Foto: freepik.com/Freepik
Pateicoties stomatoloģijas jomas attīstībai un mūsdienīgām ārstēšanas metodēm, šobrīd zobu ārstēšana ir maksimāli saudzīga un komfortabla, turklāt laikus vēršoties pie zobārsta, iespējams maksimāli ilgi izvairīties no tik nepatīkamā iznākuma – zobu ekstrakcijas jeb izraušanas.
Viena no biežāk veiktajām zobārstniecības procedūrām, ko veic mīksto zobu audu iekaisuma gadījumā, ir endodontija jeb zobu sakņu kanālu ārstēšana. Endodontijas laikā tiek ārstētas un izņemtas iekaisušās pulpas jeb zobu mīksto audu daļas, kas sastāv no nervaudiem, saistaudiem, asinsvadiem un citiem mīkstajiem audiem.
Zobu kanālu ārstēšana nereti ir ilgstošs process, taču to svarīgi uzsākt laikus, jo neārstēta nervu iekaisuma gadījumā var attīstīties periodontīts – zoba kaula un apkārtējo zobu audu iekaisums un ar laiku arī sastrutojums, kad visbiežāk zobu glābt vairs nav iespējams.
Lai mazinātu bailes, kas nereti saistās ar zobu ārstēšanu, šajā rakstā Veselības un skaistuma centra Adoria zobārstniecības speciāliste stāsta, kāda ir endodontijas norise soli pa solim!
Endodontija – kad nepieciešama un kā notiek?
Zobu kanālu ārstēšana un mīksto zobu audu izņemšana tiek veikta:
- dziļu kariesa bojājumu gadījumos, kad kariesa ārstēšana nav veikta savlaicīgi. Tā rezultātā kariess ir izplatījies ne tikai zoba emaljā un dentīnā, bet arī zoba mīkstajos audos, izraisot pulpītu jeb zobu nervu iekaisumu;
- zobs var tikt bojāts arī kritiena, sitiena vai citas traumas rezultātā. Smagas traumas gadījumā var tikt bojāta arī zoba pulpa, radot labvēlīgu vidi iekaisuma attīstībai;
- dažos gadījumos endodontija var nebūt veiksmīga un iekaisums var atgriezties. Šādā gadījumā ārstēšanu nepieciešams veikt atkārtoti.
Lai gan endodontija vēl aizvien daudziem izraisa bailes, tā ir droša un augsti efektīva zobārstniecības procedūra, kas ļauj maksimāli ilgi saglābāt bojātos zobus un izvairīties no smagas un ilgstošas ārstēšanas. Mūsdienīgās zobārstniecības tehnoloģijas un saudzīgas anestēzijas metodes šo procedūru ļauj veikt precīzi, bez liekām sāpēm un diskomforta. Piemēram, Veselības un skaistuma centra Adoria zobārstniecībā pacientiem endodontiju iespējams veikt arī jaunākās paaudzes dentālā mikroskopa palīdzību.
Endodontija mikroskopa kontrolē ir īpaši piemērota komplicētu un dziļu zobu audu bojājumu gadījumos, kā arī tad, ja iepriekš veiktā ārstēšana nav bijusi sekmīga. Mikroskops ļauj ārkārtīgi precīzi veikt zobu kanālu tīrīšanu un ar integrētās HD kameras palīdzību, dokumentēt procedūras norisi, tālākai ārstēšanas analīzei.
Pārvari bailes, izzinot procedūru soli pa solim
1. Konsultācija un diagnoze
- Vizītes laikā zobārsts veic rūpīgu zobu pārbaudi un, ja nepieciešams, tiek veikti arī rentgena uzņēmumi, kas ļauj precīzi konstatēt kariesa apjomu un iekaisuma izplatību.
- Ja ir aizdomas par iekaisumu, pacientam var tikt veikts vitalitātes testu, lai pārbaudītu, vai zoba pulpas daļa jeb mīkstie zobu audi vēl ir dzīvi.
- Atkarībā no izmeklējumu rezultātiem, speciālists nosaka diagnozi, sastāda tālāko ārstēšanas plānu, informē pacientu par ārstēšanas norisi un to, ar kādām izmaksām pacientam jārēķinās. Endodontijas cena ir atkarīga no bojāto zobu kanālu skaita, izmantotās anestēzijas, rentgena izmeklējumu skaita, bojātās zobu emaljas atjaunošanai nepieciešamajiem materiāliem un citām izmaksām.
