Iedzīvotāju interese par dažādiem aprites risinājumiem aug, otrreizējā aprite uzņem apgriezienus un potenciāls attīstībai ir milzīgs. “Zero Waste Latvija” (ZWL) lietu aprites platforma lietovelreiz.lv nostrādājusi savu pirmo gadu. Šajā laika periodā lietovelreiz.lv apkopotas vairāk nekā 1300 vietas, kur iedzīvotāji dažādos Latvijas reģionos var atrast vietas un pakalpojumus, kas aizstāj jaunu lietu iegādi un veicina aprites ekonomiku, portālu informēja “Zero Waste Latvija” pārstāve Evija Ozola – Ozoliņa.
Platformā “Lieto vēlreiz” var atrast gan dažāda veida ekipējumu, piemēram, hobijiem, sportam, gan arī koprades darbnīcas, inovāciju laboratorijas, gan dažādu lietu apmaiņas punktus un pat praktiskas nodarbības. Gan Rīgā, gan reģionos iedzīvotāji var aizņemties, apmainīties, paņemt bez maksas vai atrast, kur saremontēt dažādas ikdienas lietas, kā arī iemācīties jaunas prasmes vai pat radīt sev nepieciešamo.
“Aptauja, kas pēc ZWL pasūtījuma tika veikta 2023. gada nogalē, norādīja uz ievērojamo tirgus potenciālu un iespēju uzņēmumiem un organizācijām attīstīt nomas un aprites ekonomikas pakalpojumus Latvijā. Šādu tendenci pirmajā platformas darbības gadā arī esam novērojuši: rodas arvien jaunas idejas, jauni piedāvājumi, un arī vairāk piekritēju jau vecām, labām un pārbaudītām lietām, piemēram, lietu atdošanai vai maiņai,” saka Evija Ozola – Ozoliņa.
Būvmateriālu otrā dzīve
Milzīga interese pirmajā gadā bijusi par būvmateriālu un remonta lietu apmaiņu. Lietovelreiz.lv partnera SIA “CleanR” būvmateriālu un remontlietu apmaiņas punkts “Nomales” atrodas vietā, kur pieejams arī atkritumu dalītas savākšanas pakalpojums un būvgružu pieņemšana.
Apmaiņas punktā gada laikā atvestas un jaunus īpašniekus atradušas jau vairāk nekā 8 tonnas noderīgu bezmaksas lietu un materiālu, tādejādi glābjot tās no nonākšanas atkritumos. Visvairāk iedzīvotāji apmainās ar materiāliem iekšējai apdarei un siltumizolācijai. Turklāt, nododot būvgružus, pretī bez maksas var saņemt ekvivalentu daudzumu pārstrādāto būvgružu šķembu. Gada laikā šādi bez maksas iemainītas jau 22 tonnas frakcionēto būvgružu šķembu.
Koprade: tramplīns prasmēm un inovācijām
Uzrāvienu piedzīvo arī koprades telpu koncepts. Koprades telpas jeb darbnīcas ir ļoti dažādas, bet tās visas vieno koprade, instrumenti un telpa, kur ir iespēja iztestēt un piekļūt dažādām iekārtām un instrumentiem, kā arī nodot vai iegūt zināšanas vai nu bez maksas vai par simbolisku maksu. Koprades telpās var atrast ne tikai iekārtas, bet arī mentorus un domubiedrus jaunu prasmu iegūšanai un ideju realizēšanai.
Dārza lietu maiņa
Pavasarī liela iedzīvotāju interese bija vērojama par dārza lietu maiņu. Tās saknes meklējamas Latvijas permakultūras biedrībā, kur šāda tradīcija pastāv jau gadiem ilgi. Ņemot vērā Latvijas iedzīvotāju mīlestību pret dārzu un dažādiem āra hobijiem, šī – un arī citu – lietu maiņa noteikti kļūs arvien populārāka
“Lietu aprite vai aprites ekonomika skan smalki, bet būtībā ir “latvieša praktiskā” dabā. Mēs esam ļaudis, kuri māk izmantot resursus un izdomāt praktiskus risinājumus un, protams, vēlamies arī celt savu rocību, ietaupot. Jaunais elements ir atbrīvošanās no krāšanas un lietu kaudzēm mājās. Kam to vajag, ja tik daudzas lietas var ērti aizņemties vai dabūt bezmaksas?” saka Evija Ozola – Ozoliņa.
“Nākamais solis, kas būtu nepieciešams aprites ekonomikas veicināšanā, ir dažādi motivējoši valsts politikas rīki, kas, piemēram, padarītu lietu atkārtotu lietošanu un labošanu finansiāli izdevīgu un vēl labu, lietojamu lietu brutālu izmešanu – dārgu. Iedzīvotāji labprāt darītu vairāk, bet tam ir nepieciešama motivācija,” saka Anna Doškina, biedrības “Zero Waste Latvija” valdes priekšsēdētāja.
Reklāma