Tirdzniecības plačos piedāvājumā gan aromātiskās pašmāju zaļsvārces, gan ārzemju skaistules
Trešo adventi sagaidot, devāmies lūkot, kāds šogad Bauskā un Iecavā ir Ziemassvētku galveno varoņu – eglīšu – piedāvājums. Kuplas un vēl kuplākas, vismaz pusotru metru garas un, galvenais, lai skujas tik ātri nebirdina – tā varētu rezumēt tirdzniecības plačos redzēto.
Pie veikala «Rimi»
Tradicionālajā tirdzniecības vietā Bauskā pie veikala «Rimi», kur egles pārdod stādu placis «Zemgale», piedāvājumā trīs veidu eglītes: dāņu mīksto, izteiksmīgo skuju Nordmann, sudrabegles un parastās egles no Zemgales plašumiem.
Pārdevējs Edgars Eizis atklāj, ka cilvēki šajās dienās egles galvenokārt nolūko, bet mājās vēl nesteidz nest, jo visi kā viens baidās, ka tik skujas nenobirst, svētkus nesagaidījušas. Ārzemnieces – Nordmann egles – šajā ziņā krietni pārspēj pašmāju zaļsvārces, tāpēc arī pircēji tās izvēloties biežāk. Vietējo eglīšu aizstāvībai – ja arī skujas tām ir grūtāk noturēt, tad ar savu īpašo aromātu, kurš turklāt ir arī ārstniecisks, jo satur fitoncīdus, tās noteikti dalās daudz dāsnāk. Te nu izvēle paliek katra pircēja ziņā. Egles šajā tirdzniecības vietā maksā, sākot no 25 eiro, un nopērkamas ir gan zāģētās, gan podiņos.
Veikals «Lepšas»
Jauna egļu andeles vieta ir iepretim Bauskas autoostai. Tur šoruden uz jaunām telpām pārcēlās veikals «Lepšas», un tagad tas līdzās pašmāju gardumiem piedāvā arī Ziemassvētku eglītes. Par to garāmejošajiem un braucošajiem ziņo arī labi pamanāms uzraksts.
Veikala vadītāja Megija Priščenko pastāsta, ka piedāvājumā ir Limbažu pusē augušas parastās egles un sudrabegles (tikai podiņos). Te vajadzētu piezīmēt, ka parastās egles līdzīgi kā «ārzemnieces» ir skaisti formētas vai safrizētas, lai veidotu ideālu zaļu konusu. Cenas šādām skaistulēm no 20 līdz 40 eiro. To pircēji, pēc veikala vadītājas teiktā, vēl mazliet nogaida, lai eglīte visā krāšņumā sagaidītu abus svētkus.
Arī šajā tirdzniecības vietā tukšām rokām nepaliks Nordmann egļu perfekcijas tīkotāji. Tās šeit maksā no 35 līdz 70 eiro; nopērkamas gan cirstas, gan podos. Savukārt par sudrabegli podiņā nāksies šķirties no 35 līdz 50 eiro. Egles veikalā «Lepšas» caurmērā ir vidēja auguma – aptuveni no 1,5 līdz 2 metriem.
Bauzes tirgus
Bauzes tirgū kā ik gadu piedāvājumā dominē parastās pašmāju eglītes, tāpēc tur vēl izvēle bija pieticīga. Vienīgais pārdevējs Lauris no Vecumnieku puses, kā pats saka, neparasti agri bija atvedis daudzveidīga izmēra zaļsvārces: sākot no pārdesmit centimetrus garām vāžeglītēm un beidzot ar vismaz trīsmetrīgām skaistulēm, kuras izslieties varētu ne kurā katrā mājoklī. Eglīšu cena no 2 līdz 35 eiro.
Šeit svētku rotu jānāk lūkot tiem, kam svarīgākais ir kociņa aromāts un tas, lai egle glīti ietuptu istabas stūrī, nevis aizpildītu telpas lielāko daļu. Lauris stāsta, ka svētku eglītes speciāli šim nolūkam atstātas hektāru plašā izcirtumā, tāpēc tās ir pietiekami kuplas un simetriskas.
Stādu placis «Lībieši»
Meklējot ko nedaudz neparastāku par vienkāršu «aizgāju un nopirku», devāmies uz Iecavas pusi, stādu placi «Lībieši». Tur vairāk nekā desmit gadus augušu sudrabegli var pats nolūkot un nozāģēt. Kā pieteica plača darbinieks – egle patiešām pašiem ir jāsameklē un jānozāģē. Par to, protams, ir arī jāsamaksā – 25 eiro.
Jāsaka, ka eglītes augušas brīvi bez ciešas konkurences, tāpēc izveidojušas skaistu formu un labi sakuplojušas. Šajā tirdzniecības vietā piedāvājumā bija arī vietējās formētās eglītes (25 eiro), taču izrādās, ka Iecavas puses ļaudis daudz steidzīgāki nekā baušķenieki un turpat visas eglītes jau bija aizveduši uz mājām. Ja gribas eglīti uz vairākiem gadu desmitiem, ne tikai pāris svētku nedēļām, var izvēlēties sudrabeglītes podos (25 eiro). Tās varbūt nav svētku egļu zelta standarta izmēros, toties dārzmīļi labi zina – pēc dabas likumiem vieglāk ieaudzēt mazākus, nevis krietni noaugušus kociņus.
Latvijas valsts mežos
Piedzīvojums un pastaiga svaigā gaisā garantēta arī tiem, kas paši dosies uz AS «Latvijas valsts meži» (LVM) apsaimniekotajiem mežiem nocirst sev eglīti. Te jāielāgo, ka vispirms tiešām jāatrod LVM mežs, nevis jābrien kaimiņu īpašumā. Eglīti drīkst nozāģēt meža ceļu trasēs, grāvjos, stigās, zem elektrolīnijām, pieaugušā mežā zem lielajiem kokiem. Turklāt izvēlētais kociņš augstumā nedrīkst pārsniegt trīs metrus, bet celma caurmēram jābūt mazākam par 12 cm. Eglīte jānozāģē līdz ar zemi, lai uz atstātā celma nesavainotos meža zvēri. ◆
Darinātā mazeglīte
Iecavas tirgū trešās adventes priekšvakarā no īstajām Ziemassvētku zaļsvārcēm ne miņas, toties «Bauskas Dzīve» satiek Brigitu, kura izgatavojusi mazas, kuplas eglītes tādā pašā tehnikā kā darina vainagus. Pamatnē stabils, stingri nosiets vainadziņš, bet pati eglīte veidota, sienot klāt zariņus. Darbs padarīts ļoti kvalitatīvi, zariņi skaisti izkārtoti. Šo eglīti var arī izrotāt pēc paša velmēm. Stāvēs tā apmēram tikpat ilgi kā adventes vainags. Brigita saviem darinājumiem izmantojusi lielāku skuju egles un priedes zariņus. Eglīšu cena no 5 līdz 10 eiro.
Eglītes tirgo arī pie veikala Mājai un dārzam. Vismaz brīvdienas redzēju.
bija laiki, kad nabadzīgākajos kohozos arī govis piebaroja ar skuju slotiņām. Varbūt, arī tagad tas mīkstums noder kādam aukstajam ēdienam?
Cenas jau “komoss”, lētāk uz mežu aizbraukt pēc eglītes!
Nu bet taču brauc, kas Tev liedz?