Latvijā atkritumus šķiro 79% iedzīvotāju, aģentūrai LETA pavēstīja AS “Latvijas zaļais punkts” pārstāvji, atsaucoties uz sadarbībā ar pētījumu kompāniju SKDS veiktās aptaujas datiem.
Kompānijā norāda, ka salīdzinājumā ar 2020.gadu atkritumus šķirojošo iedzīvotāju īpatsvars Latvijā ir pieaudzis par 19 procentpunktiem, savukārt salīdzinājumā ar 2011.gadu – par 45 procentpunktiem.
Latvijas iedzīvotāji, kuri šķiro atkritumus, atzinuši, ka galvenais iemesls tam ir rūpes par vidi, uz ko norādījuši 75% aptaujāto, vienlaikus 49% respondentu atkritumus šķiro, jo speciālie konteineri atrodas tuvu dzīvesvietai, savukārt 41% uzskata, ka atkritumu šķirošana ir iespēja ietaupīt līdzekļus par nešķiroto atkritumu izvešanu.
No respondentiem, kuri šķiro mājsaimniecības atkritumus, 87% aptaujāto atsevišķi nodod stikla pudeles un burkas (2020.gadā – 84%), 81% dalīti izmet plastmasas iepakojumu (76%), savukārt 67% – papīru un kartonu (63%). Metāla bundžas Latvijā šķiro 52% iedzīvotāju, kas divu gadu laikā starp visiem šķirotajiem atkritumiem ir lielākais kāpums – 2020.gadā tās šķiroja 34% iedzīvotāju.
Aptaujas dati liecina, ka 29% respondentu šķiro arī bioloģiskos atkritumus un nolietotās auto riepas, ko 2020.gadā dalīti nodeva attiecīgi 25% un 21% iedzīvotāju. Baterijas šķiro 69% iedzīvotāju (2020.gadā – 72%), bet nokalpojušo elektrotehniku Latvijā šķiro 41% iedzīvotāju, kas divu gadu laikā ir kāpums par trim procentpunktiem.
“Latvijas zaļā punkta” direktors Kaspars Zakulis pauž, ka atkritumu šķirošana ieņem arvien lielāku lomu gan iedzīvotāju, gan uzņēmumu ikdienā. Turklāt pašlaik Latvijā atkritumus šķiro rekordliels iedzīvotāju skaits.
Viņš arī atzīmē, ka finansiālais izdevīgums ir viens no faktoriem, kas motivē sabiedrību aktīvāk šķirot. Turklāt tas īpaši aktuāli ir pēdējos gados, kad izmaksas par atkritumu apglabāšanu poligonos palielinās un nešķiroto atkritumu izvešana kļūst dārgāka.
“Pašreizējās rekordaugstās atkritumu šķirošanas aktivitātes pamatā ir virkne faktoru. Tomēr vērā ņemams ir arī tas, cik daudz atkritumu vispār katrs ikdienā radām, jo šķirošana ir tikai pēdējais posms ceļā uz atkritumu samazināšanu,” skaidroja Zakulis, piebilstot, ka aptaujā 62% iedzīvotāju norādījuši, ka paši cenšas mazināt sevis radīto atkritumu daudzumu.
Lai samazinātu radīto atkritumu daudzumu, iedzīvotāji vēl bez atkritumu šķirošanas izvēlas nevajadzīgās lietas ziedot citiem, uz ko aptaujā norādījuši 47% respondentu. Vienlaikus 36% aptaujāto izvairās no impulsīviem pirkumiem, 29% izmanto atkārtoti lietojamus traukus vai iepirkumu maisiņus, savukārt 27% iepērkas pēc noteikta iepirkumu saraksta. Tajā pašā laikā 16% vecās lietas pārveido vai izmanto citiem mērķiem, kā arī pārdod tālāk.
Aptauju 2022.gada nogalē īstenoja “Latvijas zaļais punkts” sadarbībā ar pētījumu kompāniju SKDS, tiešajās intervijās aptaujājot 1000 respondentu visā Latvijā vecumā no 18 līdz 75 gadiem.
Izmantots ilustratīvs publicitātes foto.
Kur tā aptauja bija??????????????