Uzmanības lokā ceļi, ģimenes un nelikumīgu vielu aprite
Kāds pērnais gads vēl pirms reformas bijis Valsts policijas (VP) Zemgales reģiona pārvaldes (ZRP) Bauskas iecirknī, «Bauskas Dzīvei» intervijā atklāja tagadējā Dienvidzemgales iecirkņa Bauskā priekšniece Dana Landsberga un viņas vietnieks Māris Trēde, Reaģēšanas nodaļas priekšnieks. VP apkopo un analizē datus, lai novērtētu situāciju ceļu satiksmes, kriminālajā un kārtības jomā.
Vai noziedzība, salīdzinot ar iepriekšējo, 2021. gadu, sarukusi vai, tieši pretēji pieaugusi? Pērn Latvijā dzīvību ceļu satiksmes negadījumos zaudēja 115 cilvēki, par 31 mazāk nekā 2021. gadā. Kāda situācija ir Bauskas novadā?
Dana Landsberga (D. L.) – Dinamika parāda, ka noziedzīgo nodarījumu skaits ar katru gadu krītas, tajā pašā laikā atklāto noziedzīgo nodarījumu skaits palielinās, par ko liecina kopējais kriminālvajāšanai nodoto krimināllietu skaits. Aktualitāti nezaudē tendences akcizēto preču nelikumīgas aprites jomā, kur sākto kriminālprocesu skaits nemazinās. Pēdējo piecu gadu laikā augšupejoša tendence redzama arī narkotisko un psihotropo vielu izplatības jomā. Par to liecina gan kriminogēnā situācija, gan policijas rīcībā esošā informācija, un šajos virzienos notiek aktīvs darbs.
Ceļu satiksmes jomā pagājušajā gadā Bauskas novadā fiksēti 292 negadījumi, no tiem 20 izraisīja transportlīdzekļa vadītāji alkohola reibumā. Turklāt vēl 145 šoferi pieķerti vadām transportlīdzekli kunga dūšā, tā, iespējams, novērsti vairāki negadījumi. Reģistrēti 59 ceļu satiksmes negadījumi ar cietušajiem, piecas personas gāja bojā.
Aktīvs posms ceļu satiksmes drošības jomā bija marta sākumā, kad līdz ar sniegputeņiem pieauga spriedze ceļu satiksmē. No 6. marta līdz 9. martam Bauskas novadā reģistrēti 27 ceļu satiksmes negadījumi, no tiem daudzi izraisīti uz slidena ceļa. Lai pēc iespējas ātrāk risinātu šo situāciju, sazinājāmies ar ceļu uzturētājiem, sadarbībā ar pašvaldības policiju ekipāžas devās līdzi brauktuvju kaisītājiem, lai uzlabotu drošību uz ceļiem un sniegtu palīdzību avarējušajiem autovadītājiem negadījumu vietās.
Kopš spēkā stājusies Kriminālprocesa norma par transportlīdzekļu konfiscēšanu dzērājšoferiem, Bauskas novadā 2022. gadā arests uzlikts vienai automašīnai. Visproblemātiskākā vieta nenoliedzami ir autoceļš A7, kas ir ļoti noslogots. Tas aktualizē apvedceļa nepieciešamību. Biežākais pārkāpums ir ātruma pārsniegšana. Pērn fiksēti «lidotāji» ar 182 km/h atļauto 90 km/h vietā uz ceļa Iecava–Stelpe un 141 km/h Bauskā atļauto 50 km/h vietā.
Kādas tendences novērotas pērn kriminālajā jomā? Pēc VP datiem, 2022. gadā kopumā reģistrēti 1088 noziedzīgi nodarījumi saistībā ar narkotisko un psihotropo vielu nelikumīgu apriti, kas ir par 189 noziegumiem mazāk nekā gadu iepriekš. Pērn VP sākti 30 377 kriminālprocesi, kas ir par 1294 vairāk nekā gadu iepriekš. Pērn krietni pieaudzis sīko zādzību skaits. Savukārt sevišķi smagu noziegumu skaits samazinājies par 21%. Kādi ir dati Bauskas novadā?
D. L. – Pērn 11 mēnešos līdz reformai sākti 548 kriminālprocesi, kriminālvajāšanai nosūtīti 282, no tiem paātrinātā procesa kārtībā 102. Sākts 31 kriminālprocess par nelikumīgu narkotisko vielu apriti, sākti 12 kriminālprocesi par nelikumīgu akcīzes preču apriti. 140 personas vestas uz analīzēm narkotisko vielu ietekmes noteikšanai organismā.
