Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

“Lursoft”: Latvijā pērn reģistrēts par 6,2% vairāk jaunu uzņēmumu

Latvijā pagājušajā gadā reģistrēti 9320 jauni uzņēmumi, kas ir par 6,2% vairāk nekā gadu iepriekš, liecina “Lursoft” apkopotā informācija.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vienlaikus arī audzis likvidēto uzņēmumu skaits, tam gada laikā palielinoties par piektdaļu un sasniedzot 9432 likvidētus uzņēmumus. Lai arī likvidēto uzņēmumu pērn bijis vairāk nekā jauno, “Lursoft” uzsver, ka tas bijis otrs zemākais likvidēto uzņēmumu skaits pēdējo desmit gadu periodā. Vēl mazāk likvidēto uzņēmumu bijis vien 2023.gadā.

Analizējot datus pa mēnešiem, “Lursoft” secinājis, ka aktīvāk jaunie uzņēmumi 2024.gadā reģistrēti oktobrī – 891 uzņēmums, kā arī februārī – 873 uzņēmumi. Vairāk nekā 800 jaunu uzņēmumu pagājušajā gadā reģistrēti arī aprīlī – 840 un novembrī – 849, savukārt mazākā jaunu uzņēmumu reģistrēšanas aktivitāte bija decembrī – 632 un jūnijā – 647.

No visiem uzņēmumiem, kas reģistrēti 2024.gadā, 88% ir sabiedrības ar ierobežotu atbildību (SIA), liecina “Lursoft” dati. No tām 61,6% ir mazkapitāla SIA, kas nozīmē, ka to pamatkapitāla apmērs nesasniedz 2800 eiro. “Lursoft” piebilst, ka 2099 gadījumos SIA pamatkapitāla apmērs dibināšanas brīdī bija viens eiro. Tiesa, no tām 227 mazkapitāla SIA līdz pagājušā gada beigām pamatkapitāla apmērs palielināts.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Lursoft” izpētījis, ka 2024.gadā reģistrēto jauno uzņēmumu kopējais pamatkapitāls ir 266,83 miljoni eiro, bet līdz gada beigām tas palielināts līdz 358,59 miljoniem eiro. Salīdzinājumā 2023.gadā jaunreģistrēto uzņēmumu kopējais pamatkapitāls reģistrācijas brīdī bija 111,28 miljoni eiro, bet līdz 2023.gada beigām tas bija palielināts līdz 387,87 miljoniem eiro.

Lielāko pamatkapitāla pieaugumu piedzīvojusi pērn jūlijā reģistrētā holdingkompānija SIA “Baltic Waste & Energy Group”, kas sākotnēji reģistrēta ar 2800 eiro pamatkapitālu, taču divus mēnešus vēlāk pamatkapitāls palielināts līdz 36,8 miljoniem eiro. Neilgi pēc tam “Baltic Waste & Energy Group” reģistrēts kā vienīgais īpašnieks nekustamo īpašumu uzņēmumā SIA “RSGA” un atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumā SIA “Manet”. “Lursoft” informē, ka “Baltic Waste & Energy Group” īpašniece ir Igaunijas “Advantica”, savukārt patiesie labuma guvēji ir Baiba un Roberts Bindes, kā arī Māris Klips.

Ārvalstu ieguldījumi pamatkapitālā bijuši nepilniem 13% no visiem 2024.gadā jaunreģistrētajiem uzņēmumiem, informē “Lursoft”. Visbiežāk ieguldījumus jaunajos uzņēmumos pērn veikušas personas no Ukrainas (250 uzņēmumu), Lietuvas (125 uzņēmumi), Krievijas (107 uzņēmumi) un Igaunijas (90 uzņēmumu).

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ārvalstu kapitāla uzņēmums ir arī SIA “Latreco”, kas starp 2024.gada jaunajiem uzņēmumiem ierindojas pirmajā vietā pēc apmaksātā pamatkapitāla apmēra reģistrācijas brīdī. “Latreco” nodibināja četras kompānijas no Igaunijas, jaunā uzņēmuma pamatkapitālā ieguldot 54,2 miljonus eiro. Dienā, kad “Latreco” tika reģistrēta, tā arī kļuva par nekustamo īpašumu jomā strādājošās SIA “JP HoldCo” vienīgo dalībnieku. 2023.gadā “JP HoldCo” apgrozījums bija 5,39 miljoni eiro, bet peļņa – 2,58 miljoni eiro. Uzņēmumam pieder un tas pārvalda tirdzniecības centru “Stockmann”.

