Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Augustā uzņēmēju noskaņojums negatīvs visās uzņēmējdarbības jomās

Uzņēmējdarbības konfidences rādītāji 2022. gada augustā jau trešo mēnesi pēc kārtas negatīvi visās uzņēmējdarbības jomās. Rādītāji būvniecībā, pakalpojumu sektorā un mazumtirdzniecībā, salīdzinot ar jūliju, ir nedaudz uzlabojušies, bet rūpniecībā turpina samazināties, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) veikto konjunktūras apsekojumu dati.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Ilustratīvs attēls no mk.gov.lv arhīva.

Uzņēmumu konjunktūras apsekojumus rūpniecībā, būvniecībā, mazumtirdzniecībā un pakalpojumu sektorā CSP ik mēnesi veic atbilstoši ES Kopīgās saskaņotās konjunktūras un patērētāju apsekojumu programmas metodoloģijai ar Eiropas Komisijas līdzfinansējumu. Uzņēmējdarbības konfidences rādītāji raksturo vispārējo situāciju nozarē un tiek iegūti, veicot rūpniecības, būvniecības, mazumtirdzniecības un pakalpojumu nozaru konjunktūras apsekojumus. Ja rādītājs ir virs nulles, ir pozitīva uzņēmējdarbības vide, ja zem nulles – negatīvs uzņēmēju noskaņojums.

Mazumtirgotāju noskaņojums sliktāks nekā parasti vasaras nogalē

Pēc CSP datiem, 2022. gada augustā konfidences rādītājs mazumtirdzniecībā pēc sezonāli koriģētiem datiem bija negatīvs – 3,0. Salīdzinot ar jūliju, šis rādītājs palielinājies par 1,3 procentpunktiem. Sezonāli nekoriģētais rādītājs bija 3,5, kas ir ievērojami zemāks nekā ierasti vasaras nogalē. Pēc sezonāli nekoriģētiem datiem, salīdzinot ar jūliju, konfidences rādītājs pārtikas preču mazumtirdzniecībā samazinājies par 3,7 procentpunktiem, sasniedzot vērtību 0,3, bet nepārtikas preču mazumtirdzniecībā, samazinoties par 4,0 procentpunktiem, rādītājs noslīdējis līdz 6,3. Degvielas mazumtirgotāju noskaņojums nav būtiski mainījies (7,7). Vislielākais konfidences rādītāja samazinājums (par 10,2 procentpunktiem), salīdzinot ar jūliju, bija automobiļu pārdošanā. Toties automobiļu rezerves daļu pārdošanā, to apkopē un remontā noskaņojuma rādītājs uzlabojies par 6,1 procentpunktu, tomēr kopumā tieši šīs apakšnozares uzņēmēji augustā bijuši vispesimistiskākie, jo konfidences rādītāja vērtība ir negatīva (- 2,7).

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Augustā 22 % mazumtirgotāju atzīmējuši, ka neizjūt nekādus ierobežojošus faktorus savai saimnieciskajai darbībai, un tas ir par 3 procentpunktiem mazāk nekā jūlijā. Nepietiekamu pieprasījumu un darbaspēka trūkumu kā ierobežojošu faktoru minējuši attiecīgi 23% un 21% mazumtirgotāju. Mazumtirdzniecībā vienmēr aktuāla konkurence, tāpēc īpaši būtisks ierobežojošs faktors ir konkurence savā tirdzniecības sektorā. Augustā to atzīmējuši 40% mazumtirgotāju, kas ir augstākā šī rādītāja vērtība kopš 2021. gada septembra. Tāpat kā pirms mēneša 6 % respondentu atzīmē, ka to darbību tiešā vai netiešā veidā negatīvi ietekmē karadarbība Ukrainā un ar to saistītās sankcijas. 10 % respondentu kā ierobežojošu faktoru minējuši cenu palielināšanos, kas daļēji arī ir saistīta ar karadarbību.

