Šogad aprit 32 gadi kopš 1991.gada janvāra barikādēm, kad Latvijas neatkarības atbalstītāji nevardarbīgi aizstāvēja valsts brīvību pret militāriem uzbrukumiem un neatkarības pretiniekiem, aģentūru LETA informēja “Barikādēm 32” komunikācijas vadītājs Reinis Druvietis.
1991.gada barikāžu dalībnieku biedrības prezidents Renārs Zaļais atzīmē, ka 20.janvārī, valsts svētkos, barikāžu aizstāvju atceres dienā, Doma laukumā notiks “Barikādēm 32” pasākums, kurā uzstāsies Latvijas mūziķi, koristi un jaunie dzejnieki, notiks fotogrāfiju izstādes atklāšana “Barikādes Latvijā 1991 un barikādes Ukrainā 2014 – 2022”.
R. Zaļais klāsta, ka Doma laukumā visu dienu degs ugunskurs, būs apskatāms oranžais Barikāžu muzeobuss, varēs nogaršot īstu Ukraiņu boršču. Sadarbībā ar biedrību “Tavi draugi” notiks ierakumu sveču liešana Ukrainai. Tāpēc ikviens Latvijas iedzīvotājs ir aicināts atnest sveces vai to atlikumus.
Viņš arīdzan uzsver, ka svētku nedēļā īpaši notikumi būs arī tiešsaistes sarunas ar izstādes fotogrāfiem, kas fotografējuši Ukrainas barikādes, viena – ar krīzes psihoterapijas speciālistēm Irēnu Golubu un Agiju Bogdanovu, otra – ar “Tvnet” kara reportieri Jāni Vingri.
1991.gada barikāžu dalībnieku biedrības valdes loceklis, Latvijas Tautas frontes priekšsēdētājs no 1990. līdz 1992.gadam un grāmatas “Latvijas Tautas fronte barikādēs” autors Romualds Ražuks pauž prieku, ka šogad pienācis laiks tiešsaistes elektroniskajam izdevumam vēsturiskajai grāmatai “Latvijas Tautas fronte barikādēs”. Grāmata ir pieejama visiem interesentiem tiešsaistē “barikades.lv” mediatēkas literatūras sadaļā.
Druvietis skaidro, ka 1991.gada barikādes bija nozīmīgs latviešu tautas pašapziņas un gribas izpausmes brīdis, kad cilvēki bija apņēmības pilni nosargāt savu zemi un brīvību. Tā bija nevardarbīgās pretošanās izpausme, masveidīga gatavība aizsargāties bez ieročiem, kad, Latvijas Tautas frontes aicināti, cilvēki izveidoja barikādes apkārt stratēģiski svarīgiem objektiem Rīgā un citur Latvijā. Pateicoties plašajai sabiedrības iesaistei, neatkarības pretinieku mēģinājums pārņemt varu izgāzās. 1991.gada janvāra barikādes ir arī unikāls nevardarbīgas pretošanās piemērs, kā arī būtiska Latvijas vēstures sastāvdaļa.
13.janvārī plkst.18 notiks tradicionālais Zaķusalas barikāžu aizstāvju pasākums, kurā uzrunu aicināta teikt aizsardzības ministre Ināra Mūrniece (NA), Nacionālo bruņoto spēku (NBS) komandieris Leonīds Kalniņš, uzstāsies barikāžu dalībnieki, vairāk nekā 200 jaunsargi dos svinīgo solījumu, spēlēs NBS štāba orķestris.
Piemiņas vietā “Baltais krusts” pie Vecmīlgrāvja tilta un Mārupes kapos pie pieminekļa brīvības cīnītājiem 16.janvārī notiks individuāla ziedu nolikšana visas dienas garumā. Savukārt 17.janvārī plkst.19 notiks tiešsaistes intervija ar psihoterapijas speciālistēm Golubu un Bogdanovu, kuras devās uz Ukrainu krīzes psiholoģiskā atbalsta nodrošināšanai, un kuras tur uzņēma arī barikāžu fotogrāfijas, kas būs apskatāmas izstādē Doma laukumā 20.janvārī.
1991.gada barikāžu aizstāvju atceres dienā, 20.janvārī, visas dienas garumā notiks individuāla ziedu nolikšana II Meža kapos, godinot 1991.gada 20.janvārī bojā gājušos. Tāpat visas dienas garumā notiks individuāla ziedu nolikšana pie Brīvības pieminekļa un Bastejkalnā pie bojā gājušo piemiņas akmeņiem.