2. Pieeja zoba kanāliem
- Pirms procedūras uzsākšanas, pacientam tiek saudzīgi ievadīta vietējā anestēzija.
- Lai piekļūtu zoba kanāliem, ar endodontiskajiem urbjiem tiek veikt bojāto kariozo zobu masu izņemšana.
- Urbuma apjoms un forma ir atkarīga no zoba anatomijas un kanālu skaita. Dzerokļiem ar 3 un 4 kanāliem kariesa bojātās emaljas un dentīna masa parasti ir apjomīgāka.
3. Zobu sakņu kanālu tīrīšana un dezinfekcija
- Tālāk, veicot mehānisku un medikamentozu zobu kanālu apstrādi, tiek izņemtas atmirušās un bojātās pulpas daļas, kanāli tiek rūpīgi iztīrīti un dezinficēti, lai līdz minimumam izslēgtu atkārotu baktēriju izplatību.
- Zobs, kuram endodontijas laikā tiek izņemtas dzīvās pulpas daļas, pēc ārstēšanas kļūst nedzīvs, taču veiksmīgas endodontijas rezultātā zobs saglabā visas zoba funkcijas.
4. Kanālu aizpildīšana
- Kad bojātās pulpas daļas ir izņemtas un zobu kanāli apstrādāti un dezinficēti, tie tiek aizpildīti ar speciālu materiālu gutaperču.
- Šis materiāls ir elastīgs un bioloģiski saderīgs, un ar tā palīdzību tiek panākta precīza zoba sakņu kanālu sistēmas noslēgšana, lai izvairītos no atkārtota iekaisuma izplatības.
5. Zoba atjaunošana
- Pēc zobu kanālu aizpildīšanas, tiek veikta zoba atjaunošana, izmantojot plombu vai mākslīgas zobu konstrukcijas, atkarībā no kariozo bojājumu apmēra.
- Zoba atjaunošana tiek veikta, maksimāli atdarinot dabīgo zoba formu un izskatu.
6. Kontroles vizītes un zobu kanālu pārārstēšana
- Pēc procedūras veikšanas pacientiem tiek ieteikts veikt regulāras kontroles vizītes, lai izslēgtu reinfekcijas risku un pārbaudītu atjaunotās zobu daļas stāvokli un funkcionētspēju.
- Komplicētu un apjomīgu iekaisumu gadījumā, jauna kariesa, bojātas plombas vai mākslīgās zoba konstrukcijas, zoba saknes lūzuma un citos gadījumos iekaisums var izplatīties atkārtoti. Šādā gadījumā tiek veikta zobu kanālu pārārstēšana, kas nereti ir sarežģītāka un laikietilpīgāka procedūra.
- Ja kanālu pārārstēšana vairs nav iespējama, zobārsts lemj par zoba ekstrakciju, lai izvairītos no tālākas infekcijas izplatības apkārtējos zobu audos un žokļa kaulā.
- Zobu ekstrakcijas gadījumā pacientam tiek piedāvātas zaudētā zobu atjaunošanas iespējas – protēžu un citu mākslīgo konstrukciju uzstādīšana, zobu implantu ievietošana.
Lai parūpētos par savu zobu veselību, svarīgi veikt profilaktiskas vizītes pie zobārsta vismaz reizi gadā, kā arī reizi pusgadā veikt profesionālu zobu higiēnu. Par ikdienas zobu kopšanu īpaši jāpiedomā tiem pacientiem, kuriem tiek veikta zobu ortodontiskā ārstēšana un uzstādītas breketes vai zobu kapes.
Profesionāla zobu endodontija Veselības un skaistuma centrā Adoria
Zobu kanālu ārstēšana, endodontija jaunākās paaudzes mikroskopa kontrolē, zobu implantoloģija un citi zobārstniecības pakalpojumi vienuviet Veselības un skaistuma centrā Adoria, Rīgā, A. Čaka ielā 70-3! Ienāc adoria.lv un piesaki savu vizīti jau tagad!
Ne visiem ir tam nauda.
Tas īpaši turīgajiem.DDD… .
Varbūt ziedojumi būtu jāvāc zobu implantiem?
Kā lai pārvar bailes no endodontijas pakalpojumu cenrāža? Tās nav pārvaramas, tāpat kā zobārstu alkatība.