Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Sākas tūrisma akcija «Iepazīsti kaimiņus Zemgalē!»

Bauskas novada un Lietuvas rajonu pašvaldību vadītājus un darbiniekus ar Astravas muižas un grāfu Tiškeviču dzimtas vēsturi iepazīstina Biržu rajona galvenais speciālists kultūras mantojuma aizsardzībā Daļus Mikelionis (no labās). Foto – Ivars Bogdanovs.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Biržos Lietuvā, Astravas muižas kungu mājā, kuras īpašnieks ir lina izstrādājumu ražošanas uzņēmums «Siūlas» un kurā atrodas ražotnes birojs, piektdien Bauskas novada pašvaldība un četru Lietuvas rajonu vadītāji oficiāli atklāja mūsu pārrobežas novadu tūrisma sezonu un ceļošanas akciju «Iepazīsti kaimiņus Zemgalē!».

Latvijas–Lietuvas apceļošanas akcija, kuru organizē reģionā esošās pašvaldības – Bauskas novads, Biržu, Pasvales, Pakrojas un Jonišķu rajons –, šosezon norisinās no 1. maija līdz 30. augustam.

Reģiona apceļošanas akcijas projekta un Bauskas novada Tūrisma informācijas centra vadītāja Inese Turkupole-Zilpure izskaidroja gan noteikumus, gan jauninājumus šīs sezonas notikumam. Kā jau iepriekš «Bauskas Dzīve» rakstījusi, šogad pēc pārtraukuma atkal ceļošana notiek abās valstīs, turklāt atkal atgriešanās pie drukātajām kartēm, kas saņemamas un pēc maršruta veikšanas ar sakrātajiem spiedodziņiem nododamas kādā no sešiem tūrisma informācijas centriem Bauskā, Vecumniekos, Biržos, Pasvalē, Pakrojā, Jonišķos.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Bauskas TIC un ceļošanas akcijas projekta vadītāja Inese Turkupole-Zilpure iepazīstina iesaistīto piecu pašvaldību darbiniekus ar šīs sezonas jaunumiem projektā. Foto Ivars Bogdanovs.

Akcijas norises laikā tās dalībniekiem jāapmeklē 16 objekti, kas iekļauti apceļošanas akcijā, jāizpilda kartē norādītais uzdevums un jānofotografējas pie objekta. Uzdevums ir jaunums jau sesto gadu izsludinātajā ceļošanā. Kopumā iepriekš neatklājot veicamos uzdevumus, kā piemēru minēsim tik vienu – Mežotnes pagastā pie doktorāta ēkas izvietots vides objekts, uzdevums: jāuzraksta, kas tas par dzīvnieku, kurš M. Zaura veidotajā objektā attēlots.

Četri apceļotāji no Latvijas, kuri būs apmeklējuši 16 akcijas objektus un izpildījuši uzdevumus, uzrādījuši telefonā vai fotoaparātā bildes, saņēmuši spiedogus, varēs, piedaloties loterijā, laimēt galveno balvu no diviem velosipēdiem un diviem elektriskajiem skrejriteņiem, ko dāvā Biržu, Pasvales, Pakrojas un Jonišķu rajona pašvaldības. Savukārt arī četri apceļotāji no Lietuvas, kuri būs apmeklējuši 16 akcijas objektus un izpildījuši uzdevumus, uzrādījuši telefonā vai fotoaparātā bildes, saņēmuši spiedogus, varēs iegūt balvu – kādu no diviem velosipēdiem un diviem elektriskajiem skrejriteņiem, ko dāvā Bauskas novada pašvaldība. Apceļošanas akcijas noslēgums ar dāvanu pasniegšanu to ieguvējiem tiks organizēts 10. septembrī Bauskā, izloze pirms tam notiks 2. septembrī Pakrojā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Akcijas bukleti. Foto : Bauskas TIC.

