Bērni joprojām turpina pārkāpt likumu, nelietojot aizsargķiveres, savukārt vecāki drošības neizpratnes dēļ pēc būtības pārkāpj bērna tiesības uz veselību, norāda Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) virsārste Renāte Snipe.
Snipe atgādina – par to, ka bērns ir piedalījies ceļu satiksmē bez ķiveres galvā, ir paredzēts administratīvs sods. “Diemžēl Bērnu slimnīcā redzam, ka likumdošanas normas netiek ievērotas,” viņa pauž.
Kopš šī gada maija BKUS pēc kritiena no velosipēda, skrejriteņa vai cita braucamrīka vērsušies aptuveni 1000 bērni un jaunieši. Tikai trešā daļa no viņiem apliecinājuši, ka galvā bija aizsargķivere, kaut arī tās lietošana ir obligāta.
Turklāt visā Latvijā šo traumu skaits ir krietni lielāks, lai gan “skaitļi ir tikai skaitļi” – par tiem svarīgāka ir ikkatra bērna drošība un veselība, norāda Snipe.
Pagājušajā vasarā izdevās panākt, ka bērniem aizsargķiveres lietošana no šī gada pavasara ir obligāta, bet diemžēl praksē redzams, ka likumdošanas normas netiek ievērotas, stāsta virsārste.
Visvairāk traumu saistībā ar mikromobilitātes rīkiem bērni guvuši, krītot no velosipēdiem vai iekļūstot sadursmēs ar tiem. Traumas pēc kritieniem no mikromobilitātes rīkiem bijušas dažādas, tai skaitā arī smagas galvas traumas, viņa atzīmē.
Ja pēc galvas traumas gūšanas nepieciešama operācija, ir 50% iespējamība, ka būs sekas, tai skaitā paliekošas sekas, kas ietekmēs bērna veselību, norāda BKUS neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas virsārsts Basels Jakubs Vahbe.
Arī pēc vieglākām galvas traumām var būt funkcionāli traucējumi, kas nozīmē mācīšanās traucējumus, koncentrēšanās spēju zudumu, kā arī koordinācijas trūkumu, kas palielina risku, ka drīz var sekot nākamais kritiens, viņš skaidro.
Vecākiem, tostarp sabiedrībai kopumā, ir jārāda pozitīvs piemērs tam, kā droši pārvietoties ceļu satiksmē, uzliekot ķiveri bērnam un sev, aicina virsārsts.
Izmantots ilustratīvs foto no pixabay.com
Reklāma