2. novembrī Vecumnieku tautas nams uzņēma kuplu folkloristu pulku. Tur norisinājās Starptautiskā folkloras festivāla «Baltica 2025» Zemgales reģiona folkloras kopu skate.
Kā «Bauskas Dzīvei» pastāstīja skates vadītāja Irita Vimba, parādīt savas prasmes bija ieradušās 28 folkloras kopas no Bauskas, Dobeles, Ķekavas, Olaines, Jelgavas, Aizkraukles un Tukuma novadiem, kā arī Jelgavas un Rīgas valstspilsētām. Novadu skatē pārstāvēja astoņas folkloras kopas: «Tīrums», «Vecsaule», «Laukam pāri», «Dreņģeri», «Svitene», «Trejupe» un divas «Tarkšķu» grupas.
Irita Vimba pauž gandarījumu, ka bija iespēja novadā uzņemt folkloristus no visas Zemgales. Pasākumā bijusi ļoti viegla, nepiespiesta un patīkama gaisotne.
Šīs skates vadmotīvs bija «valoda», ar priekšnesumiem uzsverot tās daudzveidīgos aspektus: valodas nozīmību identitātē, tās krāšņumu un dažādību, raksturojot dabu, savstarpējās attiecības; bija arī pikantāka valoda, kas izpaužas apdziedāšanā, un pat pupiņvaloda un zvanu valoda, kura zvana skaņas attēlo valodā. «Dažādi valodas aspekti tika izdziedāti, izrādīti un izstāstīti. Runājot par repertuāru, bija dažādu slāņu dziesmas: dažādu norišu, svētku dziesmas vai dziesmas, kas iezīmē konkrētu darbību, piemēram, talkas vai šūpļadziesmas. Bija arī jaunāks slānis, kur jau parādās piedziedājuma vadmotīvi, dziesmas ir draiskākas un ar lielāku melodijas amplitūdu. Protams, šajā skatē tika prezentētas arī dejas, izspēles, sava veida rotaļas,» atklāja pasākuma vadītāja. Viņai pašai interesants šķitis vienas no «Tarkšķu» grupas izpildītais votu jeb krieviņu repertuārs. Krieviņu tautastērpu izmantoja arī citas folkloras kopa – «Tīrums». Tas novadu atainojis krāšņi un autentiski.
«Par izpildījumu lai spriež žūrija, tas ir viņu uzdevums. Kopumā prieks, ka esam tik daudz. Sākotnējā informācija bija, ka būs 13 kopas, bet visi braši pieteicās pēdējās dienās un kopu skaits dubultojās. Jāatzīmē arī tas, ka kopas tiešām ir ļoti dažādas. Savukārt skumīgāk, ka kopās salīdzinoši mazāk jaunāka gadagājuma cilvēku, tāpat arī vīrieši varētu vairāk sadūšoties un iesaistīties šajā kustībā,» skati vērtē I. Vimba.
Skates rezultāti piecu dienu laikā tiks publicēti Latvijas Nacionālā kultūras centra interneta vietnē (https://www.lnkc.gov.lv). Vēl gaidāmas divas noslēdzošās skates 9. un 10. novembrī Rīgā.
Pēc skašu rezultātiem Starptautiskā folkloras festivālā «Baltica 2025» organizators lemj, kuras kategorijas kopas kuros festivāla pasākumos piedalīsies, jo kolektīvu ir daudz un katram ir jāatrod īstā vieta.
«Cerēsim, ka Zemgalei būs labi rezultāti un varēsim šajā festivālā lepoties ar savām dziesmām, dejām un savu Zemgales valodu,» pauž I. Vimba.
Reklāma