Pēdējo piecu gadu laikā nemazinās, bet tieši palielinās narkotisko un psihotropo vielu izplatība, palielinās arī nepilngadīgo aizraušanās ar atkarību raisošām vielām – dažādiem tabakas izstrādājumiem. Darbojamies preventīvi, notiek izglītojošas pārrunas mācību iestādēs. Šī gada sākumā jau bija vairākas pārbaudes skolās, izglītības iestāžu vadība mūs aicina.
Priecē, ka iedzīvotāji zvana par iespējamiem dzērājšoferiem un «točkām», arī par zādzībām, ko pārbaudām. Esam saņēmuši zvanus, kad kāds kaimiņu mājā redz rosāmies svešu cilvēku un ziņo par iespējamu zagli. Izrādījās, ka kaimiņš bija atļāvis kādam ko paņemt. Apsveicama ir sabiedrības modrība. Gaidām vēl aktīvāku sabiedrības iesaisti, jo tikai kopā varam efektīvāk cīnīties ar nelikumībām. Policisti nevar būt klāt visur vienlaikus.
Bauskas novadā 2022. gadā nav notikušas slepkavības, bet vienā gadījumā tika nodarīti smagi miesas bojājumi. Savukārt, vērtējot krāpšanu interneta vidē, 2022. gadā novadā ir mazāk apkrāptu iedzīvotāju. Notiek milzīgs darbs sabiedrības informēšanā un izglītošanā, kas, šķiet, ir attaisnojies, iedzīvotāji kļuvuši piesardzīgāki. Pārsvarā fiksētā krāpšana bijusi saistīta ar pašu cilvēku personas datu nodošanu.
Pērn apcietinājums kā drošības līdzeklis noteikts kopumā 26 gadījumos, kad dažādās situācijās fiksēti noziedzīgi nodarījumi.
Kāds pērnais gads bijis kārtības nodaļā vēl pirms policijas strukturālajām pārmaiņām? Uz kādiem izsaukumiem nācies visbiežāk braukt? Kā ar ģimenes konfliktu skaitu?
Māris Trēde – Ģimenes konfliktu skaits nav pieaudzis, izsaukumu līkne ir līdzīga iepriekšējai. Redzam, ka attiecību skaidrošana pārsvarā notiek alkohola reibumā.
Pašlaik Bauskas novadā aktīvi izmantojam policijas lēmumu par nošķiršanu. Tā ir pagaidu aizsardzība pret vardarbību, kuras laikā varmāku var nošķirt no upura uz laiku līdz astoņām dienām. Turklāt šādu lēmumu, izvērtējot konkrēto situāciju, varam pieņemt arī bez cietušās personas iesnieguma. Par šiem gadījumiem ziņojam pašvaldības sociālajam dienestam, un tālāk viņi vērtē katru gadījumu, arī ja ģimenē nav bērnu.
Tomēr jāsaprot, ka policija šādos gadījumos faktiski var tikai «nodzēst ugunsgrēku» un nošķirt agresīvo cilvēku, sniedzot īslaicīgu atelpu no varmākas. Notikuma vietā šādos gadījumos vardarbīgajai personai pusstundas laikā jāsavāc pirmās nepieciešamības lietas un jādodas prom. Ja nav radu, pie kā persona uz nošķiršanas laiku varētu apmesties, mūsu pienākums ir izstāstīt, kur ir tuvākā viesnīca vai patversme. Nošķirtā persona noteiktu laiku nedrīkst atrasties konkrētajā dzīvesvietā, pat ja tas ir viņam piederošs īpašums. Izmantojot pagaidu aizsardzību pret vardarbību, persona cietušā dzīvesvietai nedrīkst tuvoties tuvāk par 50 – 100 metriem, tai aizliegts kontaktēties ar upuri. Ja liegumu neievēro, var uzlikt piemērot piespiedu naudu par policijas lēmuma pārkāpšanu no 50 līdz 5000 eiro. Pašlaik vismaz reizi nedēļā tiek pieņemts lēmums par nošķiršanu, tas notiek aptuveni trīs vai četras reizes mēnesī. Lielākoties tās ir vienas un tās pašas ģimenes, bet šī kārtība ļauj saprast – varmāka ir pamanīts.
