Bauskas novada domes deputāts Ingmārs Līdaka no «Apvienotā saraksta – Latvijas Zaļā partija, Latvijas Reģionu apvienība, Liepājas partija» ievēlēts 14. Saeimā. Pēc CVK datiem, «Apvienotais saraksts» 14. Saeimā ieguvis 13 vietas, tai skaitā divi deputāti ievēlēti no Zemgales saraksta, kurā I. Līdaka startēja ar trešo kārtas numuru, bet, saņemot 18 236 balsis, 3645 plusus un 1427 svītrojumus, pacēlās uz pirmo vietu.
«Ieskriešanās» nebūs gara
I. Līdaka vēlēšanu rezultātus vērtē kā ļoti labus, jo, viņaprāt, var izveidot lemtspējīgu valdību, kurā ir trīs partijas. «Jo mazāk politisko spēku, jo vieglāk ir pieņemt lēmumus, it sevišķi krīzes laikā, te lēmuma pieņemšanas ātrumam ir visbūtiskākā nozīme. Valdībai jāstrādā kā komandai, un vieglāk to izdarīt, kad ir trīs partijas, nevis, piemēram, sešas,» pārliecināts ir I. Līdaka.
Pozitīvi viņš vērtē to, ka parlamentā palicis gana daudz pieredzējušu politiķu. «Atminos, kad jaunpienācēja bija Zatlera Reformu partija, kurā no pieredzējušiem politiķiem bija viens vienīgs Ražuks. Tad teju norāvās pirmā Saeimas sēde, jo jaunie deputāti nesaprata, kur ir jāiet, kas ir jādara, kā notiek lēmumu pieņemšanas process. Tas ir ļoti bremzējoši. Tagad, visticamāk, valdību veidos trīs partijas, kurās ir arī jaunas sejas, bet pietiekami arī zināmas personas, tālab domāju, ka ieskriešanās laiks būs stipri īss,» teic I. Līdaka.
Viņam ir liela pārliecība, ka jaunās valdības veidošana būs diezgan raita. Ātrāk premjeru prezidents nedrīkst izvirzīt kā tikai pēc pirmās Saeimas sēdes, kas būs 1. novembrī. Pa šo mēnesi būs daudz kas atrisinājies un pagājis uz priekšu. «Uzskatu, ka pie šādas inflācijas un pie šādas krīzes nevar ar valdības veidošanu kavēties. Pretējā gadījumā janvārī viss valsts sektors strādās ar 1/12 no šī gada budžeta, kas ir stipri par maz. Ātri jāizveido valdība un ātri jāpieņem budžets. Pie budžeta pieņemšanas parasti ir diskusijas par iespējamām izmaiņām nodokļu likmēs. Te sekos tas pats stāsts par samazināto PVN Latvijā audzētai pārtikai, samazināto PVN medikamentiem, tie būs jautājumi, kas tiks apspriesti,» prognozē I. Līdaka.
Labāk «Saskaņa», nevis Rosļikova «brigāde»
Viņš atzīst, ka šajā brīdī vēl grūti vērtēt, vai parlaments būs stiprāks par iepriekšējo. Te jāraugās, kāda būs opozīcija, vai konstruktīva vai pretēji – destruktīva.
«Es esmu priecīgs, ka nebūs kliedzēja Gobzema. Nav nekādas nojausmas, kā strādās Šlesera partija, vai tā būs traucējoša vai tomēr saprāta robežās strādās,» pārdomās dalās I. Līdaka.
«Saskaņas» neiekļūšana Saeimā viņam bijis liels pārsteigums. «Labāk būtu vēlējies, lai parlamentā ir «Saskaņa», nevis Rosļikova «brigāde». Katrā gadījumā 11 gadus ar daudziem «Saskaņas» cilvēkiem kopā Saeimā esmu strādājis, un jāteic teju vai garlaicīgi būs bez Zariņa, Urbanoviča. Savukārt par «Attīstībai/ Par» zaudējumu es labāk paklusēšu, kā saka, par aizgājējiem vai nu labu vai neko. Īsti nav nekā laba, ko par viņiem pateikt, tāpēc nekādu komentāru nebūs. It sevišķi klusēšu par to nenormālo brāķi attiecībā uz obligāto dienestu. Vilšanās ir par to, ka ZZS saņēma tik daudz balsu. Mierina doma, ka liela daļa tās ir krievvalodīgo balsis, daļa no «Saskaņas» elektorāta, kas Lembergu ļoti ciena. Es domāju, kā cilvēki nevar saprast, ka Aivars Lembergs nekad nebūs premjers. Tas pat teorētiski nav iespējams, bet ļaudis atkal notic kaut kādai vīzijai,» saka I. Līdaka.
Bauskas novadā – bez opozīcijas
I. Līdaka nedomā, ka Bauskas novada pašvaldība būtu zaudētājos, ka I. Līdaka ieguvis vietu parlamentā. «Es ļoti augstu novērtēju to pieredzi, ko ieguvu pašvaldībā. Līdz šim man tādas nebija, tāpat kā man, iepriekšējos 11 gadus strādājot parlamentā, nebija pieredzes uzņēmuma vadīšanā. Divus gadus vadīju gana lielu pašvaldības uzņēmumu – Rīgas Zooloģisko dārzu, kur guvu pieredzi un redzēju tos trūkumus, kuri būtu jānovērš. Ar manu iekļūšanu parlamentā Bauskas novads tikai iegūs. Okmaņa kungs jebkurā laikā man varēs zvanīt un sūdzēt bēdas. «Apvienotais saraksts» ļoti lielā mērā pretendēs uz Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas vadīšanu,» atklāj I. Līdaka.
Deputāts uzsvēra, ka priekšvēlēšanu laikā daudzviet braukājot pa Latviju, nav nekur saskāries ar tik saskaņotu novada domes sastāvu, kā tas ir Bauskas gadījumā. Bauskas novada domē neesot opozīcijas, taču, ja kādam ir iebildumi, tie tiek ņemti vērā, un jautājums tiek pārskatīts vēlreiz. Taču viņš brīdina, ka tas ir līdz zināmai robežai, jo, ja nav opozīcijas, bieži vien piemeklējot doma, ka var darīt, ko grib, vadošie izlaižoties.
I. Līdaka ir cerību pilns, ka Bauskas novada domē tā nenotiks.
=I. Līdaka nedomā, ka Bauskas novada pašvaldība būtu zaudētājos, ka I. Līdaka ieguvis vietu parlamentā. = Nu reiz uzplauksnīja doma ka vēlēšanas ir arī jārīko vēlēšanu apgabalos – tas nozīmē lai katrs novads, lielpilsēta dotu Saeimai vienu deputātu (Latvijā ir 36 novadi un 7 novados neietilpstošas valstspilsētas) NESKATOTIES UZ VĒLĒTĀJU SKAITU. Kāpēc tā –garš skaidrojums – ja vienkāršāk – valsts teritorijai jābūt pārstāvētai ar tajā tetitorijā dzīvojošu deputātu un nevis tikai dzīvojot Rīgā un kādas lielpilsētās. Pārejam lai partiju saraksti.