No trešdienas, 1. marta, iedzīvotāji var iesniegt gada ienākumu deklarācijas par 2022. gadu. Pagājušā gada beigās Valsts ieņēmuma dienests (VID) pārtrauca sniegt konsultācijas valsts un pašvaldību vienotajā klientu apkalpošanas centrā (VPVKAC) Bauskā. VID speciālistu līdz šim sniegtos pakalpojumus tagad nodrošina pašvaldību darbinieki.
VPVKAC speciālists sniedz praktisku atbalstu Elektroniskās deklarēšanās sistēmā (turpmāk – EDS), ja iedzīvotājam ir kāds no autentificēšanās līdzekļiem, internetbanka vai eID karte ar aktivizētiem sertifikātiem, kā arī nodrošina e-pilnvarotā pakalpojumu, kad VPVKAC darbinieks klienta vārdā EDS iesniedz gada ienākumu deklarāciju.
Bauskas novada domē informēja, ka pagaidām klientus ar iepriekšēju pierakstu apkalpot netiek plānots. «Pašlaik nav iespējams prognozēt to, cik liela būs cilvēku plūsma. Ja tomēr radīsies situācija, ka veidojas lielas rindas un drūzmēšanās, pašvaldība domās par risinājumiem, kā to novērst,» paskaidroja Bauskas novada domē.
Šonedēļ ikviens tiks apkalpots rindas kārtībā kādā no Bauskas novada VPVKAC: Bauskas VPVKAC Uzvaras ielā 1 Bauskā, tālruņi 63963977, 66954885, 25444899; Vecumnieku VPVKAC Rīgas ielā 29 Vecumniekos, tālruņi 63976734, 26304220; Skaistkalnes VPVKAC Skolas ielā 1 Skaistkalnē, tālrunis 66954918; Iecavas VPVKAC Skolas ielā 4–40 Iecavā, tālruņi 63974907, 66954893, 20217171; Rundāles VPVKAC Pilsrundālē 1 Pilsrundālē, tālruņi 66954843, 63962298, 26349298; Svitenes VPVKAC kontaktpunktā Svitenes pagasta nodaļā «Gaismās» Svitenē, tālrunis 66954950; Gailīšu VPVKAC kontaktpunktā Gailīšu pagasta Gailīšu bibliotēkā Sporta ielā 3 Uzvarā, tālrunis 66954949; Valles VPVKAC kontaktpunktā Valles bibliotēkā Liepu ielā 15 Vallē, tālrunis 66954948; Misas VPVKAC kontaktpunktā Misas bibliotēkā Misas tautas namā Misā, tālrunis 66954947.
VID sabiedrisko attiecību daļā norādīja, ka iedzīvotāji, kam gada ienākumu deklarācija jāiesniedz obligāti, to var izdarīt trīs mēnešu laikā, līdz pat 1. jūnijam, bet brīvprātīgi attaisnoto izdevumu atgūšanai to var iesniegt trīs gadu garumā. VID aicina deklarāciju iesniegt elektroniski, elektroniskās deklarēšanas sistēmā, jo tajā automātiski ielasās visi VID rīcībā jau esošie dati un aprēķinās maksājamās summas.
VID arī aicina nesniegt deklarācijas tieši marta pirmajās dienās, jo gadījumā, ja sistēmai vienlaicīgi cenšas pieslēgties pārmēru liels lietotāju skaits, tā var darboties lēnāk vai uz laiku nebūt pieejama. VID tīmekļvietnes sadaļā «Gada ienākumu deklarācija» ir pieejama videopamācība, semināra ieraksts un citi palīgmateriāli deklarācijas iesniegšanai.
