Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Naktī uz svētdienu pulksteņa rādītāji jāpagriež stundu uz priekšu

Naktī uz svētdienu, 27. martu, plkst. 3 Latvijā notiks pāreja uz vasaras laiku, pulksteņa rādītājus pagriežot vienu stundu uz priekšu, liecina Ekonomikas ministrijas (EM) publiskotā informācija.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Avots: tv3.lv

Laika maiņa notiek, jo Eiropas Savienības līmenī vienots redzējums par jauniem nosacījumiem attiecībā uz laika maiņu divas reizes gadā nav vēl panākts. Pašlaik joprojām ir spēkā iepriekš apstiprinātā kārtība – vasaras laiks Latvijā ir spēkā no marta pēdējās svētdienas līdz oktobra pēdējai svētdienai.

Iluta Straģe, piena aitu saimniece. Foto no “Bauskas Dzīves” arhīva.

Pulksteņa «grozīšanu» cilvēki uztver dažādi. «Bauskas Dzīve» skaidroja, kā tā ietekmē lauku cilvēku, lopkopēju ikdienu. Iluta Straģe, piena aitu saimniece no «Lobgales» Brunavas pagastā, pastāstīja, ka aitas vēl netiekot slauktas, jo pašlaik ir jēriņu laiks. Tas arī tagad ir katras dienas centrā – «domāju tikai par dzīvībām, ar aitām ir cimperlīgāk, ir arī jābūt klāt pie atnešanās, jāpalīdz sarast ar jēriņu, ar kazām vienkāršāk».

«Slaucamas aitas saimniecībā ir 100, ir vēl 50 jaunaitiņas un ap 150 jaunjēriņi. Ir arī 320 govis, kas ir arī slaucamas. Pēc pulksteņa «grozīšanas» slaukšanas laiku nemainām, jo lopiņi jau dzīvo pēc dienasgaismas ritma, šo laika maiņu viņi neizjūt kā stresu. Tādu lopiem rada laikapstākļu maiņa, piemēram, intensīvs karstums vai aukstums, mitrums. Pašlaik būs agrāk jāceļas, man kā rīta cilvēkam tas netraucē, tas ir pat labāk. Šis laiks man patīk labāk nekā ziemas.»

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vai saimniecībā ir kādi jaunumi? «Eiropas Savienības projektā iesaistoties, pēc Lieldienām sākšu slaukt aitas slaukšanas zālē, kas speciāli aprīkota aitām. Uz Vimbu svētkiem mēs būsim Bauskā, ja būs labs laiks, atklāsim sezonu ar saldējumu, būs arī grilsiers,» atklāj I. Straģe.

Vasaras laiks Latvijā pirmo reizi tika ieviests 1981. gadā. Sākot no 1997. gada, vasaras laiks ir spēkā no marta pēdējās svētdienas līdz oktobra pēdējai svētdienai.

2018. gadā Eiropā aktualizējās jautājums par nepieciešamību pārskatīt pašreizējo pulksteņa pārregulēšanas kārtību. Tāpēc Eiropas Komisija (EK) veica ES dalībvalstu iedzīvotāju aptauju, kurā lielākā daļa iedzīvotāju pauda viedokli, ka pastāvošā kārtība būtu atceļama.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

EK iepazīstināja ES dalībvalstis ar jaunas direktīvas projektu, rosinot pārtraukt sezonālo laika maiņu visā ES teritorijā. Tomēr, tā kā dalībvalstīm bija nepieciešams papildu laiks nacionālajām konsultācijām un iedzīvotāju vēlmju apzināšanai, ES līmenī vienots redzējums par jauniem nosacījumiem attiecībā uz laika maiņu divas reizes gadā nav vēl panākts.

Latvijas valdība lēmusi, ka Latvija kopumā atbalsta atteikšanos no sezonālās laika maiņas.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.