Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) izvērtējusi un 12. janvārī padomes sēdē izskatījusi siltumenerģijas gala tarifus sešiem komersantiem – SIA “Babītes siltums”, SIA “Aizkraukles siltums”, SIA “Alūksnes enerģija”, AS “Daugavpils siltumtīkli”, SIA “Bauskas siltums” un SIA “Valmieras ūdens”. Siltumenerģijas tarifi ar 1. februāri būs augstāki Bauskā un Valmierā, bet zemāki – Piņķos, Aizkrauklē, Alūksnē, Daugavpilī, «Bauskas Dzīvi» informē Baiba Jakobsone, SPRK sabiedrisko attiecību projektu vadītāja.
Tarifs samazinās, ja īstermiņa līgumi
“Siltumenerģijas tarifi turpina samazināties pārsvarā tiem komersantiem, kuriem ir noslēgti īstermiņa dabasgāzes līgumi vai tie noslēgti par mainīgu cenu. Šobrīd tendence rāda, ka komersantu vidū ekstremāli augstie tarifi, kas apstiprināti pagājušajā gada vasarā vai rudenī, pakāpeniski sāk samazināties, tomēr daļa no tiem joprojām saglabājas virs valstī noteiktā atbalsta augstākā sliekšņa – 150 EUR/MWh,” skaidro SPRK vadītāja Alda Ozola.
SIA “Babītes siltums” siltumenerģijas tarifs Piņķos būs 191,91 EUR/MWh līdzšinējo 270,12 EUR/MWh vietā jeb par 29% zemāks. SIA “Aizkraukles siltums” siltumenerģijas tarifs lietotājiem Aizkrauklē būs 123,30 EUR/MWh līdzšinējo 140,80 EUR/MWh vietā jeb par 12,4% zemāks. SIA “Alūksnes enerģija” siltumenerģijas tarifs lietotājiem Alūksnē būs 92,98 EUR/MWh jeb par 11,8% zemāks. AS “Daugavpils siltumtīkli” siltumenerģijas tarifs Daugavpilī būs 175,44 EUR/MWh jeb par 0,15 EUR/MWh (0,1%) zemāks.
SIA “Bauskas siltums” siltumenerģijas tarifs
No š. g. 1. februāra līdz 30. aprīlim siltumenerģijas tarifs Bauskā būs 110,04 EUR/MWh jeb par 21,1% augstāks, bet no š.g. 1.maija – 110,98 EUR/MWh. Tarifa izmaiņas ir saistītas ar šķeldas cenas pārskatīšanu un jaunu dabasgāzes piegādes līguma slēgšanu. Līgumā noteiktā dabasgāzes cena pēdējo reizi pārskatīta pirms būtiskām izmaiņām tirgū. Līdz ar to esošo dabasgāzes cenu kritums tirgū uz komersanta tarifu pozitīvu ietekmi pagaidām neatstāj, jo iepriekš siltumenerģijas ražošanas izmaksas, pateicoties līgumā fiksētajai dabasgāzes cenai, bijušas zemas. Komersanta tarifā iekļautās kurināmā izmaksas veido 72% no kopējām izmaksām. Lietotāji turpinās saņemt daļu no valsts atbalsta, ņemot vērā, ka tarifs pārsniedz 68 EUR/MWh slieksni. Attiecīgi maksa par piegādāto siltumenerģiju ar valsts atbalstu būs 89,02 EUR/MWh, skaidro SPRKpārstāve Baiba Jakobsone.
Gada laikā vienam komersantam tarifs var mainīties vairākkārt
Visiem minētajiem komersantiem ir SPRK piešķirta atļauja, ko komersants izmanto brīdī, ja mainās kurināmā, iepirktās siltumenerģijas vai pārdotās elektroenerģijas cena, pārējām izmaksām saglabājoties nemainīgām. Līdz ar to gada laikā vienam komersantam tarifs var mainīties vairākkārtīgi – gan samazināties, gan palielināties – atkarībā no situācijas kurināmā tirgū.
Siltumenerģijas tarifiem līdz 150 EUR/MWh valsts kompensē 50% no tarifa, kas pārsniedz noteikto slieksni – 68 EUR/MWh. Savukārt no tās daļas, kas pārsniedz 150 EUR/MWh, valsts kompensē 90%.
Foto no “Bauskas Dzīves” arhīva.
Pie reizes arī ” radošos kvartālus” steidzami jāuzsāk. Vai tie šķeldas pārdevēji nav mazliet” stimulējuši” līgumslēdzējus? BDz varētu papētīt šķeldas iepirkuma cenas tapšanu un pamatotību un konkrēto pārdevēju izvēli. Bauskā sadārdzinās, citur salētinās.
Nu jau sāk “smacēt” nost no visām pusēm!Arī teiksim šobrīd nav nepieciešami tik silti radiatori kādi tie ir,bet ka tik nezaudēt kādu euro,pretīgi!
Tiem kuriem ir centrālapkure un nav renovētas mājas līdz ar to nav alokatori ,pilnīgi neko nevar izdarīt,kaut varbūt visu dienu teiksim uzturas tikai vienā telpā!Bet ir labs laiks,lai pieliktu punktu līdzšinējai dzīvei!
Latvija laikam vienīgā valsts, kur degvielu vairāk iepērk tad, kad cena ir liela un gāzes līgumus slēdz uz vairākiem gadiem tieši tad, kad cena ir augšā 😁
siltināšana ir viena lieta, bet ko darīt tiem, kuriem joprojām, arī pēc MK grozījumiem, par apkures sadārdzināšanos nekādi atvieglojumi ne arī kompensācijas nepienākas? Piemēram, tiem iedzīvotājiem, kuri uzstādījuši siltumsūkņus “gaiss- gaiss” vai arī elektriskās “sitās grīdas”? Kā tiem, savulaik kolhozu ciematos ar centrālo apkuri, ir pašlaik, tiem, kam zināmu apstākļu dēļ nav iespējama cita apkure kā minētais siltumsūknis, kā ierīkošanā dažs labs vēl tagad maksā kredītu? Kā arī, kādēļ pašvaldības apkuri mēdz piedēvēt pakalpojumiem, ja tā ir prece, komerciāla prece?
