Ceturtdiena, 30. aprīlis
Lilija, Liāna
weather-icon
+7° C, vējš 1.28 m/s, R-DR vēja virziens
BauskasDzive.lv ikona

Gailīšu iedzīvotāji noraida Mūsas HES būvniecības ieceri

Mēs negribam elektrostaciju!

“Mēs negribam elektrostaciju!”
Pēc pusotru stundu ilgām, karstām diskusijām 13. jūnija pievakarē Gailīšu pagasta iedzīvotāju viedoklis bija vienots – viņi nevēlas, lai uz Mūsas būvētu mazo elektrostaciju. Lēmumu par teritorijas plānojuma galīgo redakciju pieņems Gailīšu pagasta padome sēdē 19. jūnijā.
Vispirms Kristīne Casno, SIA “Grupa 93” teritorijas plānošanas speciāliste, izskaidroja, ka tiek apspriesta Gailīšu pagasta teritorijas plānojuma grozījumu galīgā redakcija: “Teritorijas plānojumā var paredzēt jebkādu hidroelektrostaciju būvniecības un attīstības aizliegumu uz Mūsas. Tas pat neprasa mainīt zonējumu, jo, piemēram, tilts arī ir industriāla būve un Gailīšu pagastā ir nepieciešams.”
Ivars Morozs, pilnvarots zemes īpašnieces SIA “Mūsas straume” pārstāvis, paziņoja, ka tas, ko viņi grasās apspriest, jau ir apstiprināts ar iedzīvotāju parakstiem. Saskaņojums saņemts no visām institūcijām, un pašvaldība atļauju devusi 2004. gadā.
Pagasta padomes priekšsēdētājs Valdis Veips atgādināja, ka SIA “Mūsas straume” ir jau trešā šī īpašuma saimniece, kas 1997. gadā no rajona Padomes nopirka dambi un no privātpersonām arī zemi. Iedzīvotāju paraksti, ko pieminēja Ivars Morozs, esot iegūti 2000. gadā no cilvēkiem, kuriem ir īpašumi augšpus, nevis lejpus plānotās Mūsas HES.
Visvairāk jautājumu bija par applūdināmās zonas plašumu. Ivars Morozs skaidroja, ka sākotnējā projektā dziļums uzplūdinājumam bija 3,5 metri, nu tas samazināts līdz 2,8 metriem. Dokumenti pirms diviem mēnešiem iesniegti pagastā. Tur katrs var apskatīties, vai uzplūdinājums skar viņa īpašumu. Lejpus uzplūdinājuma, pie Bauskas, nekādu pārmaiņu nebūšot.
“Arī par zivīm nav jāraizējas. Zivsaimniecības institūts ir veicis pētījumu – zivju daudzumu, kas migrē pa Mūsu, var nodrošināt ar zivju ceļu, kas gan Latvijas apstākļos nav īpaši efektīgs. Svarīgi augšpus uzplūdinājuma regulāri papildināt mazuļu skaitu, lai aizsprosts netraucētu zivju populāciju,” apgalvo Ivars Morozs.
I. Morozs solīja, ka plūdu laikā slūžas būs vaļā un upē notiks pašattīrīšanās. Turklāt Mūsas HES gadā saražotu divus miljonus kilovatu elektroenerģijas, kas ir otrs lielākais rādītājs mazo HES vidū Latvijā.
Elita Kalniņa, Vides aizsardzības kluba viceprezidente, upju baseinu programmu vadītāja, sacīja: “Šogad Lielupes baseina apsaimniekošanas plāns jāapstiprina. Mūsa baro Lielupi, un HES tur nav paredzēta.”
Ar Gailīšu pagasta teritorijas plānojuma grozījumiem var iepazīties internetā: www.grupa93.lv.

BauskasDzive.lv ikona Komentāri

BauskasDzive.lv aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese tiek saglabāta.