Norimstot Covid-19 jaunā paveida “omikrona vētrai”, plānots pakāpeniski atcelt ārkārtējo situāciju un arī drošības pasākumus, teikts veselības ministra Daniela Pavļuta (AP) izplatītajā paziņojumā presei.
Tajā viņš skaidro, ka, ja vīruss nesagādās nepatīkamus pārsteigumus, varēs sākt gatavoties drošai un brīvai vasarai. Vienlaikus ministrs atgādina, ka omikrona viļņa laikā pats būtiskākais ir balstvakcinēties un ievērot noteiktās drošības prasības.
Kā aģentūrai LETA atklāja Veselības ministrijā (VM), ministrija ir sākusi darbu pie drošības pasākumu atcelšanas plāna, kuru iecerēts pakāpeniski ieviest pēc šā brīža Covid-19 uzliesmojuma beigām. Zinātnieku modelētās prognozes liecina, ka augstākā Covid-19 pandēmijas viļņa saslimstība gaidāma februāra vidū.
VM darbu pie drošības pasākumu atcelšanas stratēģijas sākusi kopā ar citām nozaru ministrijām. Esošos drošības pasākumus atcelt, līdzīgi kā citās valstīs, Latvijā varēs brīdī, kad būs vērojams pārliecinošs saslimstības kritums.
Ministrijas pārstāvji skaidro, ka citās valstīs redzams, ka inficēšanās ar omikronu pēc saslimstības kāpuma saasinājuma strauji un pārliecinoši krīt. Pēc zinātniskajiem modeļiem esot redzams, ka līdzīgs scenārijs gaidāms arī Latvijā.
VM uzsver, ka, lai mazinātu ierobežojumus, būs jāvērtē vairāku rādītāju kopums.
Pēc omikrona viļņa pārvarēšanas plānots saglabāt pamata drošības pasākumus – piemēram, medicīnisko masku vai FFP2 respiratoru valkāšanu, distances ievērošanu, sertfikātu izmantošanu, nosakot maksimāli pieļaujamo cilvēku skaitu liela mēroga pasākumos.
VM skaidro, ka Covid-19 vīruss nepazudīs un pēc vasaras miera perioda tas var atgriezties rudenī. Tāpēc Pavļuts rosina Operatīvās vadības grupai sākt darbu pie pandēmijas rudens attīstības scenārija, lai uzlabotu nozaru spēju savlaicīgi reaģēt un veiksmīgi strādāt ar nepieciešamajām drošības prasībām.
Ministrija atgādina, ka vīruss pašlaik nepieredzēti strauji izplatās, tādēļ veselības aprūpes sistēmai, nozarēm un visai sabiedrībai jārēķinās ar iespēju, ka situācija drīzumā var būtiski pasliktināties. Jārēķinās ar iespēju, ka saslimstības saasinājums, kas gaidāms februāra vidū, var izraisīt pārslodzi veselības aprūpes sistēmā un citās kritiskās nozarēs.
Kā ziņots, otrdien Latvijā konstatēti 9143 jauni Covid-19 gadījumi un saņemtas ziņas par 14 inficētu personu nāvi, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) apkopotā informācija.
Pašlaik Latvijas slimnīcās stacionēts 761 Covid-19 pacients, tostarp 488 Covid-19 ir pamata diagnoze.
Covid 19 kam tas vairs intresē .
Ļoti abstrakts jēdziens – “pārliecinoša saslimstības krituma”. Tas ir kumulatīvais rādītājs (no kura nav jēgas), dienas pozitīvie testi (kas arī nav objektīvākais rādītājs), covid pacienti slimnīcās vai kas?
Vienkārši atceļam visu, lūdzam cilvēkus vakcinēties (kas negrib, tie lai neiet) un atbalstam maksimāli veselības sistēmu. Tas pat no valsts budžeta viedokļa skatoties būs izdevīgāk nekā uzturēt visu šito ārprātu, kas šobrīd spēkā.