Jelgavas 4. vidusskolā norisinājās XXVII Vispārējo latviešu dziesmu un XVII Deju svētku pūtēju orķestru skate, kurā piedalījās arī divi pūtēju orķestri no Bauskas novada.
Pūtēju orķestriem Dziesmu svētkos koncerts ir paredzēts 5. jūlijā un uzstāšanās noslēguma koncertā 9. jūlijā, kā arī pēc brīvas izvēles ir iespēja pieteikt uzstāšanos baznīcās, kur gan nepieciešams atbilstīgs repertuārs. Uz lielajiem svētkiem no Bauskas novada pošas divi pūtēju orķestri – Skaistkalnes pagasta tautas nama pūtēju orķestris «Skaistkalne» un Bauskas mūzikas un mākslas skolas pūtēju orķestris.
«Mums skatē veicās izcili labi, pat nebijām to gaidījuši, jo domājām, ka būs nedaudz švakāki rezultāti,» par aizvadīto pārbaudījumu stāsta Skaistkalnes pagasta tautas nama pūtēju orķestra «Skaistkalne» vadītājs Jānis Kalniņš, «ieguvām trešo pakāpi, par kuru pat sapņojuši nebijām.»
Gatavošanās process līdz skatei esot bijis sarežģīts un smags, jo orķestra sastāvā mainījušās dalībnieku paaudzes. «Mūsu jaunatnei Dziesmu un deju svētki vairs nav prioritāte, tāpēc ir grūtāk pārliecināt un motivēt jauniešus,» tā J. Kalniņš, «pēc pandēmijas laika, kad divus gadus nenotika mēģinājumi, sākumā šķita, ka būs drausmīgi, bet beigās tomēr ir normāli. Protams, viss vēl nav iespēlējies, jo arī kopmēģinājumā Jelgavā visiem gāja pagrūti. Es domāju, lai profesionālie orķestri spēlē, bet mēs piebalsosim atbilstoši mūsu līmenim.» Arī žūrija atzinīgi esot novērtējusi Skaistkalnes orķestri par to, ka atbilstīgi savam līmenim viņi uzstājušies godam.
«Mūsu orķestrī nespēlē mūzikas skolu audzēkņi, ir tikai viena koklētāja, kura mūzikas skolā tāpat nespēlē pūšamo instrumentu klasē, kā arī starp mums ir viens puisis, kurš ir beidzis mūzikas skolu, taču visi pārējie ir šeit pat uz vietas auguši un bez speciālas muzikālās izglītības,» par kolektīvu stāsta J. Kalniņš, «dalībnieki ir iemācījušies spēlēt pašmācības ceļā, kā arī jau 20 gadus to darām vienīgi ar saviem resursiem, jo mūsu orķestrī ir tikai Skaistkalnes vidusskolas audzēkņi un absolventi. Ar to mēs ļoti lepojamies, un Skaistkalnes vidusskola ir tā, kas mūs visus vieno.» J. Kalniņš stāsta, ka viena no orķestra dalībniecēm, tikko atgriezusies no bērna kopšanas atvaļinājuma, brauca pa taisno uz skati, kas ir liels pārbaudījums.
J. Kalniņš atzīst, ka koncertēšana ir svarīga, lai sagatavotos lielajiem svētkiem, tāpēc arī to viņu orķestris aktīvi dara. Tuvākais koncerts notiks 9. aprīlī Ozolaines baznīcā, 4. maijā Kurmenē, savukārt 6. maijā viņi uzstāsies Īslīcē. «Lielākais izaicinājums ir sastāvs, jo pēc svētkiem vienmēr mainās dalībnieki, pat ja iepriekš licies, ka ir stabili,» tā J. Kalniņš, «arī 12. klasi beigušie muzikanti jau vairs nevar tik aktīvi piedalīties mēģinājumos, jo studē vai strādā, tāpēc ierasties spēlēt izdodas reizi nedēļā vai divās. Orķestra pamats mums ir skolēni, un šajā skatē divas trešdaļas spēlētāju šādā pārbaudījumā piedalījās pirmo reizi.»
Vadītājs stāsta, ka agrāk jaunākie spēlētāji uz skatēm brauca līdzi pamatsastāvam kā uz ugunskristībām, taču tagad situācija bija cita. «Gribot negribot skatē ir pavisam citādākas izjūtas nekā uzstājoties, piemēram, tepat tautas namā, jo pat man bija «mīkstas kājas», kur nu vēl jauniņajiem,» atzīst J. Kalniņš.
No Skaistkalnes pagasta tautas nama pūtēju orķestra uz Dziesmu svētkiem ir pieteikti 30 dalībnieki.
«Skate kā jau skate – aizbraucām, nospēlējām, noklausījāmies arī pārējos orķestrus, lai saprastu, kā pašlaik izskatās kopējā orķestru kustība Latvijā, uzklausījām informāciju un braucām mājās,» par aizvadīto skati stāsta Bauskas mūzikas un mākslas skolas (BMMS) orķestra diriģents Aigars Dziļums, «ar skates rezultātiem esam apmierināti, jo gājām uz noteiktu mērķi, ko mums arī izdevās sasniegt.»
