Pašlaik SIA «Kronis» Bauskas novadā konservē gurķus. Tos liek triju litru burkās un 0,9 litru tilpuma burkās – ar nosaukumiem «Zemgales» un «Kaucmindes», kam atšķiras recepte. Šos dārzeņus sāla arī mucās kā izejvielu uzņēmumā ražotām zupām, paskaidroja ražotnē.
Uzņēmumā “Kronis” šomēnes smaržo pēc marinādes un dillēm. Foto – Ivars Bogdanovs
Gurķus piegādājot audzētāji gan Bauskas novadā, gan no Lietuvas. «Gurķu cena maz cēlusies, palikusi teju tajā pašā līmenī. Plānots šosezon pārstrādāt ap 120 tonnas gurķu, pašlaik iepirkta trešā daļa. Visu augustu turpināsim pārstrādi,» stāsta uzņēmuma vadītājs Aivars Svarenieks.
«Galvenais akcents mūsu ražošanā ir zupas mīkstajā iepakojumā, kam apjoms ir palielināts, savukārt zupām burkās tas palicis nemainīgs. Stikla burkas pašlaik ir deficīts. Lai arī par dubultu cenu, bet burkas mums izdevās iepriekš nopirkt no Baltkrievijas, Ukrainas un Krievijas. Savukārt par ražošanai nepieciešamo gāzi februārī mums beidzās ilgtermiņa līgums, tagad ir īstermiņa līgumi. Par gāzi arī ir lielākais uztraukums, lai tā būtu, jo mums viss ir uz gāzes – nekādi citādi mums nav iespējams saražot tvaiku. Pašlaik uz trim mēnešiem – līdz oktobrim – noslēgts līgums. Četrreiz dārgāka gāzes cena, arī elektrība nenoliedzami sadārdzina produkciju,» skaidro pārtikas ražotājas SIA «Kronis» vadītājs.
A.Svarenieks, par situāciju runājot, neslēpj, ka tomēr kā armijas produkcijas – pamatēdiena mīkstajā iepakojumā, kura recepte izstrādāta sadarbībā ar Latvijas Lauksaimniecības universitāti, – ražotājs cerot, ka «Kroni» iekļaus aizsargājamu uzņēmumu statusā un nenāksies pārtraukt darbu.
Vispirms gurķi tiek kārtīgi ar birstēm mazgāti. Foto – Ivars Bogdanovs.
Kopā ar Lāsmu Pinti, ražošanas vadītāju, «Bauskas Dzīve» iegriezās cehā. Nekļūdīgi virzienu norādīja diļļu un marinādes smarža, kā arī tehnikas darbošanās rūkoņa. Vispirms dārzeņus nomazgā mašīnā ar birstēm, ja tie stipri netīri, tad ūdens tiek mainīts un process atkārtots līdz ideālai tīrībai. Pa lenti gurķi virzās pie strādniecēm, kas tos pilda burkās pie garšvielām un dillēm. Tās pastāvīgi piegādā vietējie zemnieki. Katrā burkā ir jābūt noteiktam svaram, pieredzējušās darbinieces to jau nekļūdīgi izjūtot, bet dienas laikā laborante to arī vairākas reizes pārbauda, stāsta L. Pinte. Tad tiek virsū uzlieta karsta marināde, mašīna aizvāko burkas, un tie tiek pasterizēti 90 grādu temperatūrā.
Maiņā strādājot no desmit līdz 18 cilvēkiem, atkarībā, cik gurķu jāpārstrādā konkrētajā dienā. Pārsvarā ir pastāvīgie darbinieki, jauni nākot klāt, kad kāds aiziet pelnītā atpūtā.
Vairāk lasiet «Bauskas Dzīves» drukātajā versijā 12. augustā.
Vai kas mainījies ? Kroņa gurķi nāca no Polijas ar Kroņa etiķetēm !
Cik gadus Kronis marine gurķus paši un ieperk no zemniekiem. Poļu gurķišiem uz etiketes bija rakstits ražots Polija un Kronis ir izplatitais nevaiga jaukt vaiga izlasit. Un es lepojus ka mums Bauska ir tada ražotne un cilvekiem ir darba vietas. Aivaram Svareniekam lai viņam stipra veseliba un izturiba.
pastāvēs tas, kas mainīsies, jeb spēs pārkārtoties mūsdienu situācijai atbilstoši. Vai tiem, kam apkures cenas trīskāršojušās, nemaz nerunājot par pārējo inflāciju, bet valdība sola “piemest” vien pārdesmit eiro, tiem jau laikus jāpasūta “ragu mūzika” par vēl makā atlikušo….
Man patīk Kroņa produkti, kā mērces un pesto. Bet ne gurķi, pāris reizes pamēģināju, tādi mīksti.
ko var kunkstet par polijas gurkiem—-ja pashi vietejie pa slinku izaudzet tad ir janem no poliem
Kroņa ražotie gurķi ir tādā garšā, kā reiz gatavoja mamma. Un tamdēļ vien, pagaidām tie ir labāke, ja vien man pašas iemarinētie pēc mammas receptes gatavotie jau ir apēsti. Lai labi marinējas! Lai izturība salikt visu burciņās!
Kronim jānoturas. Labi meistari. Vienīgi gaļa zupās tāda sintētiska un gandrīz nemanāma. Tas laikam vienīgais mīnuss. Vēl ir nedaudz šaubas, ka uz etiķetes dažos produktos neuzrāda visu saturu. Ķīmiju mēs negribam.
Tos gurķus ar Fairy mazgā, ka tādas putas?