 12.jūlijā, Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) pārstāvis piedalījās Bauskas novada pašvaldības operatīvajā sanāksmē, lai apzinātu vētras radītās sekas un nepieciešamo atbalstu no valsts vētras seku postījumu novēršanai, portālu informēja ministrijā.
“Esam gatavi palīdzēt Bauskas novada iedzīvotājiem un pašvaldībai. Ekstrēmo laikapstākļu radītais postījums ir gana nopietns, visvairāk ietekmējot Bauskas pilsētas centru. Saprotams, ka ēku un citas infrastruktūras atjaunošanai jānoris ātri, tādēļ VARAM atbalstīs pašvaldību neparedzēto līdzekļu pieprasīšanā,” pauda VARAM ministre Inga Bērziņa.
VARAM atgādina, ka pašvaldībām ir iespēja sniegt pieprasījumu par līdzekļu piešķiršanu no valsts budžeta programmas “Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem”. Pieprasot līdzekļus cietušajam objektam, kas nav apdrošināts, valsts pozitīva lēmuma gadījumā var piešķirt 70 procentus no nepieciešamā finansējuma, bet 30 procenti būs jānodrošina no pašvaldības budžeta, savukārt apdrošinātiem objektiem pašvaldības līdzfinansējums būs vien 25% no nepieciešamām izmaksām, un līdzfinansējumā ietilpst objekta apdrošināšanas prēmija attiecīgajam gadam.
Ja kopējās izmaksas pārsniedz 2% no pašvaldības plānotajiem budžeta izdevumiem kārtējā gadā, tad Ministru kabinets var lemt par citiem atbalsta nosacījumiem, tai skaitā citiem pašvaldības nodrošināmā līdzfinansējuma apmēriem un atbalstāmajiem izdevumiem, piemēram, izdevumi koku zāģēšanai un aizvākšanai.
Papildus pašvaldība līdzekļus no programmas “Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem” var pieprasīt to pašvaldības izdevumu, tai skaitā Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likuma 35. panta otrās daļas 1. un 2. punktā noteikto pabalstu krīzes situācijā, kompensēšanai, kas atbilstoši pašvaldības saistošajiem noteikumiem vai lielu stihisku nelaimju gadījumā saskaņā ar pašvaldības domes lēmumu izmaksāti dzīvojamās mājas īpašniekam (īpašniekiem), dzīvokļu īpašniekiem vai to tiesiskajiem valdītājiem dzīvojamās mājas renovācijai, lai likvidētu terora akta, avārijas, stihiskas nelaimes vai citas katastrofas sekas saskaņā ar likumu “Par palīdzību dzīvokļa jautājumu risināšanā”.
Šādos gadījumos pašvaldība nodrošina līdzfinansējumu ne mazāk kā 50% apmērā, bet lielu stihisku nelaimju gadījumā, ja radīto zaudējumu apmērs pārsniedz 2% no pašvaldības plānotajiem budžeta izdevumiem kārtējā gadā, Ministru kabinets var pieņemt lēmumu par citu pašvaldības līdzfinansējuma apmēru – ne mazāk kā 10% apmērā.
VARAM lūdz Bauskas novada pašvaldību sadarbībā ar saviem iedzīvotājiem apzināt zaudējumus savā teritorijā un nepieciešamā darba apjomus, lai novērstu vētras radītās sekas. Iedzīvotājus lūdz veikt arī fotofiksāciju postījumu vietās, ja tas neapdraud viņu drošību.
Foto: Bauskas novada pašvaldība
Kas tieši pašvaldības īpašumā esošs ir cietis? Kādas ēkas? Kādi ir bojājumi? Pašvaldība nemaz tik ļoti nav cietusi. Pamūšas skola tak apdrošināta, par kanalizāciju Lielupē gailis pakaļ nedziedās, par koku ciršanu pilsētā nav jāmaksā paredzētā nodeva. Malka būs visiem pašvaldības darbiniekiem, kas vien pakustinās mazo pirkstiņu. Kur ir milzu zaudējumi pašvaldības īpašumam?! Manēža nebija apdrošināta? Kas traucēja apdrošināt?
Bauskas attīrīšanas iekārtas arī bija bez elektrības? Kā ar ekoloģiju?
Ja pašvaldība nedoma, un neapzinās, ka bīstami koki jazage, tad nekādu atbalstu…paziņa zin stāstīt par Īslīces pagastu. Tur ūdens stacija nolikosu koku ieskauta. Zari parāva elektro kabeli un nākamā vētra to paraus no jauna…
Tā gluži nav, ka viss iet pašplūsmā. Attīrīšanas iekārtas tiek uzraudzītas. Monitoringa grafika tiek ņemtas analīzes un rezultāti tiek izvērtēti.
Ka saka paziņa bauska, par visu padomāts. Ja neesot elektro – strādā ģeneratori…
Jāuzliela 2. vidusskolas remontētāji. Lielā egle uzkrita skolas stūrim, bet pat siltinājums nav nodauzīts.
Kur un pie kā jāgriežas, lai pieteiktu zaudējumus? Nekaa nav minēts….