Šīs sezonas jaunums akcijā – papildus ik mēnesi viens Latvijas un viens Lietuvas akcijas dalībnieks (kopā astoņi dalībnieki), kuri iepriekšējā mēnesī (maijā, jūnijā, jūlijā, augustā) būs nodevuši pilnīgi aizpildītas akcijas kartes, tiks virzīti Dāvanu kartes saņemšanai no astoņām akcijas teritorijas kafejnīcām. Kā skaidro I. Turkupole-Zilpure, šīs ikmēneša dāvanas varētu veicināt to, ka objektu apmeklēšanu un akcijas karšu aizpildīšanu neatstāj uz pēdējo brīdi.

Gan I. Turkupole-Zilpure, gan pašvaldību vadītāji minēja, ka šosezon ārvalstu tūristu liela pieplūduma nebūs, ļoti samazinās ceļotāju skaits no Japānas, ASV, protams, no Krievijas. Tāpēc vietējo tūrisma nozares uzņēmēju atbalstam ļoti svarīga ir mūsu iedzīvotāju ceļošana Baltijas valstīs, sava īpaša artava te arī akcijai «Iepazīsti kaimiņus Zemgalē!».

Akcijas pašvaldību vadītāji no kreisās Pasvales rajona mērs Gintauts Gegužinsks, Biržu rajona mērs Vītas Jarecks, projekta vadītāja Inese Turkupole-Zilpure, Bauskas novada domes priekšsēdētājs Aivars Okmanis, Pakrojas rajona mērs Sauļus Marģis, Jonišķu rajona pašvaldības administrācijas izpilddirektora vietnieks Aivars Rudnicks. Foto: Bauskas TIC.

Pašvaldību un tūrisma informācijas centru vadītāji un darbinieki iepazinās ar grāfu Tiškeviču bijušo  īpašumu, kura kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanā un atjaunošanā strādā gan Biržu rajona pašvaldība, gan muižas ēkas tagadējā īpašniece – 1928. gadā dibinātā, Lietuvā vecākā linu ražotne. Parks ir pašvaldības īpašums, kura sakopšanā ar Eiropas Savienības fondu līdzfinansējumu nesen ieguldīti 800 tūkstoši eiro. Tiškeviču dzīvojamā ēka, kā minēts, ir uzņēmuma ««Siūlas» īpašumā, lēnām arī te tiek veikta renovācija par ražotnes īpašnieku, kas ir vietējie lietuvieši, līdzekļiem. Astravas muižas teritorija atrodas Širvēna ezera krastā, to ar Biržu centru pāri ūdenskrātuvei, ko savulaik uzpludinājuši Radzivili, savieno laipa gājējiem, pastaiga burvīga.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Akcijas «Iepazīsti kaimiņus Zemgalē!» organizatori ceļotājiem iesaka – apmeklējot konkrētos 16 objektus, nevajadzētu palaist garām arī citus apskates objektus  mūsu rajonos un novadā, kā piemēram, Astravas muižas kompleksu, Širvēna ezeru, dižciltīgo augstmaņu Radzivilu laika pili un daudzas citas interesantas vietas Biržos un rajonā, kā arī citur.

UZZIŅAI

Akcijas «Iepazīsti kaimiņus Zemgalē!» apmeklējamo objektu saraksts

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Minētās vietas jāatrod, jānofotografējas pie šiem objektiem un vēl jāveic dotais uzdevums, kas ir ierakstīts akcijas kartē. Kartes saņemamas Tūrisma informācijas centros (TIC) Bauskā, Vecumniekos, Biržos, Jonišķos, Pakrojā, Pasvalē. Uzdevumus šodien nepublicēsim, atstāsim tos «intrigai».

