Rundāles apvienībā vēlēšanu iecirkņos 1. oktobrī pilsoņi visvairāk balsojuši par Zaļo un Zemnieku savienības sarakstu
Sestdienas, 1. oktobra, 14. Saeimas vēlēšanu lietainā un pelēkā rītā «Bauskas Dzīve» devās uz Bauskas novada Rundāles pusi, lai aprunātos ar vēlētājiem un redzētu, cik aktīvi ir iedzīvotāji, valsts nākotni izlemjot.
Rundāles apvienības teritorijā trijos pagastos ierīkoti četri vēlēšanu iecirkņi, tajos kopumā par derīgām zīmēm atzītas 1363.
Pazūd «apetīte»
Rundāles multifukcionālajā centrā Pilsrundālē ir 353. vēlēšanu iecirknis. Tā priekšsēdētājs Edvīns Balodis stāsta, ka pulksten 7 jau bija ieradušies trīs iedzīvotāji, savukārt pulksten 8 bija nobalsojuši 14.
Balsotājus gaidīja silta telpa un jaunas vēlēšanu kabīnes. Turklāt telpās ikviens varēja izmantot iespēju un apskatīt izstādi «Mūsu mīļās pasakas», kurā redzamas astoņu latviešu mākslinieku gleznas.
Tas, ka pasē nav jāspiež zīmogs, nemaz neatvieglojot darbu, tāpat dokuments divas reizes jāskenē. Turklāt, ja elektroniskā sistēma nedarbojas, tad balso reģistrācijas aploksnēs.
Kad ieradās balsotāji, kā par spīti, pēc pulksten 8 sistēma «ETVR» telefonā vēlētāju pārbaudei nedarbojās, «niķojās» arī «Balsis» datorā, kur redzama vēlēšanu gaita. Ienākušais vēlētājs sacīja: «Tā jau var pāriet «apetīte».» Pēc mirkļa tā arī notika un viņš devās prom, nevēloties gaidīt, nobalsošot Bauskā.
Jāņem reģistrācijas aploksne, tā tiek apzīmogota, tiek noņemtas plombas atsevišķai urnai, kurā tiks liktas to vēlētāju aploksnes, kad sistēma nav darbojusies. Tiklīdz sistēma atsāk strādāt, tad dati tiek ierakstīti tur. Divām vēlētājām no rīta iznāk šāda kārtība.
Rundāliete Janīna Boicova teic, ka balsojusi «par drošību un attīstību», par 18. sarakstu. «Uzņēmējs Pīlēns ir ļoti labs kā darba vadītājs, mans brālis pie viņa strādā. Labi maksā arī nodokļus. Ja ir labs kā uzņēmuma vadītājs, tad būs labs arī kā premjerministrs. Viņš aizstāvēs mūsu intereses. Valstī ir problēmas ar medicīnu – garas rindas uz ārstu apmeklējumu. Pensionāri nereti ņem kredītu, lai taisītu operāciju… Satrauc arī cenas. Dzīvoju renovētā daudzdzīvokļu namā, bet mūsu mājā nav alokatoru, tāpēc pašlaik tos liksim, mainīsim stāvvadus, bet firma vēl nav ieradusies.»
Rundālietis Dainis Benužs balsojis «par zemgaliešiem, par Parādnieku». Arī Rita Preisa nostājusies «par ģimeni, par 11. sarakstu». «Politiskā reklāma ir šovs, esmu iepazinusi cilvēkus, blakus esot, darbā, dabiskā vidē. Galvenais, lai bumbas nekrīt uz galvas un ir miers, tāpēc jābalso, lai opozīcija neberzē rokas, redzot pasivitāti. Ģimenēm ar bērniem, domāju, ir visgrūtāk,» pauž R. Preisa.
Cilvēki ar diplomiem
«Bauskas Dzīve» nākamo apmeklē 357. vēlēšanu iecirkni Svitenes pagasta saieta namā. Svitenieks Jānis Pancerko balsi atdevis «par nacionālajiem, par latviešiem, krieviem nevajag būt Saeimā». Jaunais vīrietis ik darbdienu mērojot 97 kilometrus uz darbu Rīgā, viņu «nekas nesatrauc, jo ir labs darbs, un pie cenām vienkārši jāpierod».
