Otrdienas, 25. janvāra, vakarā pašvaldība aicināja Vecumnieku iedzīvotājus uz attālinātu sanāksmi «Zoom» platformā par siltumtarifa celšanu uzņēmumā «Mūsu saimnieks». Pie kopējas skaidrības haotiskās sanāksmes norises dēļ bija grūti nonākt.
«Bauskas Dzīve» atgādina, ka iedzīvotāju sanāksme tika rīkota pēc domes prasības finanšu komitejas sēdē. Sanāksmes mērķis bija informēt SIA «Mūsu saimnieks» klientus par tarifa projekta grozījumiem, mainoties šķeldas iepirkuma cenai, kā arī uzklausīt sanāksmes dalībnieku priekšlikumus un ieteikumus par tarifa projektu. Tā vismaz rakstīts sabiedrisko attiecību speciālistes Gijas Spulas preses relīzē. Dzīvē tas izskatījās citādāk. «Bauskas Dzīve» novēroja, ka sanāksmei trūkst vadītāja un tā līdzinās telefonsarunai, kur katrs var runāt un nav īsti saprotams, kurš ar kuru runā. Beigās tomēr Vecumnieku apvienības pārvaldes vadītāja Dace Šileika sāka organizēt sapulces darbu.
Konkursu rīkojuši par agru
Pašlaik SIA «Mūsu saimnieks» piemērojamais siltumenerģijas tarifs ir 68,14 eiro par megavatstundu (MWh). Savukārt izvērtēšanai iesniegtajā tarifa projektā aprēķinātais ir 90,34 eiro/MWh – par 22,2 eiro/MWh vairāk nekā tagad.
Sapulci atklāja Ivars Staškevičs, SIA «Mūsu saimnieks» valdes loceklis, iepazīstinot klātesošos ar tarifa projekta izvērtēšanu. Viņš informēja par tarifa maiņu. «Bijām pārcentušies ar iepirkumu šķeldai agrā pavasarī. Konkurss bija labs, un iepirkumā piedāvātā cena par šķeldu bija 8,49 eiro. Sākoties enerģētikas krīzei, uzņēmums izrēķināja, ka vieglāk ir bankrotēt nekā ar esošo cenu piegādāt šķeldu. Piespiedām uzņēmēju piegādāt šķeldu līdz nākamās izsoles rīkošanai. Izsludinājām jaunu iepirkumu, kurā uzvarēja divi komersanti – ar 13,30 eiro un 14,40 eiro piegādes cenu. Vidējā cena ir 13,80. Šī cena tika iekļauta jaunajā tarifā, kā arī tika iekļauti zaudējumi, kuri bija radušies decembrī, un tie, kas būs janvārī, februārī,» iedzīvotājus informēja I. Staškevičs.
Iepirkumu uzraudzības biroja publicētajā informācijā atrodams, ka koksnes šķeldas piegādi organizēs SIA «Mežsaimnieks EKO» un SIA «RAJA K.T.».
«Mēģinājām pašvaldībā dabūt dotāciju, bet tas ir ļoti ilgstošs process. Jaunais tarifs tiks ieviests 1. martā,» skaidroja I. Staškevičs.
Informatīvi bez atbildēm
Pēc «Mūsu saimnieka» ievada sākās iedzīvotāju jautājumi. Sākumā tika organizēta pašiniciatīva, iedzīvotājiem paceļot rokas, bet vēlāk kārtību organizēt bija sarežģīti.
Iedzīvotāji vaicāja, kāpēc šķelda netika iepirkta vasarā, uz ko Guntars Veismanis atbildēja, ka konkurss rīkots agrāk, kad šķelda bijusi lētāka. «Neviens neprognozēja, ka cena tik ļoti paaugstināsies,» sacīja G. Veismanis. Vēl kāds iedzīvotājs vaicāja, vai uzņēmumam tiek noformēts līgumsods par šķeldas nepiegādāšanu. «Piegādātājam ir vieglāk samaksāt līgumsodu nekā piegādāt šķeldu par zemāku cenu,» piebilda G. Veismanis.
