Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Skolotāji no Vecumnieku pagasta vēlas cieņpilnu attieksmi

Lai paustu savu nostāju pret situāciju nozarē, pirmdienas, 24. aprīļa, rītā uz protesta gājienu Rīgā ar deviņpadsmitvietīgu busiņu devās pulciņš skolotāju no Vecumnieku vidusskolas; viņiem pievienojās arī pedagoģe no kaimiņu ciema – Misas pamatskolas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Agnese Briede, kura strādā ar pirmsskolas audzēkņiem Vecumniekos, «Bauskas Dzīvei» pauda, ka «īsti nav ticības, ka izdosies ko panākt», bet skolotājai bija svarīgi parādīt savu attieksmi. «Daudz laika un enerģijas prasa gatavošanās darbam un būšana kopā ar bērniem, bet ja vēl nemitīgi jādomā un jānervozē, kā savilkt galus, kam šomēnes tērēt un no kā ģimenei atteikties, kāda gan pedagogam var būt motivācija strādāt!» viņa sacīja.

Misas pamatskolas latviešu valodas un literatūras skolotāja Dale Oškalne uzskata, ka nevajag nolaist rokas un pakļauties valdībai. «Mums vajag un mēs varam ar savu spēku un skolotāja gudrību rīkoties tā, kā pienākas,» apņēmības pilna ir pedagoģe, «ja tagad nespēsim par sevi iestāties, kas zina, kā būs rīt un parīt. Šorīt intervijā Vanagas kundze (Inga Vanaga, Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) priekšsēdētāja – red.) teica, ka valdības steigā pieņemtie dokumenti gaidīto darba samaksas paaugstinājumu un slodzes sabalansēšanu neparedz. Deviņi centi par stundu pirms nodokļu nomaksas – vai tas ir nopietni! Kā tad domā skolai piesaistīt jaunus pedagogus?» Ja skolotājam dienā jānovada sešas septiņas mācību stundas, kam iepriekšējā vakarā jāgatavojas, un vēl jāatlicina laiks burtnīcu labošanai, iekļauties paredzētajā stundu skaitā nemaz neesot iespējams. Pedagogi izskaitļojuši, ka vienas burtnīcas atvēršanai tad varot veltīt vien četras piecas sekundes.

D. Oškalne uzskata, ka skolotājam par pilnas slodzes darbu pēc nodokļu nomaksas vajadzētu saņemt vismaz 1400 – 1500 eiro mēnesī. Lietuvā un Igaunijā algas ir lielākas par 1000 eiro un tur skolotājiem nevajag skriet pa trim četrām skolām, lai «savāktu» slodzi, bet Latvijā, piemēram, vēstures, ģeogrāfijas un citu priekšmetu pasniedzēji ir gaužām neapskaužamā situācijā. «Tā nevar turpināties, kā ir tagad. Sāk zust cilvēciskais faktors, uzticēšanās sistēmai,» vērtē skolotāja no Misas, «bēdīgi, ja mums jāstrādā siltumnīcās vai jāiet pie kāda ravēt, lai papildus ko nopelnītu, piemēram, savu bērnu izskološanai.»

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Baiba Gerdiņa, Vecumnieku vidusskolas arodbiedrības priekšsēdētāja, šos pienākumus pirms pāris gadiem pārņēmusi no Vēsmas Petruševicas un ironiski atzīst, ka tas noticis «īstajā brīdī», jo situācija nozarē pašlaik ļoti «dod pa nerviem». Foto: Žanna Zālīte

Vita Vēvere, pirmsskolas skolotāja, atzina, ka beidzot ir «sakustināts nākamais līmenis», taču īstas ticības tomēr neesot, ka izglītības darbinieku aktivitātēm būs cerētais rezultāts. «Ja visa izglītības sistēma tiek salīdzināta ar lidojumu, kur liela nozīme ir foršam pacēlumam pirmsskolā, kas garantē, ka arī, ceļoties augstāk, būs labi, tad šādos apstākļos nekas labs nav sagaidāms, jo mums jau uz zemes ir gaisa bedres,» situāciju raksturo pedagoģe.

Uz «Bauskas Dzīves» jautājumu, ar kādu saukli šodien ielās izies Vecumnieku pagasta skolotāji, streika dalībnieces visas kā viena sacīja – par cieņpilnu attieksmi, par cilvēcīgu attieksmi. Baiba Gerdiņa, Vecumnieku vidusskolas arodbiedrības priekšsēdētāja un pirmsskolas pedagoģe, sacīja, ka tieši to skolotāji gribētu sagaidīt. «Ne vienmēr svarīgākais ir nauda. Mēs vēlamies cieņpilnu attieksmi un sava darba novērtējumu; reizēm arī no sirds pateikts paldies ir daudz kā vērts, nevis tikai nopēlums – ko neesam izdarījuši,» atzīmē B. Gerdiņa, «gribas, lai tiek sadzirdēti tieši «mazie skolotāji» – pirmsskolas, sākumskolas un pamatskolas pedagogi, kuriem īsti nav, kur izvērsties, kā tas iespējams, piemēram, augstskolu lektoriem. Viņi var pasniegt vairākās izglītības iestādēs, bet mums nav, kur aizbraukt un «savākt» naudu savam atalgojumam.»