Arī Jāņa māsa Ieva Galvosa balsojusi par to pašu sarakstu. «Kā smejas, viņi jau pietiekami sazagušies, tad jau vairāk to nedarīs. Sarakstā ir cilvēki ar diplomiem, izglītību, nevis depo zāles uzraugi, asmeņu asinātāji, mājsaimnieces, bezdarbnieki un pensionāri kā citos,» izvēli pamato jaunā dāma. Raizes darot lietus, jo sievietei tuvāks siltais laiks, protams, arī rēķins par elektrību, kas mājai bijis 215 eiro mēnesī.
- iecirkņa priekšsēdētāja Sandra Upīte teic, ka plkst. 9.20 nobalsojuši 46 vēlētāji, pirmais ieradies minūti pāri septiņiem. Iecirknī par kārtību un mieru pārliecinājās arī Valsts policijas Bauskas iecirkņa policisti.
Ģimenes pāris Ilga un Pāvils Vaičūni abi balsojuši par vienu sarakstu, ko vēlējās paturēt noslēpumā, vien atklāja, ka iestājušies «par brīvprātīgu vakcināciju un ģimeniskām pamatvērtībām». Kundze pauda, ka raizes sagādājot krīze, nestabilitāte Latvijā, neziņa par to, kas būs nākotnē, kā dzīvos bērni, mazbērni. Galvenais, lai būtu miers. Runājot par energoresursiem, pāris stāstīja, ka dzīvoklī esot sava gāzes apkure, «ar ko vēl sadzīvojam». Kundze esot strādājoša pensionāre, vīrs gan vairs nav algotā darbā. «Žēl pensionāru, daudzbērnu ģimeņu, bet visiem jau grūti, ne velti cilvēki dodas prom no Latvijas. Tomē nākotnē cenšos raudzīties ar gaišu skatu. Un noteikti jābalso, lai apliecinātu – es te esmu, es te dzīvoju,» pauž Ilga Vaičūne.
Svitenieks Arnis Ķerpis, 71 gadu vecs seniors, sacīja: «Ticu Lembergam, balsoju par trešo sarakstu. Lūdzu Dievu, lai ātrāk beigtos karš. Cenas ir briesmīgas. Ar 150 eiro pensiju uztrauc visas cenas, jo īpaši pārtikai. Dzīvoju dzīvoklī ar malkas apkuri, arī zāles jāpērk, gaidu operāciju. Nākas savilkt jostu. Bērni Vācijā, Īrijā, nav sakaru, neviens nepalīdz. Sieva mirusi, esmu palicis viens pats. Labi, ka ir kaimiņi un draugi. Pašvaldība palīdz ar pārtikas pakām, sola atbalstīt ar malku. Dārziņu neņemu, jo par apstrādāšanu jāmaksā, par visu jāmaksā. Tomēr domāju, ka lauciniekiem vieglāk, pilsētniekiem ar centralizēto apkuri ir grūtāk.»
Genovefa Lapsa, bijusī Svitenes pagasta priekšsēdētāja, kopā ar kungu Māri ieradusies izpildīt pilsoņa pienākumu. Kundze pagasta vadītājas amatā aizvadījusi 12 gadus, 2009. gadā darbu beigusi. Pāris nobalsojis par «Jauno Vienotību», «patīk Krišjānis Kariņš, viņš ir uzticams». Raizes radot degvielas un gāzes cenas. Mājā esot gāzes apkure, rēķins no 45 eiro mēnesī «uzlēcis» pagaidām līdz 207 eiro. «Apkures sistēmu pašlaik samainīt nav ne vienkārši, ne reāli. Ceram, ka kaut kad cena tomēr nokritīsies. Pašiem ir arī hobijdārziņš,» stāsta abi Lapsas.
Pašiem jāstrādā
Kad ierodamies Viesturu pagasta pārvaldes ēkā Bērstelē, kur iekārtots 361. iecirknis, komisijas priekšsēdētāja Inta Poča teic, ka pulksten 10.10 ir nobalsojuši 53 vēlētāji, pirmais ieradies pulksten 7.11. Sākumā nedarbojusies elektroniskā sistēma. Arī te «Bauskas Dzīve» sastop Valsts policijas Bauskas iecirkņa amatpersonas. Policisti rīta pusē apliecina, ka arī citos iecirkņos problēmas neesot fiksējuši.
Viesturietis Uldis Galviņš balsi atdevis par pirmo sarakstu jeb «Jauno Vienotību», «labāki jau nebūs». Aktuālākie jautājumi šķiet energoresursu cenas, dārgā malka.