Doma laukumā 20.janvārī notiks 1991.gada barikāžu aizstāvju atceres dienai veltītas Latvijas valsts amatpersonu uzrunas barikāžu dalībniekiem un Latvijas iedzīvotājiem. Tiešraidē pasākums būs skatāms 1991.gada barikāžu muzeja sociālā medija “Facebook”.
Doma laukumā 20.janvāra plkst.10 jaunsargu uzraudzībā degs piemiņas ugunskurs. Tāpat būs apskatāma muzeobusa ekspozīcija, kā arī 40 lielformāta fotogrāfiju izstāde “Barikādes Latvijā 1991 un barikādes Ukrainā 2014 – 2022”, ļaujot vilkt paralēles un saskatīt kopējo cīņā par brīvību. Latvijas fotogrāfijas sarūpētas no 1991.gada barikāžu muzeja krājuma, savukārt Ukrainas barikāžu fotogrāfijas uzņēmuši Goluba, Bogdanova un “Tvnet” kara reportieris Vingris.
Druvietis atzīmē, ka barikāžu atceres laiks sakrīt ar tumšu brīdi Eiropas vēsturē, tādēļ 1991.gada barikāžu muzejs kopā ar biedrību “Tavi draugi” aicina sniegt atbalstu un gaismu Ukrainas varoņiem, kuri cīnās par brīvību. Doma laukumā 20.janvārī notiks ierakumu sveču liešana. Izgatavotās sveces tiks nogādātas Ukrainas armijai – karavīriem tās noder, lai uzsildītu ūdeni, pagatavotu maltītes un lai sasildītos. Viss ierakumu sveču liešanai nepieciešamais būs pieejams uz vietas, apmeklētāji ir aicināti arī ņemt līdzi un ziedot sveces un to atlikumus. Pasākuma dalībnieki tiks cienāti ar īstu Ukrainas boršču no kafejnīcas “Borščs – garšīgi pie ukrainietēm”.
Atceres dienas laikā Doma laukumā no plkst.14 līdz 16 ar īpašu koncertprogrammu uzstāsies Latvijas mūziķi, koristi un jaunie dzejnieki. Plkst.14 notiks arīdzan ziedu nolikšana pie Brīvības pieminekļa un Bastejkalnā pie 1991.gadā bojā gājušo piemiņas akmeņiem. Tās pašas dienas plkst.19 Rīgas domā notiks koncerts “Laika liecība. Lūgšana”.
Kinoteātrī “Splendid Palace” 20.janvārī plkst.13 notiks režisora Viestura Kairiša spēlfilmas “Janvāris” īpašais seanss barikāžu dalībniekiem. Uzrādot barikāžu dalībnieka statusa apliecību, biļešu cena pieaugušajiem ir 5 eiro, senioriem – 4,50 eiro. Tās pašas dienas plkst.19.30 notiks filmas “Janvāris” seanss kopā ar režisoru un filmas veidotāju. Kairiša spēlfilma “Janvāris” nedēļā no 13.janvāra līdz pat 22.janvārim tiks izrādīta Rīgā un reģionos.
Titulfoto: Muzeobuss Doma laukumā 2022. gada 20. janvārī. Barikāžu laika Iekšlietu ministrijas ēkas aizstāvji, Bauskas “miliči” – (no kreisās) Bauskas rajona milicijas nodaļas priekšnieks tajā laikā Aleksandrs Matvejevs, toreizējie miliči Renārs Zaļais un Valērijs Markūns – kopā ar tā laika Tautas frontes vadītāju Romualdu Ražuku. Foto – I. Punka, “Bauskas Dzīves” arhīvs.
barikazhu dalibnieki varetu pastastit ka matvejevs (milicijas shefs) slepas ierocu telpa
atkal bazhas virsu ar savu smirdigo ukrainu
Cik jāmaksā par stāvvietu pie barikāžu muzeja?
Šodienas politiķiem 50+ nevēlama tēma un jautājums, kur tu tad biji – barikādēs vai mājās – lielākoties dzirdēsiet stostīšanos…. Tas ir tas pats kas iebraucjiem no austrumiem prasīt – kam pieder Krima – Krievijai vai Ukrainai – lielākoties dzirdēsiet stostīšanos…