Saulaines lauksaimniecības tehnikuma audzēkņi un pasniedzēji nedēļas nogalē pie sociālā centra diskutēja par izglītību, digitālo transformāciju, vidi, kultūru un veselību.
Atbalstot Ukrainas virzību uz Eiropas Savienību (ES), uz sarunām aicināja jau divus mēnešus Saulainē dzīvojošos kara bēgļus.
Ideju un domu apmaiņu organizēja biedrība «Latvijas platforma attīstības sadarbībai» kopā ar Eiropas Komisijas pārstāvniecību Latvijā, piedaloties sabiedriskajām organizācijām «Laiks jauniešiem» un «Visas iespējas». Jauniešu ierosinājumus notikuma rīkotāji apkopo un nodos lēmumu pieņēmējiem Eiropas un Latvijas valsts līmenī, viedokļus augšuplādēs mājaslapā «Konferences par Eiropas nākotni».
Pasākumā piedalījās 35 dalībnieki. «Tā kā jaunieši pārstāvēja samērā tuvu kopienu, kas veiksmīgi sadzīvo, viņu viedokļi un izjūtas bija «uz viena viļņa». Saulainieši salīdzinājumā ar citu diskusiju dalībniekiem bija zinošāki tematos, kas saistās ar ekonomiku,» vērtē organizētāju pārstāve Ilze Seipule.
Saulaines tehnikuma informātikas pasniedzējs Indulis Pētersons bija pārsteigts par studentu dažādajām interesēm: «Nebija kūtruma, visi piedalījās. Iepriecināja audzēkņu līdzdalība.» Viņaprāt, par izglītību izskanēja labas atziņas.
Īpaši aktīva grupa bijusi sarunā par vidi. Laba domu apmaiņa notikusi, vētījot jauniešu pašsajūtu un iespējas. «Apstaigāju visas trīs pieturas, visās bija interesanti,» teica pedagogs.
Tehnikuma audzēknis Filips Belverts pārliecināts, ka uzskatu apmaiņa ir aktuāla. Filipu visvairāk interesēja informācija par darba iespējām.
Ukrainas bēgļi pateicās par iespēju braukt Latvijas sabiedriskajā transportā bez maksas. Viņi priecājās, ka ir iespēja izmantot internetu, par bezmaksas telefona sim kartēm. Pozitīvi, ka bēgļu bērni var uzspēlēt basketbolu, pazīmēt gan skolā, gan ārpus tās.
Aļona Sņitkovskaja ir 15 gadu veca jauniete no pilsētas Krivijrihas Ukrainas dienvidos. Apdzīvotās vietas iedzīvotāju skaits ir aptuveni 645 tūkstoši. Trauslā meitene mācās pirmajā kursā par pavāru konditoru dzimtās pilsētas tehnikumā.
«Pašlaik man vissvarīgākā ir izglītība un komunikācija ar cilvēkiem. Esmu tālmācībā, un tas ir grūti, jo daudz ko nesaprotu. Lielākā daļa zināšanu jāapgūst patstāvīgi,» stāstīja jauniete. Komunikācijā viņai grūtības rada tas, ka Saulainē maz ļaužu runā krieviski. Aļona ir mācījusies angļu valodu, tomēr brīvi nespējot runāt.
Dzimtās pilsētas tehnikuma aprīkojums studenti apmierinājis. Informātikas klasē pieejama interaktīvā tāfele. Covid-19 izplatīšanās sākumā mācījušies attālināti, bet vēlāk lietojuši maskas telpās. Strādāt «Zoom» platformā bijis neierasti, taču ar laiku iemācījušies.
Ukrainas jauniešiem, kuri studē tehnikumos, iziet praksi ES valstīs būtu laba iespēja, tas nāktu par labu arī valstij, uzskata topošā pavāre konditore. «Es atbalstu virzību uz Eiropas Savienību. Volodimirs Zelenskis ir vienīgais prezidents, kurš grib, lai Ukraina būtu pasaules daļa, nevis atstatus no visa,» teic jauniete. Viņas radi jau bijuši peļņā Rietumeiropā, un drauga ģimene dzīvo Anglijā.
Kamēr karš nebeigsies, Aļonas ģimene mājās nevar atgriezties. Pagaidām jauniete nav izlēmusi, vai mācīties latviešu valodu kursos. Viņa iepazinusies ar diviem vietējiem līdzaudžiem – Aigaru un Melisu, kuri prot krievu valodu. Sarunas ar viņiem ir prieks un mierinājums.
Reklāma