Sestdiena, 6. decembris
Nikolajs, Niklāvs, Niks, Nikola
weather-icon
+3° C, vējš 0.45 m/s, D-DR vēja virziens
BauskasDzive.lv ikona

Vissvarīgākie svētki bērnudārzos

Izlaidumi pirmsskolas izglītības iestādēs svinēti pirms Starptautiskās bērnu aizsardzības dienas

Pagājušajā nedēļā novadu bērnudārzos tika rīkoti izlaidumi. Daļai grupu pirmsskolas izglītības iestādēs «Pasaulīte» un «Zīlīte» Bauskā šie svētki notika piektdien, 28. maijā.

Bauskas «Pasaulītē» izlaidums šopavasar notiek 63 bērniem, apliecināja izglītības iestādes vadītājas vietniece Mārīte Kalniņa. Savukārt bērnudārzu «Zīlīte» šajā pavasarī beiguši 73 audzēkņi, informēja vadītāja Olita Strazdiņa.

Iecavas novada pirmsskolas izglītības iestādes «Cālītis» vadītāja Inguna Lāce pašvaldības vietnē iecava.lv atklāja, ka savu pirmo izlaidumu «Cālītī» šogad svinēja 60 bērnu. Divām grupiņām svētki bija ceturtdien, 27. maijā, un divām – piektdien, 28. maijā. Piektdien izlaiduma pasākums notika arī 36 bērnudārza «Dartija» audzēkņiem, pastāstīja iestādes vadītāja Irīna Freimane.

Caur sešām pieturām
«Bauskas Dzīve» apmeklēja «Kamenīšu» grupas izlaidumu «Pasaulītē» Bauskā. Sarīkojums aizritēja sirsnīgā un jautrā noskaņā kaimiņu – Pestīšanas Armijas Bauskas korpusa – skaistajā pagalmā. Pati daba bija parūpējusies par svētku brīdim krāšņu scenogrāfiju – ar plaukstošu ceriņu krūmiem, kastaņas sveču ziedu pārbagātību, saules pielietu zaļzaļu zāliena paklāju. To visu papildināja īpaši akcenti – dzeltenmelnu balonu vijumi, kas simbolizēja kamenes, kā vārdā «izlaidumnieki» bērnudārza laikā saukušies.

«Pasaulītes» personāls bija parūpējies par scenāriju, kas ļāva veiksmīgi parādīt visu to, ko bērni diendienā pirmsskolas izglītības iestādē darījuši, ko apguvuši, kā jutušies. Kopā ar audzinātājām Ilzi Vaičekoni un Daigu Kirilko, ko atbalstīja auklīte Irina Vaišvila, tika izietas sešas pieturas, sākot ar Rīta pieturu, kurā dziesmās, dejās, dzejā meitenes un zēni demon-strēja, kā no rīta ierodas bērnudārzā, kur nebūt ne visus ielaiž iekšā, kā aplī cits citam teic: «Labrīt, lai gaismiņa sirsniņā spīd!» Kāpēcīšu pieturā «izlaidumnieki» atklāja, kāpēc viņus sauc par kāpēcīšiem: «Par Kāpēcīti mani sauc, un tas ir tikai tāpēc, ka zināt gribu ļoti daudz.» Dziesmās un dejās parādīja, ko un kā mācījušies, kādas prasmes apguvuši, sarīkojuma gaitā demonstrēja arī savu lasītmāku. Muzikālajā pieturā «Kamenītes» muzicēja ar dažādiem in-strumentiem, ko bērnudārza gados iepazinuši; Kustību pieturā, protams, daudz dejoja, bet pasapņot ļāvās Vēlmju un Burvju pieturā.

Izlido lielajā pasaulē
Pēc tam, kad muzikālajā uzvedumā bērni bija parādījuši to, ko iemācījušies un uzzinājuši, bija laiks saņemt apliecības par pirmsskolas izglītības iestādes beigšanu. «Pasaulītes» vadītāja Daina Kadišev-ska atgādināja, ka turpmāk bērnudārza skolotājas vairs nebūs līdzās šo zēnu un meiteņu ceļā, mazajā «Pasaulītē» ir iedots viss, kas nepieciešams, lai izlidotu lielajā pasaulē. Vadītāja atklāja, ka ģimenēm tiek nodoti arī bērnu uzrakstītie sapņi par viņu nākotnes profesiju, pēc gadiem piecpadsmit – astoņpadsmit varēšot salīdzināt bērnudienu vēlmes ar realitāti, pavisam droši iespējams, ka vairākiem tad jau būs tādas jaunas profesijas, par kurām šodien neviens vēl pat nezina. Izlaidums izskan ar domām par nākotni.


Ginas Viegliņas-Vallietes
dzejoļi bērniem, laikrakstam iesūtīti īpaši 1. jūnijam

Burtiņi
Kādā biezā grāmatā
Meklēju es burtu A.

Mamma teica: «Tā, tā, tā,
Nesameklēsi to tu tā!»

Burtiņ, tevi meklēju,
Teikumiņus vēroju.

Burtiņš A un burtiņš B,
Abi smējās aizkrāsnē.

Lieku pirkstu, bļauju Ā!
Nevajag, lūdzu, tā!

Abus draugus noķēru,
Grāmatu kad šķirstīju.

Burtiņš A un burtiņš B,
Nākošais būs laikam C?

***
Māmiņ, tēti,
Žogā ir robs,
Neuztraucies, dēliņ!
Tas laika zobs.

Tas izgrauž
Un salauž žogu,
Nu jāņem ir āmurs,
Lai aizsistu robu.

Pieci pirkstiņi
Pieci mazi pirkstiņi
Negulēja,
Pieci mazi pirkstiņi
Pa ceļu skrēja.

Līdz pat rītam,
Līdz saulītes lēktam,
Visu ko darīja,
Cik bija pa spēkam.

Tikai meitiņa
Gulēja klusi,
Māmiņas sirsniņu
Sasildījusi.


FAKTI
1. jūnijā Latvijā atzīmē Starptautisko bērnu aizsardzības dienu.
Bērniem veltīta diena dažādās valstīs tiek svinēta dažādos datumos. Tās sākumi meklējami 1925. gadā, kad Ženēvā norisinājās Pasaules konference bērnu labklājībai.
Kopš 1950. gada Starptautisko bērnu aizsardzības dienu lielā daļā pasaules valstu atzīmē 1. jūnijā.
Kopš 2007. gada, kad papildināts likums «Par svētku, atceres un atzīmējamām dienām», arī Latvijā
1. jūnijs ir oficiāli atzīmējamā diena. Katra iedzīvotāja pienākums ir sargāt savu un citu bērnu drošību. Situācijās, kad konstatēti bērnu tiesību pārkāpumi, ir pienākums ziņot policijai, bāriņtiesai vai citai bērna tiesību aizsardzības institūcijai.
2020. gada sākumā
220 tūkstošos ģimeņu jeb 43,2% no visām Latvijas ģimenēm auga vismaz viens bērns, kurš nav sasniedzis 18 gadu vecumu.
2020. gada sākumā Latvijā bija 359 tūkstoši bērnu vecumā līdz 17 gadiem; tas ir 18,8% no visu valsts iedzīvotāju skaita.
Avots: lvportals.lv; Centrālā statistikas pārvalde.

BauskasDzive.lv ikona Komentāri

BauskasDzive.lv aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese tiek saglabāta.