«Kurā pozīcijā ir iekļauta siltumenerģētiķa alga?» jautāja iedzīvotājs Juris Ģiedris. «Es izrādē nepiedalīšos. Atnācu atbildēt uz jautājumiem par šķeldu. Savas performances vari rīkot kultūras namā, tur ir teātra pulciņš. Uz priekšu!» tā atbildēja I. Staškevičs uz Jura Ģiedra jautājumu.
Deputāts Guntis Kalniņš piebilda, ka ir jāatbild uz visiem jautājumiem. «Cik es saprotu, ne rudenī, ne tagad siltummezglu apkalpošana nav tarifā rēķināta. Par siltummezglu apkalpošanu ir atsevišķs maksājums katrai mājai un uzņēmumam,» saka G. Kalniņš.
Juris Ģiedris vēlāk telefonsarunā «Bauskas Dzīvei» pievienoja savas domas. «Uzņēmumam trūkst organizatora. Jautājumu ir vairāk nekā atbilžu. Protams, var saprast, ka par tādu vadītāja algu kā pašlaik, ir grūti atrast labu speciālistu, bet alga nav attaisnojums nedarīt. Vadītāja izturēšanās likās bērnišķīga. Saprotu, ka ir krīze un tarifa celšanās ir loģiska, bet vajag pamatojumu,» saka J. Ģiedris.
Kāda iedzīvotāja vaicāja, vai viņa var sūtīt savus interesējošos jautājumus rakstveidā, ja šajā sanāksmē atbildes netiek sniegtas. Uz to viņa saņēma apstiprinošu atbildi, Juris Ģiedris piebilst: «Tad jau tai sanāksmei nav nekādas jēgas, ja nevar atbildēt uz jautājumiem.» «Protams, ka nebija jēgas, to es arī Bauskā teicu,» atzina I. Staškevičs.
Dome lēmumu apstiprina
Savukārt 27. janvāra domes sēdē Ivars Staškevičs deputātiem pastāstīja, ka pēc finanšu komitejas sēdes izdevās veikli sasaukt iedzīvotāju sapulci. «Izdevās atrast kļūdas, kas siltumtarifu neietekmēja,» teica I. Staškevičs. Guntis Kalniņš vaicāja, vai ir kāda informācija par citu kapitālsabiedrību tarifu celšanu. «Bauskas katlumājā arī tiek kurināts ar šķeldu, bet nav informācijas par to, ka drastiski palielinās tarifs,» atzina izpilddirektora vietnieks Jānis Kalinka. Izpilddirektors Ivars Romānovs atzina, ka, saskaņojot tarifus ar auditoru, nekādu kļūdu nav bijis un tarifi saskaņoti pareizi. Bauskas novada domes priekšsēdētāja vietnieks Aivars Mačeks teica, ka bija ideja par vienota iepirkuma veidošanu, bet tā bijusi riskanta. «Sapratām, ka varētu veidoties lielākas problēmas. Ir ziņas, ka arī Iecavā varētu runāt par sadārdzinājumu, bet līgumā iekļauts punkts, ka līguma darbības laikā cena nevar būt pārskatāma,» sacīja A. Mačeks.
Dome lēmumu apstiprināt tarifu atbalstīja.
Jautājums palika aktuāls,nu kurā tad pozīcijā iekļauta situmenerģētiķa alga.
Siltuminženieris tika paaugstināts amatā par valdes locekli, tādēļ vairs neparādās tarifa pozīcijās.
Piedāvājat Giedram darbu Saimniekā, lai pierāda sevi darbos ne tikai uz papīra un teātrī.
“Tarifa pacelšanās ir loģiska, bet vajag pamatojumu.” Tiešām nedaudz izskatās pēc teātra. Nākamajās vēlēšanās startēs?
Var jau saprast to cilveku. Jaunai un izglītotai ģimenei dzīvot padomju laika ēkā ar cauru jumtu un malkas plītīm virtuvē nav tas pateicīgākais un prestižākais. Un tad cilvēks grib konfliktet ar valsts iestādēm un meklēt kļūdas un savas dzīves līmeņa attaisnojumus. Esiet pret viņu iejūtīgi .