Kur ir pirsmvēlēšanu solījumu šķelda par ekonomiski pamatotu cenu?
Bet kam par godu šis tarifa sadārdzinājums ? Vai tāpēc, ka gāzes cenas nokritušas pat zemāk par pirmskara līmeni ? Lai atbildību uzņemas un maksā tie, kas to dārgo gāzi iepirka. Ak jā, pareizi, tie taču brangas Ziemassvētku prēmijas saņēma par “izcilu darbu” … Kāpēc iedzīvotājus tagad par pilnīgiem muļķiem pataisa ?
malka,briketes paliek lētāka,tarifs apkures dārgāks,eu kad kad beigsiet tautu čakarēt
tauta mostamies pietiek gulēt
Atbilde ZOI= vai tad jūsuprāt tagad pie tik dārgām cenām,ir normāli renovēt māju? Jau tā cilvēkiem naudas līdzekļi ir,cik ir,un vēl uzņemties lieku slogu būtu neprāts.
Un tas slogs būs 12 mēn. gadā x 15 gadus, kad aizņēmuma % likme būs visu laiku mainīga, neskaitot vēl ikmēneša maksu par apkuri. Tātad laime uz 15 gadiem un laime pie tam vēl mainīga ( uz tieksmi uz pieaugumu).
un iepriekš kladzinaaja, Bauskā tarifs mazaks, neskatoties uz Latviju kopumaa, te nu bij, – klakš un rekins mākoņos,., šodien nevar ticēt nekam. pat sev ne.
Nu slaidais dūmenis tādus baltus mākoņu vālus griež debesīs ka prieks ))))
Siltumkantorim ir ļoti lielie izdevumi par algām, par zelta veselības apdrošināšanas polisēm un arī degvielu priekšniekam jakompense, jo tā katru dienu izmaksā vismaz 20 eiro.
Šķeldas cenas kritums salīdzinājumā ar 2022. gada decembra mēnesi – 15 %.
Bauskā gan kā Sūnu ciemā !!!
1 MWh siltumenerģijas saražošanai ir nepieciešams aptuveni 1,3 berkubikmetri ( ber.m3) šķeldas,
ja šķeldai zema siltumspēja, tad patēriņš var būt arī 1,7 berkubikmetri (ber.m3)
Protams ir jāņem vērā arī katla lietderības koeficents – 80-85%.
Šobrīd šķeldas cena ar piegādi katlumājā ir 25.00-26.00 Eur (ber.m3).
Ņemam tagad rokā kalkulatorus un rēķinam!!!!
Un ko ? Papukstēsiet šeit un viss. Varbūt kadas tautasdziesmas uzdziedāsiet.
Kur ir aitas, tur ir cirpēji.
Šausmas nu kur vēl tālāk ?
Jā – bēdu manu, lielu bēdu… Mēs parasti tā uzdziedam, kamēr citas tautas ielas protestē.
varbūt, pamēģini noskaidrot, kāpēc jākurina ar to, slapjo šķeldu, ja gāzes cena Eiropas biržās zemāka kā pirms kara sākuma? Kā arī, bez kalkulatora mēģini noskaidrot, kādēļ tagad, pilnūdens periodā, kad Latvijai vienmēr ir pieticis ar Daugavas HES kaskādē saražoto, tomēr ir jāmaksā fantastiskā “piržas” cena, piedevām vēl jāslēdz ilgtermiņa līgumi ar visiem līgumsodiem, un tas ir nevis uzņēmumiem, kuriem vēl valsts sedz daļu izmaksu, bet arī mājsaimniecībām. Tātad, organizētās noziedzības bandas pastāvēšana pašā VIDā ir tikai ziediņi, “puķītes” ir valdības rokās
Pamatojoties uz ko?
Uzzvanīju uz “Bauskas siltumu” teica,ka dēļ iepirktās šķeldas kad vēl tās cena bija augsta,bet reāli līdz tam kantorim tā nonāk pēc zināma laika ne uzreiz!Jebkurā gadījumā apkure ir vienīgais,komunālais maksājums kurš izteikti derdzas!
Pētījums esot pierādījis, ka Latvijas rekordinflācijas viens no cēloņiem esot arī visu veidu uzņēmēju alkatība.
Kaut kā pēdējā laikā nav dzirdēti apgalvojumi, ka Skandināvijā nav ūdens, Ziemeļjūrā nav vēja, Daugavā nav ūdens. Priekš kam mums Ziemeļjūra un Skandināvija, ja Daugavā un Jēkabpilī IR ūdens! Visi sēž pie vienas ekonomiskās lampiņas un skatās TV sliktas ziņas, patērējot minimumu. Un kāpēc mums šobrīd ir biržas cenas? Vismaz manabalss.lv kaut ko jāpasaka acīmredzamo enerģētisko blēdību sakarā.
tad kā ar to pašu valsts uzņēmumu, kas it kā piederot visiem Latvijas pilsoņiem? Vai ministra ieceltie un Saeimas apstiprinātie padomnieki neuzskata, ka teju 200 mlj peļņa gadā esot par mazu, jāceļot “debesīs” pārvades tarifu?
BAUSKA EJAM PROTESTĒT. VISI!!! LAI OKMANIS DZIRD!!! ŠO TE – KO RAKSTAT NELASA VIŅI !