Šogad pirmo reizi tiem cilvēkiem, kuri deklarācijai pievieno savus maksājumu dokumentus par ārstnieciskajiem pakalpojumiem, būs jānorāda, vai attiecīgajā gadā bija veselības apdrošināšanas līgums. Atbildot apstiprinoši, būs jānorāda veselības apdrošināšanas pakalpojuma sniedzēja nosaukums un apdrošināšanas periods. Tas ļaus VID darbiniekiem nepieciešamības gadījumā ātrāk iegūt informāciju no apdrošinātāja un tādējādi arī paātrinās deklarācijas izskatīšanu. Tādēļ pirms deklarācijas aizpildīšanas VID aicina sagatavot datus par savu veselības apdrošināšanas pakalpojuma sniedzēju un apdrošināšanas periodu, lai varētu deklarācijā precīzi norādīt nepieciešamo informāciju.
Tiem cilvēkiem, kuriem pašiem nav pietiekamu prasmju vai pieredzes EDS lietošanā, palīdzēt sagatavot deklarāciju var ģimenes locekļi. Ģimenes locekļi savu radinieku attaisnotos izdevumus var iesniegt savā deklarācijā. Deklarācijā var iekļaut vecāku, vecvecāku, bērnu, mazbērnu un arī laulāto attaisnotos izdevumus par ārstniecību un izglītību, kā arī izglītības un ārstniecības izdevumus par savām māsām un brāļiem, kuriem ir noteikta pirmās vai otrās grupas invaliditāte.
VID atgādina, ka obligāti 2022. gada ienākumu deklarācija no 1. marta līdz 1. jūnijam (ja cilvēka kopējie 2022. gada ienākumi, kuriem piemēro progresīvo iedzīvotāja ienākuma nodokļa likmi, pārsnieguši 78 100 eiro – no 1. aprīļa līdz 1. jūlijam) jāsniedz tiem iedzīvotājiem, kuriem saistībā ar progresīvās nodokļa likmes vai gada diferencētā neapliekamā minimuma piemērošanu ir radusies nodokļa starpība, kas jāpiemaksā valsts budžetā, kā arī visiem tiem, kuri:
• ir veikuši saimniecisko darbību (piemēram, ir individuālā uzņēmuma īpašnieki, izīrē vai iznomā savu īpašumu, ir zemnieku saimniecības īpašnieki, ir guvuši ienākumus no profesionālās darbības u. c.);
• ir guvuši ienākumus ārvalstīs, tajā skaitā jūrnieki, kuri bijuši nodarbināti uz starptautiskos pārvadājumos izmantojama kuģa. Izņēmums ir gadījumi, kad no cilvēka algotā darba ienākumiem kādā citā ES dalībvalstī jau tiek maksāts iedzīvotāju ienākuma nodoklim analoģisks nodoklis;
• ir guvuši ar nodokli neapliekamos ienākumus, kas kopumā gadā pārsniedza 10 000 eiro (piemēram, gūti ienākumi no personiskās mantas pārdošanas);
• ir guvuši ienākumus, kuri apliekami ar 10% nodokļa likmi (piemēram, ienākumu no nekustamā īpašuma izīrēšanas, ja VID ir paziņots par nereģistrējamas saimnieciskās darbības veikšanu, vai guvuši ienākumu no augoša meža vai kokmateriālu pārdošanas, no kuriem nodoklis nav ieturēts ienākuma izmaksas vietā);
• ir guvuši citus ar nodokli apliekamus ienākumus, no kuriem izmaksas vietā nav ieturēts nodoklis, t. sk. no fiziskām personām saņemti dāvinājumi, kas ir apliekami ar iedzīvotāju ienākuma nodokli.
Savukārt brīvprātīgi gada ienākumu deklarāciju var iesniegt un labot vēl trīs gadus. Šogad deklarāciju var iesniegt ne tikai par 2022. gadu, bet arī par 2021. un 2020. gadu, bet līdz 2023. gada 16. jūnijam – vēl arī par 2019. gadu.
Es griezos pēc palīdzības BVHVZK. Tur man palīdzēja.
Tad par ko VID darbinieki sanem algu, ja nepienem klatiene un nepalidz cilvekiem??? Lai tikai paklikskinatu pa dator pogam un gudri telo ka strada, tipa smagi, bet sanem algas tukstosus, no iedzivotaju nodokliem