Bērsteliete Veneranda Romaņenkova uzticējusies 13. sarakstam jeb «Konservatīvajiem», «patīk Bordāns». «Mani satrauc Ukrainas jautājums, visu laiku tam sekoju. Kopumā gan esmu no tiem pensionāriem, kas ar visu mierā. Dzīvoklī man ir malkas, brikešu centralizētā apkure. Centos ko iekrāt, bērni palīdz, dārziņu turu, konservēju, marinēju gurķus, kas bija labi izauguši. Visu laiku esmu strādājusi, jo dzīve nav lutinājusi, vienmēr bijis jāstrādā, nāku no Latgales, kur nav viegli,» stāsta Veneranda Romaņenkova.
Arī Arvīds Pēkalis balsojis par «Konservatīvajiem», jo «nekāda labāka jau nav no tiem sarak-stiem, jaunās partijas – galīgi šķērsām». Senioru satrauc, kā to ziemu pārdzīvosim, viņš turpina: «Krustu šķērsu runā par atbalstu, bet kā lauku cilvēkiem, kas kurina ar malku, to dabūt?! Ja kaimiņš, no kura lētāk, piedāvā malku, tad taču nav čeka, bet atmaksās tikai 60 eiro, par to par lielajām cenām sanāk tikai viens berkubs. Ko tie nabadzīgie pensionāri darīs?! Es biju tālredzīgs, pērn sagādāju kurināmo – malku, ogles.»
A. Pēkalis domā – kad beigsies karš, cenas kritīsies, jo pašlaik tās neesot adekvātas. Kā gan varot būt elektrības biržā četri eiro par kilovatu?! Vai ar zeltu kurinot, lai to elektrību dabūtu?! Tas skarot visus. Pasaule ar to nebūšot mierā. «Pašlaik visi darbi pabeigti, turpinu dejot un ceru, ka veselība atļaus vēl piedalīties Dziesmu un deju svētkos. Galvenais vajag kustēties un nečīkstēt! Diemžēl ir tik daudz liekēžu – vesela paaudze izaugusi, kas dzīvo uz pabalstiem un uz nekādiem darbiem, palīdzēšanu nav pierunājama… «Kam man jāstrādā?!» viņi saka,» pārdomās dalās aktīvais seniors A. Pēkalis.
Jaunieši rīdziniece Vivita Budze, kas atbraukusi pie sava drauga bērstelieša Ralfa Striogas, balsoja pirmoreiz. «Visatbalstāmākā programma, mūsuprāt, ir 11. sarakstam. Satraucos, lai neievieš maksas augstāko izglītību,» teic Vivita. Meitene strādā un mācās. Puisis strādā. Jaunieši uzskata, ka Latvijā vajadzētu palielināt atalgojumu, samazināt PVN, atzīst, ka nav drošības izjūtas par nākotni tieši ekonomiskā ziņā. Labi, ka fiziski ir drošība, tāpēc «jābalso, lai netiek krievi».
Gaida rindā
PII «Mārpuķīte» Saulainē, kur iekārtots 354. iecirknis, ir liela šaurība. Divas vēlēšanu kabīnītes, neskatoties uz lietaino dienu, ieradušies izmantot vairāki iedzīvotāji, tālab nākas uzgaidīt koridorā. Plkst. 11.10 iecirknī bija paguvuši nobalsot 110 pilsoņi, stāsta komisijas priekšsēdētāja Maija Staņulāne. Sākumā plkst. 7 elektroniskā sistēma nedarbojās, četriem vēlētajiem nācies izmantot atsevišķo urnu. Plkst. 7.20 sistēma atkal sākusi «klausīt».
Regīna un Marina Kazancevas, mamma un meita, balsojušas par dažādiem sarakstiem. Marina vien atklāja, ka «par tiem, kas nav bijuši pie varas». R. Kazanceva sacīja: «Man ir labi Latvijā, tā ir mana dzimtene.» Meita savukārt piebilda: «Satrauc cilvēku skaita samazināšanās, tāpēc trūkst skolās audzēkņu, ekonomika neattīstās, nav pietiekamu nodokļu ieņēmumu, nav, kas pabalsta pensionārus.» «Man ir, kas atbalsta,» ar mīlestību sacīja seniore.
Gabaliņu kājām lietainajā laikā uz iecirkni bija mērojusi saulainiete Santa Ziemiņa kopā ar divgadīgo meitiņu Melisu. Jaunā sieviete savu balsi bija atdevusi par «Progresīvajiem», «jo tā vienkārši gribējās, jaunas sejas». Uztraucot bērnu pabalsti, apkures un visu energoresursu cenas, minimālās algas un pensiju lielums, cenas, jo «algas ne visai ceļas».
Reklāma