Kredītvēsture savā veidā ir cilvēka finanšu pase, kurā tiek atspoguļotas visas personas attiecības ar kredītiestādēm un dažādiem pakalpojumu sniedzējiem. Tajā iekļauta informācija par visiem kredītiem, kurus cilvēks jebkad ir saņēmis, ieskaitot summas, termiņus, maksājumu regularitāti un kavējumu esamību. Hipotekārie kredīti, patēriņa kredīti, auto līzingi, studiju kredīti, kredītkartes un kredītlīnijas, neapmaksāti apsaimniekošanas un īres rēķini, neapmaksāti sodi par auto novietošanu neatļautā vietā, sakaru operatora rēķini un aizdevuma galvošana citām personām – ir tas, kas nosaka, vai kredītvēsture būs pozitīva vai negatīva.
Kredītvēstures ietekme uz Tavu dzīvi
Kredītvēsture spēlē galveno lomu, piesakoties jauniem kredītiem. Bankas un citas kredītiestādes to izmanto, lai novērtētu kredītspēju. Ja Tev ir laba kredītvēsture, iespējams saņemt kredītu ar izdevīgākiem nosacījumiem – ar zemākām procentu likmēm un ilgāku atmaksas termiņu. Slikta kredītvēsture, tieši pretēji, var novest pie kredītu atteikuma vai piedāvājumiem ar augstām procentu likmēm un ļoti stingriem nosacījumiem.
Bet kredītvēstures ietekme neaprobežojas tikai ar kredītiem. Arvien biežāk to pārbauda, īrējot mājokli, pieņemot darbā (īpaši finanšu iestādēs), kā arī noformējot līzingu dažādiem lieliem pirkumiem.
Kā uzturēt labu kredītvēsturi
Lai Tava kredītvēsture vienmēr būtu pozitīva, jāievēro daži vienkārši noteikumi:
- Veic maksājumus savlaicīgi. Tas ir galvenais noteikums. Kavēšanās ar maksājumiem negatīvi ietekmē Tavu kredītvēsturi. Centies veikt kredītu un aizdevumu maksājumus laikus. Ja noformēti vairāki kredīti, izmanto automātisko maksājumu sistēmu, lai izvairītos no nejaušiem maksājumu kavējumiem.
- Nepārsniedz kredīta limitu. Izmanto tikai to kredīta limita daļu, kuru varēsi bez problēmām atdot. Pastāvīga visa kredīta līnijas izmantošana var tikt uztverta kā finanšu grūtību pazīme.
- Dažādība kredītproduktos. Dažādu kredītproduktu (kredīti, kredītkartes, līzingi) esamība un veiksmīga atmaksāšana pozitīvi ietekmē kredītvēsturi. Tas parāda spēju pārvaldīt dažādus kredītu veidus.
- Neņem pārāk daudz kredītu vienlaicīgi. Bieži pieteikumi kredītiem var izraisīt banku aizdomas par finanšu stabilitāti. Piesakies kredītiem tikai reālas nepieciešamības gadījumā.
- Kontrolē savu kredītvēsturi. Regulāri pārbaudi savu kredītvēsturi kredītbirojā. Tas palīdzēs laikus atklāt iespējamas kļūdas vai nepamatotas ierakstus un ātri tos labot.
- Atmaksā kredītus priekšlaicīgi. Ja tas ir iespējams, atmaksā kredītu pirms termiņa. Priekšlaicīga atmaksāšana parāda Tavu finanšu disciplīnu.
- Esi piesardzīgs ar galvojumiem. Ja esi galvotājs citam kredītam, gadījumā, ja galvenais aizņēmējs nespēj veikt maksājumus, visas saistības tiks nodotas Tev un tas var negatīvi ietekmēt Tavu kredītvēsturi.
Ko darīt, ja ir problēmas ar kredītvēsturi
Ja kredītvēsture jau ir sabojāta, nevajag krist izmisumā. Ir vairāki soļi, kas var palīdzēt uzlabot situāciju:
- Parādu restrukturizācija. Vērsies bankā ar lūgumu pārskatīt kredīta nosacījumus, iespējams, banka piedāvās ērtākus nosacījumus.
- Refinansēšana. Mēģini pārkreditēties citā bankā uz izdevīgākiem nosacījumiem.
- Finanšu konsultācijas. Vērsies pie finanšu konsultantiem, kuri palīdzēs sastādīt plānu kredītvēstures uzlabošanai.
- Kļūdu labošana. Ja esi atklājis kļūdas savā kredītvēsturē, nekavējoties iesniedz pieteikumu to labošana kredītbirojā.
Uzturēt labu kredītvēsturi prasa disciplīnu un atbildību, bet sniedz iespēju izmantot kredītu produktus uz labākajiem nosacījumiem un ar minimāliem riskiem.
Reklāma