Bauskas apkārtne

1. Vides objekts Mežotnē, kur netālu no Mežotnes pils (pie doktorāta) jāatrod Mārtiņa Zaura veidots vides objekts.
2. Likvertenu sils Vecsaules pagastā. 1971. gadā te uzstādīts piemineklis 600 Bauskas un apkārtnes nošautajiem ebrejiem “Cilvēku stāvi”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Iecavas apkārtne

3. Gleznu taka Iecavas parkā pie tiltiņa. 2021. gadā biedrība “RaDam” par godu Iecavas pilsētas svētkiem Iecavas parkā izveidoja gleznu taku. 
4. Skulptūru grupa “Laika griežos” –  Grāfa laukumā 4  Iecavā. Iecavas parkā pie sporta nama  “Dartija” atrodas trīs skulptūru grupa.

Vecumnieku apkārtne

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

5. Vides objekts “Bārbala” Bārbeles dižaudzē Bārbelē. Nostāsts vēsta, ka uz krustcelēm ir stāvējusi svētās Bārbalas (kazu un aitu aizbildnes) koka statuja, kuras vārdā nosaukta šī apdzīvotā vieta. 2021. gadā te izveidots vides objekts.
6. Valles luterāņu baznīca Vallē. Iepretim baznīcai redzamas ievērojamā latviešu teātra aktiera un režisora Alfreda Amtmaņa- Briedīša bērnības mājas, pašlaik muzejs.

Rundāles apkārtne

7. Rundāles pils ābeļdārzs Pilsrundālē. Jau 1738. gadā pie pils sāka stādīt augļu dārzus, bet pašlaik  notiek to rekonstrukcija, izveidojot vēsturisku augļu dārzu ar hercoga Pētera Bīrona augļu koku un ogu krūmu šķirnēm, kā arī  dārzu ar 19.gs. Latvijā iecienītām šķirnēm.
8. Viesu nams “Baltā māja” Pilsrundālē. Kādreizējā Rundāles pils kalpu māja, tagad – viesu nams, kafejnīca, keramikas darbnīca.

Jonišķu rajons

9. Jonišķu Sv.Jaunavas Marijas debesīs uzņemšanas baznīca Jonišķos. Par godu Pāvesta Jāņa Pāvila II apmeklējumam Krusta kalnā baznīcas teritorijā uzstādīts piemineklis.

10. Daunoravas muiža. Daunorava Satkūnų seņūnija Jonišķu rajonā. Uz muižas logiem ir apskatāma vēsturisko fotogrāfiju ekspozīcija, kas veltīta unikālajai Daunoravas latviešu kopienai “Dundurnieki”, kas kādreiz šeit dzīvoja.

Pakrojas rajons

11. Vecais Pakrojas ugunsdzēsēju depo šķūnis Pakrojā. Ugunsdzēsēju depo uzcelts 1928. gadā. Tā “pilsoņu zālē” ir redzams vecā ugunsdzēsēju depo vējrādītājs.
12. Piemineklis Teodoram Grothusam Pakrojas rajona Žeimē. Piemineklis veltīts Teodoram Grothusam (1785 – 1822), pasaulslavenam zinātniekam un pirmajam lietuviešu fiziķim, elektrolīzes un fotoķīmijas likumu atklājējam.

Pasvales rajons

13. Velna kalns. Pasvales rajona Kriaušiškes ciems. Augstākā vieta Pasvales apkārtnē. Saules pulkstenis.

14. Jonišķēles parks. Pasvales rajona Jonišķēles ciemā. Šis ir viens no desmit lielākajiem (34 ha) un vērtīgākajiem muižu parkiem Lietuvā, savulaik piederējis Karpu dzimtai.

Biržu rajons

15. Akmens labirints. Širvēnu seņūnija Biržu rajonā. Labirinta mērķis ir atpūsties un rast sevī mieru. Tas izveidots no 800 laukakmeņiem un ornamentiem, kas sakārtoti dilstošā secībā.
16. Milišūnu aitu ferma. Dvargaļu ciems Biržu rajonā. Saimniecībā ir ap 800 dažādu šķirņu aitu (pamatā senās lietuviešu, vācu, prūšu šķirnes). Iespējams apmeklēt jebkurā laikā.

Avots: Bauskas TIC

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.