Visoptimistiskākie uzņēmēji izmitināšanā, vispesimistiskākie – izdevējdarbībā

Pakalpojumu sektorā 2022.gada augustā pēc sezonāli koriģētiem datiem konfidences rādītājs bija negatīvs (- 0,2), un uzņēmēju noskaņojums, salīdzinot ar jūliju, ir uzlabojies par 1,2 procentpunktiem. Kā ierasts, noskaņojuma rādītāji dažādās pakalpojumu nozarēs būtiski atšķiras, un arī to izmaiņu tendences ir dažādas atkarībā no nozares specifikas un sezonas ietekmes. Pēc sezonāli nekoriģētiem datiem visoptimistiskākie augustā bija uzņēmēji, kas sniedz ceļojumu biroju un tūrisma operatoru pakalpojumus (23,1). Tiem seko gaisa transporta (20,8) un izmitināšanas pakalpojumu sniedzēji (16,4). Taču izmitināšanas nozarē konfidences rādītājs, lai arī augsts, tomēr ir par 22,3 procentpunktiem zemāks nekā jūlijā. Tāpat kā pirms mēneša vispesimistiskākais uzņēmēju noskaņojums fiksēts izdevējdarbībā (- 11,1) un pasta un kurjeru pakalpojumu sniegšanā (- 10,7). Bet abās šajās nozarēs noskaņojums, lai arī negatīvs, salīdzinot ar jūliju, ir uzlabojies attiecīgi par 12,8 un 10,5 procentpunktiem. Kopumā augustā noskaņojums bija pozitīvs 21, bet negatīvs 8 pakalpojumu apakšnozarēs. Vienā nozarē (zinātniskās pētniecības darbība) konfidences rādītājs bija vienāds ar nulli.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

33 % pakalpojumu sektora respondentu augustā nav izjutuši nekādus saimniecisko darbību ierobežojošus faktorus, to īpatsvars ir samērā stabils un kopš gada sākuma svārstās robežās no 32 % līdz 36%.  Pakalpojumu sektorā 26 % uzņēmēju darbību būtiski ierobežo nepietiekams pieprasījums, bet 20 % – darbaspēka trūkums. Arī šie rādītāji pēdējo mēnešu laikā nav būtiski mainījušies. 9 % pakalpojumu sektora uzņēmēju atzīmē, ka to darbību tieši vai netieši ierobežo karadarbība Ukrainā un ar to saistītās sankcijas. 5 % respondentu atzīmē cenu pieaugumu, kas palielina uzņēmumu izmaksas.

Ilustratīvs attēls no buvinzenierusavieniba.lv

Būvniecībā konfidences rādītājs stabili zems

Pēc sezonāli koriģētiem datiem konfidences rādītājs būvniecībā veidoja -14,8, kas, salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi, ir palielinājies par 0,9 procentpunktiem. Konfidences rādītājs nedaudz uzlabojies inženierbūvniecībā, bet samazinājies ēku būvniecībā un specializētajos būvdarbos. Augustā, salīdzinot ar jūliju, pazeminājies būvuzņēmēju novērtējums gaidāmajai nodarbinātības attīstībai turpmākajos trīs mēnešos, savukārt pašreizējais kopējais pasūtījumu līmenis neliecina par būtisku uzlabojumu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Būvniecības aktivitāti augustā visvairāk ierobežoja darbaspēka trūkums (32 % respondentu), materiālu vai iekārtu trūkums (26 % respondentu) un nepietiekams pieprasījums (25 % respondentu). Finansiālas grūtības un citu faktoru (pārsvarā būvmateriālu un energoresursu cenu kāpums) ietekmi norādīja attiecīgi 20 % un 17 % respondentu. Savukārt 22 % respondentu norādīja, ka pašreiz būvniecības aktivitāti neierobežo nekādi faktori.

Augustā, salīdzinot ar jūliju, ēku būvniecību vairāk ietekmēja finansiālas grūtības, inženierbūvniecībā pieauga tādu faktoru ietekme kā nepietiekams pieprasījums un darbaspēka trūkums, savukārt specializētajos būvdarbos starp galvenajiem aktivitāti ierobežojošajiem faktoriem bija nepietiekams pieprasījums, materiālu vai iekārtu trūkums un finansiālas grūtības.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.