Pedagogus sarūgtinājusi arī Bauskas novada domes attieksme, proti, visiem pašvaldības iestāžu darbiniekiem atvaļinājuma piemaksa tika saglabāta, bet izglītības iestādēs strādājošajiem šo pabalstu un papildu dienas par stāžu «noņēma», jo «naudas nav» un «jūs jau tāpat daudz pelnāt». Ja, piedzīvojot «grūtus laikus», jātaupa, kādai grupai vienmēr būšot sāpīgi, skaidrots pašvaldībā, un šoreiz pāri nodarīts skolotājiem.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (14)

  1. ….nemitīgi jādomā un jānervozē, kā savilkt galus, kam šomēnes tērēt un no kā ģimenei atteikties….- skolotāji- lielajam vairākumam Jūsu audzēkņu vecākiem ir šī pati problēma, tikai tagad pievienojās vēl viena- vairāku dienu skolas neapmeklēšana , eksāmeni nav ne cik tālu. Jaunāko klašu bērnu vecākiem vispār izmisums- kas pieskatīs bērnus, ja vecāki darbā?

    30
    7
  2. Visu cieņu skolotājiem,paklanos viņu priekšā,mani audzināja un manus bērnus.

    13
    16
  3. Cieņu ir jānopelna, bet ne jāpieprasa!
    Pašas pedagoģes pieļāva, ka skola ir kļuvusi par Pandoras lādi. – Skolēni izlaisti savā attieksmē pret visu un visiem, Mācīšanas metodikas lēkā kā teļa aste dunduru laikā. Mācāmajiem ir tikai tiesības un nekādu pienākumu. Skolas ir pametuši visi normāli vīrieši, jo nespēj izturēt to liberastu trakumu kāds tiek uzspiests pedagogiem un to terārija atmosfēru kāda iestādīta skolās.
    Visu sastrādāto ir jānojauc līdz pamatiem, jāizmet tā liberastu demagoģija, kas valda mūsdienu pedagoģijā un jāatgriežas pie vēsturiskām vērtībām bērnu’audzināšanā un izglītošanā.

    44
    6
  4. Šajā versijā vismazāk tiek domāts par skolēniem…viņiem tas būs jaatgust nokavēti paātrināti. Nezinu no , kuras puses pus A aukstais vējš taču pasākumu neatbalstu…ir ļoti daudz profesiju, kuri arī strādā par mazu atalgojumu…

    22
    5
  5. Audzināšana pirmkārt notiek ģimenē, bet ne skolā. Skolēnu attieksme pret skolotājiem nāk no ģmenes.

    21
    4
  6. Domāju, ka učuki vismazāk vainīgi pie mētāšanās visādās metodikās un citām nejēdzībām. Tas viss nāk no augšas – no tās ūdensgalvas, kurā, kā jau pie mums ierasts, citus izrīkot salasās ne tie viedākie prāti. Man Jūsu komentārā mazliet nepatika tie “liberasti”. Pirmkārt, tā ir Putina leksika ar asociāciju uz pats zināt kādu vārdu, tā kā, nu, nav tas smalks izteiciens. Otrkārt, nav skaidrs, kādas tieši liberālās vērtības jums ir tik nepieņemams? Vai tikai atkal te nesekos putiniešu stāsts par tiem vecākiem Nr. 1 un 2, bet kurš tad skolās ar kaut ko tādu Jūsu bērniem ir uzbāzies? Treškārt, tā vien velk viss Jūsu rakstītais uz aicinājumu atjaunot “vecās labās” metodes – uzbrēkt, iekaustīt, ja neklausa, paraut aiz auss u.tml. Neticu, ka tas ir risinājums. Pieņemu, ka būsiet pirmais, kas skries aizstāvēt savu atvasi, ja kas tāds tiks darīts ar Jūsu bērnu.

    11
    9
  7. Kāds sociālo tīklu platformas “Facebook” lietotājs Edgars Untāls izpelnījies skarbu kritiku par savu vērību, profilā publicējot ziņu ar ekrānuzņēmumu no ziņu portāla Bauskasdzive.lv. Tajā redzama skolotāja, kura rokās tur Dior somiņu 3000 eiro vērtībā…

    7
    3
  8. Nav tā nekāda Dior somiņa, šitā ir kaut kāda tirgus pakaļdarinājuma versija ar sirsniņām. Līdzīga ir.

    10
    2
  9. It kā arī nebūtu pilnīgi žēl Dior somiņa skolotājai, ja viņa ir izskolojusi aiz sevis 1000 audzēkņus ar gaišām galvām un tie ienes Latvijas budžetā miljonus katru gadu. Bet kas to var izvērtēt, neviens.

    6
    7
  10. Tādas “‘ brendu “‘ somiņas kitajozas kādā Šanhajas pagrabā štacē dienā simtiem , iespējams nopērkamas arī Dominā vai Akropolē .

    4
    1
  11. Vismaz Vecumnieki slaveni ar učeni, kurai ir Dior ! Tas nekas, ka viltojums! Tomèr pamanàmi!!!😂🤣😂

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.