Kaut arī tuvošanās liegums ir īslaicīgs risinājums, sociālais dienests var palīdzēt risināt situāciju ilgtermiņā. Ja ģimenē ir bērni, arī bāriņtiesa var iesaistīties. Būtiski, ka personai, pret kuru vērsta vardarbība, jebkurā brīdī ir tiesības bez maksas iesniegt pieteikumu tiesā, lai iegūtu aizsardzību ilgstošam laika posmam arī bez policijas iesaistes. Parasti tiesā vēršas tad, kad cietušais pieņēmis lēmumu vairs nedzīvot vardarbīgās attiecībās, un tiesa vērtē pierādījumus atbilstoša lēmuma pieņemšanai. Parasti šādas lietas izskata divu trīs dienu laikā.
Redakcijā joprojām saņemam sūdzības par Bauskā zināmu personu F., kurš diedelē naudu, nievājoši izsakās par dažādu iestāžu klientiem, skaļi uzvedas. Ko iedzīvotājiem darīt?
D. L. – Valsts policija notikuma vietā novērš likumpārkāpumu, pieņem lēmumus un sāk administratīvos procesus vai kriminālprocesus. Ja persona pastrādājusi nodarījumus, par ko paredzēta kriminālatbildība, tad ar kriminālprocesuālām metodēm policija var pieprasīt ekspertīzi par personas psihisko stāvokli un, ja ekspertīzes slēdziens to pieļauj, risināt jautājumu par piespiedu ārstēšanu. Piespiedu ārstēšanu var noteikt tikai tiesa. Tomēr vairākumā gadījumu šādu personu darbības ir drīzāk sabiedrību traucējošas vai nepatīkamas. Tie ir administratīvi pārkāpumi, par kuriem policijai nav pilnvaru rosināt kādas darbības par personas psihiskā stāvokļa noteikšanu vai ierobežošanu. Policijas rīcība balstīta likumā noteiktā kārtībā, un šajās pilnvarās neietilpst «traucējošu vai nepatīkamu personu izolēšana no sabiedrības». Turklāt šādi cilvēki ir teju ikvienā apdzīvotā vietā.
Kas ir pērnā gada veiksmes? Kādi ir šī gada mērķi un prioritātes?
D. L. – Panākums ir jebkura nozieguma atklāšana. Šī gada mērķis ir maksimāli samazināt noziegumu skaitu, uzlabot iedzīvotāju drošību. Aicinu iedzīvotājus ziņot Valsts policijai par situācijām, kurās, iespējams, saskatāms likumpārkāpums, un policija uz to reaģēs, rosinot nepieciešamās darbības.
Šī gada mērķis ir strādāt ar vēl lielāku atdevi, lai varam lepoties, ka esam profesionāli, drosmīgi un spējam sniegt augstu profesionālu pakalpojumu mūsu iedzīvotājiem, lai viņis justos droši un pasargāti. Veiksme ir pildīt pienākumus kopā ar profesionāliem un savu darbu mīlošiem cilvēkiem.
Kāpēc fūres bilde ielikta guļoša???..nu aizmiga un..
Interesanti- kādēļ neviena vārda par ceļu policistiem kukuļņemējiem ???
vien, kādēļ pēc jebkuras reformas īstenošanas valstī, ja nekļūst vēl sliktāk, iedzīvotāji nekādus ieguvumus nejūt. Redzam “uzlabojumus”, kad valsts policijā katastrofāli trūkst kadru, bet pašvaldības policijā kadru netrūkst un , izskatās, arī ar algām tur visi apmierināti?
KAS NEKAITEE MINIKIEM VIZINATIES PA BAUSKU VEDERUS IZGAZUSI..PAT PIESPRADZETIES VAIRS NEVAR.
Visas nozares kur gudra Lv valdiba iebaza degunu ir sachakaretas
Nu, redz, izrādās, ka tautas labklājība aug ar katru dienu. Līdz šim domāju, ka tie 100 rūķīši dienu un nakti nenogurstoši strādā tautas labā, bet izrādās, ka policija arī kaut ko dara – vieni vienīgi panākumi ceļā uz saulaino tāli.
Ko var ņemties?Dariet savu darbu un liekat cilvēkiem mieru.Varbūt par lielu algas,kā drudžaini jāpierāda sava vajadzība kaut kam.Pārtrauciet genocīdu pret tautu un ļaujiet vienkārši, dzīvot.
Atlaist Saeimu.
2 kriminālprocesi dienā?! Tas nav dramatiski daudz?