Otrs lielākais jaunais uzņēmums 2024.gadā bija vietējā kapitāla SIA “JA Hold”, kuru dibinājis Jānis Apsītis. Divas dienas pēc reģistrācijas “JA Hold” pārņēmis Apsītim iepriekš piederējušās kokapstrādes uzņēmuma SIA “Kurekss” kapitāldaļas. “Lursoft” norāda, ka tajā pašā dienā par otru “Kurekss” kapitāldaļu īpašnieku kļuva SIA “Apsīte”, kas pārņēma Arnim Apsītim līdz šim piederējušās kokapstrādes uzņēmuma daļas. “Lursoft” dati rāda, ka 2023.gadā “Kurekss” saglabāja Ventspils novada lielākā uzņēmuma pozīcijas. Uzņēmuma apgrozījums 2023.gadā bija 62,66 miljoni eiro, bet zaudējumi bija 704 360 eiro apmērā.

Trešais lielākais pagājušajā gadā reģistrētais uzņēmums bija SIA “Maxima Latvija” piederošā SIA “DC Abras”, kuras pamatkapitālā ieguldīts 25,91 miljons eiro. Jaunreģistrētā uzņēmuma pamatdarbība ir saistīta ar nekustamo īpašumu izīrēšanu un pārvaldīšanu. Ņemot vērā “Lursoft” pieejamo informāciju, bez “DC Abras” mazumtirdzniecības tīklam “Maxima Latvija” pieder vēl 20 uzņēmumu, tostarp arī SIA “Merope”, SIA “Vela”, SIA “Lacerta” un SIA “Ursa”, kas arī ierindojušās starp “Top 10” lielākajām jaunreģistrētajām kompānijām 2024.gadā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Lielākie jaunie uzņēmumi 2024.gadā pēc apmaksātā pamatkapitāla reģistrācijas brīdī bija SIA “Latreco” ar 54,2 miljoniem eiro, SIA “JA Hold” ar 26,59 miljoniem eiro, SIA “DC Abras” ar 25,91 miljonu eiro, SIA “Elektrum Next” ar 18 miljoniem eiro, SIA “Merope” ar 17,01 miljonu eiro, SIA “Vela” ar 16,55 miljoniem eiro, SIA “Lacerta” ar 12,3 miljoniem eiro, SIA “L Hotels Latvia” ar 11,92 miljoniem eiro, SIA “Ursa” ar 10,88 miljoniem eiro un SIA “GBC 2” ar 4,39 miljoniem eiro.

Izpētot datus par 2024.gadā reģistrētajiem uzņēmumiem, “Lursoft” konstatējis, ka bez “DC Abras” ir virkne arī citu uzņēmumu, kuras kapitāldaļu īpašniekam pieder vai arī iepriekš ir piederējušas daļas citos uzņēmumos, – tādi ir 46,68% no visiem pagājušajā gadā reģistrētajiem jaunajiem uzņēmumiem.

Pagājušajā gadā reģistrēti 26 uzņēmumi ar pamatkapitālu, kas pārsniedz vienu miljonu eiro. To vidū ir arī AS “Latvenergo” dibinātais “Elektrum Next”, kura pamatkapitālā ieguldīti nepilni 18 miljoni eiro. Jaunais uzņēmums izveidots, apvienojoties SIA “Elejas SES”, SIA “Ķeguma SES”, SIA “Rūjienas SES”, SIA “Skultes SES”, SIA “SP enerģija” un SIA “Bauskas SES” ar mērķi koncentrēt aktivitātes un resursus jaunu zaļās enerģētikas projektu attīstīšanai un elektroenerģijas ražošanai no atjaunojamajiem energoresursiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Lursoft” arī atzīmē, ka ne visi pērn reģistrētie uzņēmumi būs pārvarējuši pirmo darbības gadu, jo 32 uzņēmumiem ir jau sākts likvidācijas process. Piemēram, SIA “Vintage Tube” reģistrēta 2024.gada oktobrī, bet jau 19.decembrī dalībnieks pieņēmis lēmumu par uzņēmuma likvidāciju. Savukārt SIA “Hydrogen Energy Storage Systems”, kas pagājušā gada martā reģistrēts ar 10 eiro pamatkapitālu, likvidācijas process sākts decembrī, bet vēl pirms tam, proti, 2024.gada septembrī, uzņēmuma pamatkapitāls palielināts līdz 30 010 eiro.

Tāpat no pērn reģistrētajiem uzņēmumiem septiņos gadījumos ir apturēta saimnieciskā darbība, pieciem uzņēmumiem reģistrēta darbības izbeigšana, savukārt 2024.gada janvārī reģistrētajam SIA “Jurcon” no Rēzeknes sākts maksātnespējas process. Mežizstrādes uzņēmumam maksātnespēja pasludināta pērn oktobrī, savukārt decembrī tas izslēgts no PVN reģistra. 2024.gada 30.decembrī “Jurcon” nodokļu parāds bija sasniedzis 12 830 eiro.

Publicitātes attēls.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.