Vakar, 4. maijā, Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanas dienā, Rundālē bija ļoti īpašs notikums ar simbolisku nozīmi, nākotnē vērsts – šeit bija kopā aicinātas un tika sveiktas ģimenes, kurās 2021. gadā pasaulē nācis mazulis.
Pagājušajā gadā Rundāles apvienības teritorijā, tas ir – Rundāles, Svitenes un Viesturu pagastā – piedzimuši 27 bērniņi (2021. gadā iedzīvotāju skaits – 3290.). Šajā demogrāfiskajā situācijā, kāda mums Latvijā vispār ir, katrs mazulis tiek īpaši gaidīts. Ģimenēm piemiņai Bauskas novada domes priekšsēdētājs Aivars Okmanis pasniedza speciāli gatavotus fotoalbumus – klasiskus kā senos laikos, ādas vākos, kur zeltā iespiests Rundāles simbols – pils lauva un uzraksts: «Dzimis Rundālē».
Bija arī fotosesija, un tās laikā uzņemtās bildes varēs likt albumā pamatu mazā pilsoņa turpmākam dzīvesstāstam attēlos.
Sarīkojuma veidotāja un vadītāja, kultūras darba speciāliste Rundāles pagastā Lilita Lauskiniece jaunos pilsoņus apsveikt aicināja pēc gadalaikiem, kuros katrs mazulis dzimis, gadalaikiem piemērots stāsts un dziesmas no izrādes «Tuntuļu Jurītis» bija vēl kādiem sveicējiem – Leļļu teātra aktieriem Arnitai Jaunzemei un Pēterim Galviņam.
Pērn visā apvienotajā Bauskas novadā kopā reģistrēti 325 jaundzimušie – 170 meitenes un 155 zēni. Savukārt 2020. gadā bija 367 bērniņi. Dzimstība ar katru gadu samazinās.
Šī gada četros mēnešos, no 1. janvāra līdz 30. aprīlim, pēc Bauskas novada dzimtsarakstu nodaļas datiem, reģistrēti 108 jaundzimušie, no tiem 52 puisīši un 56 meitenītes.
Gan demogrāfi, gan novada dzimtsarakstu nodaļas darbinieki par dzimstības līmeņa samazinājuma cēloni min to, ka bērnu audzināšana ģimenēm ir ekonomiski sarežģīta. Pabalsti un atvieglojumi ir nelieli un salīdzinājumā ar izdevumiem, kas pašlaik aizvien palielinās, ir niecīgi. Dzimstības līmenis ir atkarīgs no drošības izjūtas ģimenē, pārliecības, ka vecāki varēs bērnu uzturēt un izskolot.
Arī jaundzimušo sveikšanas pasākumā Rundālē «Bauskas Dzīve» satika jauno tēvu, kurš, lai uzturētu ģimeni, strādā ārzemēs, un viņš teica: «Man savas meitenes jāuztur. Diemžēl par tādu pašu darbu, par ko Latvijā maksā tūkstoti eiro, Nīderlandē saņemu trīs tūkstošus.» Tomēr darbs tālumā no sievas un meitiņas esot emocionāli smags.
Forša ideja. Kāpēc Vecumnieku novadā nesveic jaundzimušo bērniņu ģimenes?