Bauskas pils muzeja hercogu zālē otrdien, 25. aprīlī, klātesot Čehijas Republikas vēstniecei Latvijas Republikā Janai Hinkovai, atklāta izstāde „UNESCO Čehijas mantojums” ar apakšvirsrakstu „Stilu nav iespējams aprakstīt, stils ir jāredz“, ko sagatavojusi Čehijas mantojuma kopienu asociācija.
Bauskas pils muzeja pārstāve Elīna Jegorova pastāstīja, ka izstādē eksponētas planšetes ar fotoattēliem un īsu informāciju par 12 UNESCO mantojuma pieminekļiem, piemēram, romānikas stila sv. Prokopija baznīcu Trhebīčā, gotikas stila pērli – Vladislava zāli Prāgas pilī, sv. Barbaras katedrāli Kutna Horā, Telčas un Litomišlas renesanses pilīm, Kromerižas baroka pili ar dārza ansambli un vienu no pazīstamākajām historisma stila pilīm Čehijā – Lednici.
Gluži tāpat kā Bauskas pili, arī slavenās Telčas un Litomišlas rotā līdzīgi sgrafito tehnikā veidoti ornamenti, kādi redzami Bauskas pils fasādē.
Izstādē varēs iepazīt arī četrus materiālā mantojuma pieminekļus, kas UNESCO sarakstā tika iekļauti vien 2019.–2021. gadā – Rūdu kalni, Kladrubi, Kūrortu trīsstūris un Dienvidčehijas dižskābaržu meži.
Apvienoto Nāciju Izglītības, zinātnes un kultūras organizācija (UNESCO) rūpējas par izglītības, dabas zinātņu, sociālo un humanitāro zinātņu, kultūras, komunikācijas un informācijas jomām. Pasaules kultūras un dabas mantojuma saglabāšana un aizsardzība ir viens no redzamākajiem UNESCO darbības virzieniem.
Pasaules mantojuma saglabāšanas un aizsardzības pamatā ir 1972. gadā pieņemtā Konvencija par pasaules kultūras un dabas mantojuma aizsardzību. Galvenie partneri starptautiskajam dialogam par pasaules mantojuma saglabāšanu ir Pasaules mantojuma centrs, kurš organizē un pārrauga ar Konvenciju saistītos darbus un procesus, un Pasaules mantojuma komiteja, kura pieņem lēmumus par pasaules mantojuma aizsardzības un attīstības jautājumiem. Komiteja arī lemj par vietu iekļaušanu Pasaules mantojuma sarakstā, kas ir viens no starptautiski nozīmīgākajiem sarakstiem pasaules kultūras mantojuma jomā.
Bijusī Čehoslovākija ratificēja starptautisko Vienošanos par pasaules kultūras un dabas mantojuma nosargāšanu 1991. gadā un no šī laika tai ir izdevies UNESCO pasaules mantojuma sarakstā ierakstīt jau sešpadsmit Čehijas kultūrvēsturiskās vietas. Čehi ar to lepojas, saucot savu valsti par “UNESCO lielvalsti”.
„Man gribētos, lai šī izstāde ir ne tikai bauda acīm šeit, Bauskas pilī, bet lai tā arī palīdz padziļināti iepazīt Čehiju un iedvesmo jauniem ceļojumiem. Lai visu to, kas redzams fotogrāfijās, varētu baudīt pašu acīm,” savā uzrunā minēja J. Hinkova.
Klātesošos uzrunāja arī Bauskas novada domes priekšsēdētājs Aivars Okmanis: „Ja mēs meklētu vietu Čehijas kultūrvēsturisko pieminekļu izstādei ārpus Rīgas, tad labāku par Bausku Latvijā atrast nevarētu. Izsaku pateicību par šo izzinošo izstādi, kas tagad būs atvērta mūsu iedzīvotājiem, un ceru uz turpmāko sadarbību ar vēstniecību un citām Čehijas pārstāvniecībām.”
Izstāde Bauskas pilī būs aplūkojama līdz 11.maijam muzeja darba laikā un būs pieejama visiem muzeja apmeklētājiem bez maksas.
Reklāma