Tulpju krāšņais uznāciens Rundāles pils dārzā tuvojas. Kā pirmās šonedēļ uzplaukušas oranži dzeltenās tulpju šķirnes ‘Mariss Jansons’ graciozās pārstāves. Šobrīd bosketos zied narcises, hiacintes, forsītijas un ēdamais grimonis, sakuras un magnolijas, parteros savus raibos vaigus saulei slej aprīļa sākumā iestādītās viengadnieces – atraitnītes.
Līdzīgi kā citus gadus, arī šogad dārzā uzziedēs jaunas tulpju šķirnes, piemēram, Nacionālā botāniskā dārza dāvinātās selekcionāra Vitauta Skujas izveidotās 11 tulpju šķirnes: ‘Indra’, ‘Ginta’, ‘Elma’, ‘Namejs’, ‘Kurzeme’, ‘Ženija’, ‘Zelta pilsēta’, ‘Tekla’, ‘Lāsma’, ‘Elmīra’, ‘Siguldas slava’, pastāstīja Rundāles pils muzeja pārstāve Andra Jakoviča.
Lai augi būtu spēcīgāki un labāk izrādītu savu daili, tiem nepieciešama arī mitruma deva. Šogad Rundāles pils dārzā tiks uzstādīta jauna laistīšanas sistēma. A. Jakoviča pastāsta, ka šobrīd darbojas 20. gadsimta 70. gados izbūvēta laistīšanas sistēma, kas ir novecojusi un ir tehniski sliktā stāvoklī. Sistēma nav automātiska, dārznieki laista augus, pieslēdzot šļūtenes pie ūdens ņemšanas vietām dārzā vai arī pievienojot šļūtenēm impulsīvos laistītājus.
2021. gadā muzejs izsludināja iepirkumu par “Rundāles pils franču dārza laistīšanas sistēmas projektēšanu un autoruzraudzību”. Pēc iepirkuma dokumentācijas izvērtēšanas 2022. gada 31. janvārī tika noslēgts līgums ar SIA “BM-projekts”. Saskaņā ar noslēgto līgumu, patlaban sākti projektēšanas darbi. Līgumā paredzētais projektēšanas darbu izpildes termiņš ir 2022. gada 30. augusts.
Projekta mērķis ir izstrādāt Rundāles pils franču dārza teritorijai ekonomisku un ērtu laistīšanas sistēmas projektu, nodrošinot dārzā esošos augus ar mitrumu. Izvērtējot savas finansiālās iespējas, Rundāles pils muzejs plāno sākt laistīšanas sistēmas būvdarbus pēc projektēšanas pabeigšanas. Būvdarbus paredzēts veikt vairākās kārtās.
Nākamajā nedēļā sestdien, 7. maijā, Rundāles pils muzeja franču dārzā notiks ikgadējais pavasara stādu tirgus, kurā būs iespējams iegādāties savam dārzam piemērotākos puķu, dārzeņu un garšaugu stādus.
A.Jakoviča pastāstīja, ka Rundāles pils muzeja rīkotajam stādu tirgum pieteikušies 33 tirgotāji. Tāpat kā pagājušajā gadā, muzejs arī šajā reizē nāk pretī tirgotājiem, par dalību tirdziņā prasot simbolisku samaksu – 3 eiro.
Paredzēts, ka sestdien būs pieejams plašs viengadīgo un daudzgadīgo puķu klāsts, tostarp sīpolpuķes, atraitnītes, petūnijas, rozes, peonijas, īrisi un lilijas. Tāpat piedāvājumā būs ap 70 vīnogu šķirņu dēsti, augļu koku, ogulāju un zemeņu stādi, kā arī dekoratīvo lapu un skuju koku un krūmu stādi. Varēs iegādāties arī klūgu pinuma un skalu grozus.
Tirdziņa laikā Rundāles pils dārzā darbosies stādu uzglabāšanas vieta, lai apmeklētāji bez steigas varētu dārzā aplūkot pavasara ziedus un košumkrūmus, kā arī uzkavēties kafejnīcā, kas darbosies Piknika laukumā pie Dārznieka mājas.
Pavasara stādu tirgus Rundāles pilī tiek organizēts, lai popularizētu franču dārzu un dārzu kultūru Latvijā, vienlaikus atbalstot stādu audzētājus un dārza preču tirgotājus.
Lai apmeklētu tirdziņu, ir jāiegādājas franču dārza ieejas biļete – to var izdarīt iepriekšpārdošanā Rundāles pils muzeja mājaslapā vai arī uz vietas biļešu terminālī vai Rundāles pils kasēs Staļļu ēkā.
No šodienas, 1. maija, no Rīgas uz Rundāles pili un atpakaļ varēs nokļūt ar tiešo autobusa reisu, portālu informēja Autotransporta direkcijā.
Autobuss kursēs divas reizes dienā. No Rīgas autoostas tas aties pulksten 9.20 un 12.20, bet atpakaļ no Rundāles pils Rīgas virzienā – pulksten 14.05 un 17.10.
Autobuss pieturēs arī pa ceļam, līdz ar to iespēja nokļūt uz Rundāles pili būs arī Ķekavas un Iecavas iedzīvotājiem. Sākotnēji reiss paredzēts uz eksperimenta laiku – uz sešiem mēnešiem līdz 31. oktobrim.
Rundāles pils muzejs sola ieeju par brīvu tiem apmeklētājiem, kuri 1. maijā ieradīsies ar šiem autobusu reisiem.
Ieejas biļete tirdziņa apmeklētājiem,bet cena nav pateikta,kā tad tā?