Svētku repertuārs sarežģītības ziņā īpaši neatšķiroties no citu gadu repertuāriem, tāpēc to esot izdevies apgūt diezgan ātri. «BMMS orķestra pamatā ir pūšaminstrumentu kamerorķestris, kas koncertē nepārtraukti, un tuvākais tagad būs Bauskas mūzikas un mākslas skolas 65 gadu jubilejas koncerts,» informē A. Dziļums. Lielākie izaicinājumi esot tieši lielā koporķestra mēģinājumu menedžments, kā arī sastāva nodrošināšana, tāpēc šogad palīgā nākuši arī skolas absolventi un draugi. «Mūsu orķestra dalībnieki ir ikdienā aizņemti cilvēki. Mēs dzīvojam laikā, kad jāizmanto dažādas repertuāra apguves metodes,» par izaicinājumiem stāsta diriģents A. Dziļums, «daudz nošu materiāla un skaņdarbu apguves fonogrammas tika sūtītas elektroniski dalībniekiem uz e-pastiem, lai gatavotos individuāli, un pēc tam, kad visi sanāk kopā, atliek noslīpēt tikai saspēli. Process ir kļuvis daudz dinamiskāks.»
No BMMS orķestra uz lielajiem svētkiem ir pieteikti 32 dalībnieki.
Agrāk orķestris darbojās Bauskas kultūras centrā kā amatierkolektīvs, kurā puse dalībnieku bija pieaugušie spēlētāji un puse – BMMS audzēkņi. Šī bija pirmā skate, kur orķestris piedalījās kā BMMS orķestris tikai ar saviem audzēkņiem un dažiem spēlētājiem no Vecumniekiem.
«Mūsu skolotājs Aigars Dziļums ir mērķtiecīgs, profesionāls un radošs, un arī audzēkņi viņu mīl, jo viņš spēj savu darbu izdarīt gan ar jokiem, gan stingrību,» orķestra vadītāju A. Dziļumu novērtē BMMS direktore Anita Velmunska, «ir bijuši gadījumi, kad vecāki nāk un stāsta, ka bērns nav pametis mūzikas skolu, tieši pateicoties A. Dziļumam, jo viņš spēj bērnus motivēt un atbalstīt, kā arī labprātīgi palīdz sagatavoties ārpus sava darba laika, ja tas ir nepieciešams.»
«Paldies katram orķestrantam un abu kolektīvu diriģentiem par ieguldīto darbu un laiku, gatavojoties skatei un dalībai Dziesmu un deju svētkos,» tā Bauskas novada pašvaldības kultūras nodaļas vadītāja Elīna Māla, «ir apsveicama Bauskas mūzikas un mākslas skolas pūtēju orķestra un tā diriģenta Aigara Dziļuma apņēmība, jo par viņu ieceri piedalīties Dziesmu svētkos uzzinājām vien janvāra izskaņā, taču tagad orķestris ar 32 dalībniekiem ir oficiāls svētku dalībnieks. Dažiem Skaistkalnes orķestrantiem šī ir bijusi pirmā skate dzīvē, jo trīs orķestra mūziķi ir vien deviņus gadus veci. Tik jauki apjaust, kā jaunā paaudze ienāk Dziesmu un deju svētku tradīcijā – aizrautīgu un talantīgu vadītāju un jau pieredzējušu kolektīva dalībnieku atbalstīta un iedrošināta!»
Pūtēju orķestrus vērtēja žūrijas komisija, kuras sastāvā bija žūrijas priekšsēdētājs Aivars Krūmiņš, kā arī žūrijas locekļi – Egils Šķetris, Haralds Bārzdiņš, Inga Meijere un Atvars Lakstīgala.
E. Māla informē, ka 9. martā notikusi arī tautas lietišķās mākslas studijas «Bauska» darbu atlase Dziesmu un deju svētku izstādei «Mēs», un no Bauskas studijas izstādei atlasīts ievērojams skaits – 19 studijas dalībnieču darbi. Tuvākajā laikā gaidāmas koru un koklētāju ansambļu skates – 15. aprīlī Bauskas kultūras centrā Dziesmu svētku lielkoncerta «Tīrums. Dziesmas ceļš» un noslēguma koncerta «Kopā augšup» repertuāru žūrijas komisijas vērtējumam nodos 12 novada kori, bet 16. aprīlī kultūras pilī «Ziemeļblāzma» Rīgā dalībnieku atlases skati aizvadīs divi novada koklētāju ansambļi.
«Bauskas novada amatiermākslas kolektīvi ir gatavi Dziesmu un deju svētkiem, un līdzšinējās skates to tikai apliecina. Deju skatē žūrija bija vēlīga ar pirmās pakāpes diplomu piešķiršanu, kas, protams, priecē, taču visi gaidījām arī vairāk augstākās pakāpes novērtējumu, jo zinām, ka mūsu pusē ir spēcīgi deju kolektīvi, kas skatē savu sniegumu parādīja spilgti un pārliecinoši,» atzīst E. Māla, «ticu, ka visas amatierkopas gaidāmās skates aizvadīs veiksmīgi un Dziesmu un deju svētku nedēļā Bauskas novadu pārstāvēs visi 50 kolektīvi, kas tiem gatavojas.»
Paldies Jānim Kalniņam, visiem spēlētājiem, nopietna, neatlaidīga un pacietīga darba veicējiem par priecīgo ziņu, par veiksmi skatē! Paldies bijušajiem skolas skolēniem, kuri vēl joprojām ir ar Skaistkalni sirdī! Paldies jaunajiem! Lai labi skan! Lai veiksme,veselība un mīlestība pavada ikdienas dzīvē!
Kalējs Jānis arī pūtīs pīlītes?