«Eiropas muzeju nakts» norisināsies jau šajā sestdienā, 13. maijā, tā Latvijā tiek organizēta 19. reizi. Šī gada pasākuma tēma ir «Radīšana», un Bauskas novadā uz naksnīgiem piedzīvojumiem apmeklētājus gaidīs gan akreditētie muzeji, gan novadpētniecības materiālu krātuves, gan Rundāles ūdensdzirnavas, Ribbes vējdzirnas.
“Bauskas Dzīve” interesējās, kā viesu uzņemšanai «Muzeju naktī» gatavojas Bauskas pils muzejs un aktieru Amtmaņu muzejs Vallē. Kā paskaidroja Bauskas muzejā, viņi šogad pasākumu izlaidīs, taču pavisam drīz gaidīs apmeklētājus ar jaunu ekspozīciju.
Filozofu akmens radīšana
Bauskas pils muzeja vecākā komunikācijas speciāliste Elīna Jegorova informē, ka pils muzejs šī gada «Muzeju naktij» sagatavojis nakts programmu «Spiritus, Aminus, Corpus» (no latīņu val. – ‘gars, dvēsele, ķermenis’) –, kas ir dzīves trīsvienība. Trīsvienība sevī ietver ne vien radīšanu un atklāsmes, bet arī atjaunošanu, dzīves uzlabošanu un dažādu lietu atjautīgu pārveidošanu.
E. Jegorova atklāj, ka no plkst. 19 apskatei būs atvērtas Bauskas pils vēstures un interjeru ekspozīcijas, to skaitā izstādes – «Tērps un rotas Kurzemes hercogistē 1562 – 1620» un «Bauskas pils – militārs nocietinājums». No plkst. 19 līdz 22 dažādās pils vietās būs pieejamas 16. gadsimta skaistuma kopšanas paņēmienu izzināšanas aktivitātes, dzīves kvalitātei un ilgmūžībai – maģiski eliksīri un dziedinošas ziedes, kā arī satikšanās ar hercogu un viņa izklaidētājiem. Interesenti līdz plkst. 22 varēs aplūkot Livonijas ordeņa pilsdrupas un uzkāpt centrālajā tornī.
Ieeja pilī tiks slēgta plkst. 22, lai skatītāji varētu pulcēties Livonijas ordeņpils pagalmā, kur tiks izrādīta performance «Filozofu akmens radīšana». E. Jegorova nedaudz sniedz ieskatu šajā stāstā: «Filozofu akmens ir noslēpumaina viela, kas pēc alķīmiķu domām ir spējīga parastos metālus pārvērst zeltā vai sudrabā. Filozofu akmens tiek saukts arī par dzīvības eliksīru, kas spētu dot cilvēkam nemirstību vai mūžīgo jaunību. Pastāv dažādas teorijas kāds tas varētu izskatīties, kā arī kas tas īsti ir. Pastāv uzskats, ka Hermes Trismegists atklājis filozofu akmeni, taču recepti atstājis šifrētā veidā, ko pēcāk alķīmiķi mēģinājuši atšifrēt eksperimentējot, veicot daudz nozīmīgu atklājumu zinātnes jomās, piemēram, 17.gs. pirmajā pusē atklājot fosforu. Mūsdienās vēl joprojām nav atklāts Filozofu akmens, tādēļ performancē būs iespēja vērot mēģinājumus radīt filozofu akmeni.»
Teātru nakts
Aktieru – Teodora Amtmaņa un Alfreda Amtmaņa-Briedīša – muzejā Vallē «Muzeju naktī» apmeklētājus gaidīs no plkst. 19. Aktieru Amtmaņu muzeja vadītāja Dace Anna Zvaigzne informē, ka pasākuma laikā būs iespēja noskatīties Stelpes amatierteātra «Re, mēs te!» uzvesto lugu, kā arī Valles amatierteātra «Briedīši» un Skaistkalnes amatierteātra «Gadījums» iestudētos skečus. «Tēmas ietvaros viesiem parādīsim un pastāstīsim par to, ko esam radījuši un kā tā radīšana top,» tā D. A. Zvaigzne. Muzejs Vallē interesentiem būs atvērts līdz vieniem naktī.
UZZIŅAI
Eiropas Muzeju nakts ir starptautisks muzeju pasākums, kas kopš 2005.gada ik pavasari notiek daudzās Eiropas valstīs. Līdz ar tradicionālajām ekspozīcijām notiek arī dažādi īpaši pasākumi – radošās darbnīcas, koncerti, teātra uzvedumi.
Pasākums tradicionāli norit no sestdienas vakara līdz svētdienas pirmajai rīta stundai. Ieeja muzejos akcijas laikā ir bez maksas.
Festivāla iniciatore un koordinatore ir Francijas Kultūras ministrija.
Akciju «Muzeju nakts» Latvijā organizē Latvija Republikas Kultūras ministrija sadarbībā ar Starptautiskās muzeju padomes (ICOM) Latvijas Nacionālo komiteju.
Avots: lnmm.lv
Titulattēlā: Muzeju nakts Bauskas pilī 2022. gadā – Bauskas pils dienvidu pusē tika sarīkota performance “Gaismas cīņa pret tumsu”, kurā cīnījās Baltais bruņinieks pret Melno bruņinieku. Foto no «Bauskas Dzīves» arhīva.
Viss vienā dienā: novada svētki Mežotnē, Sējas svētki Bārbelē un vēl muzeju nakts. Kaut kāda interesanta pasākumu plānošana …