Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Tiesībsargs: Lielākā daļa pašvaldību palīdzības sniegšanu bērnu audzināšanā nesaredz kā savu funkciju; Bauskas novada pašvaldībā mācības bērnu vecākiem organizējot divreiz gadā

Tiesībsarga 2022./2023.gada pētījumā „Mācību pieejamība vecākiem par nevardarbīgām bērna disciplinēšanas metodēm pašvaldībās”Tiesībsarga īstenotais pētījums atklājis vairākus trūkumus izglītojošo pasākumu īstenošanā pašvaldībās attiecībā uz bērnu emocionālo audzināšanu, kas norāda, ka lielākā daļa pašvaldību neuzskata par savu obligātu funkciju sniegt palīdzību bērnu audzināšanā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tiesībsarga biroja komunikācijas un starptautiskās sadarbības nodaļas vadītāja vietnieks Edgars Lākutis aģentūrai LETA norādīja, ka pētījumā secināts – no 43 pašvaldībām 28 īstenoja vai plānoja nodarbības “Bērnu emocionālā audzināšana”, kā arī “Ceļvedis, audzinot pusaudzi”. Savukārt programma “Sargeņģelis” tiek īstenota četrās pašvaldībās, no kurām vienā notiek darbinieku apmācības.

Lai gan vairākas pašvaldības īsteno arī citus izglītojošos pasākumus dažādos formātos, piemēram, lekciju, nodarbību un vebināru veidā, trīs pašvaldības norādīja, ka nepiedāvā atbalstu bērnu disciplinēšanā. Tiesībsargs norādīja, ka tādas aktivitātes kā vecāku sapulces izglītības iestādēs nevar tikt uzskatītas par efektīvu veidu, kā pašvaldība var izglītot vecākus, jo tās izglītības iestādes plāno patstāvīgi, kā arī tās apmeklē tikai konkrētās izglītības iestādes izglītojamo vecāki.

Vienlaikus tikai piecās pašvaldībās mācības aptver visu vecumposmu, no dzimšanas līdz 17 gadiem, bērnu audzināšanas īpatnības: Jelgavas valstspilsētas pašvaldībā, Olaines novada pašvaldībā, Saldus novada pašvaldībā, Rīgas valstspilsētas pašvaldībā un Gulbenes novada pašvaldībā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kopumā visās pašvaldībās mācības vecākiem ir pieejamas bez maksas, tomēr nereti manāms, ka mērķauditorija ir tikai sociālā riska ģimenes. Rezultātā iespēja izglītoties jebkuram vecākam tiek apgrūtināta vietu trūkuma vai kursu neesamības dēļ.

Ir arī pašvaldības, kur mācības ir samērā dārgs pakalpojums. Tiesībsargs kā piemēru minēja Balvu novada pašvaldību, kur bez sociālā darbinieka nosūtījuma izglītošanās vecākam izmaksās 20 eiro par vienu nodarbību. Viņš uzsvēra, ka, lai izglītojošie pasākumi būtu preventīvi, tiem jābūt brīvi pieejamiem jebkuram vecākam, tādējādi novēršot vai mazinot ar bērna uzvedību saistītās problēmas nākotnē.

Par nepietiekami pievērstu uzmanību pienākuma izpildei, tiesībsarga ieskatā, liecina arī izdevumu, kas radušies mācību nodrošināšanai, nenodalīšana no iestāžu kopējā budžeta – to nedara vai neplāno darīt 23 pašvaldības. Ievērojami atšķiras arī apmērs gadā, kādu pašvaldības iecerējušas atvēlēt mācību nodrošināšanai – no 500 eiro Varakļānu novada pašvaldībā līdz 70 626 eiro Rīgas valstspilsētas pašvaldībā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tikai septiņās pašvaldībās mācības nodrošinātas sadarbībā ar privātiem pakalpojuma sniedzējiem, piemēram, SU SIA “Centrs ZIN”, nodibinājumu “Centrs Dardedze”, Pusaudžu resursu centru, vai ar citām pašvaldībām.

Tiesībsarga ieskatā finanšu līdzekļi, kas nepieciešami nodarbību ieviešanā, nav lieli. “Centrs Dardedze” piedāvā apmācību kursu “Bērnu emocionālā audzināšana” grupu vadītājiem, lai speciālists varētu patstāvīgi vadīt apmācību un atbalsta grupas vecākiem. 2024.gada janvāra-februāra kurss izmaksā 439 eiro. Tas ir tikpat, cik maksā apmācību kurss “Ceļvedis, audzinot pusaudzi” šī gada rudenī un apmācību kurss “Sargeņģelis” šī gada vasara beigās-rudens sākumā, atzīmēja tiesībsargs.

11 pašvaldības piedalās agrīnās intervences programmas “STOP 4-7” īstenošanā, kam finansējumu piešķīra Ministru kabinets. Vienlaikus tiesībsargs norādīja, ka vairākas no tām pret savu saistību izpildīšanu attiecas pavirši, piemēram, nesniedz atgriezenisko saiti.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pašvaldībām būtu jāpievērš lielāka uzmanība izglītojošo pasākumu īstenošanai, jo tas palīdzētu novērst vai mazināt problēmas ar bērna uzvedību nākotnē, uzskata tiesībsargs.

Mācību pieejamība vecākiem Bauskas novada pašvaldībā

Tiesībsarga 2022./2023.gada pētījumā „Mācību pieejamība vecākiem par nevardarbīgām bērna disciplinēšanas metodēm pašvaldībās”, lai noskaidrotu situāciju ar izglītošanās iespējām novados, veikta pašvaldību aptauja. Šeit situācija pēc Bauskas novada pašvaldības sniegtajām atbildēm:

1. Pašvaldībā tiek īstenotas šādas mācības vecākiem:

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

1) grupa “Bez pēriena” ar mērķi veicināt vecāku izpratni par bērnu fiziskas sodīšanas ietekmi

un uzlabot zināšanas par pozitīvām bērnu disciplinēšanas metodēm. Pakalpojums domāts

ģimenēm, kurās ir bērni no 0 līdz 10 gadu vecumam. Grupai paredzētas 6 nodarbības.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

2) “Izproti sava bērna bailes” ir uz traumu fokusēta kognitīvi-biheviorāla terapija bērniem un

jauniešiem ar pēctraumas stresa traucējumiem. Pakalpojums paredzēts bērniem no 6 gadu

vecuma un viņu vecākiem, kas piedzīvojuši traumatiskus notikumus, kļuvuši par

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

vardarbības upuriem vai lieciniekiem attiecībās ar tuviniekiem. Kursā ir 12 nodarbības.

3) “Ceļvedis, audzinot pusaudzi” ar mērķi palīdzēt vecākiem, kuriem ir bērni no 10 līdz 18

gadiem, labāk izprast savus bērnus un viņu vajadzības, tādejādi mazinot bērnu uzvedības

problēmas. Nodarbību cikla ietvaros notiek 10 nodarbības 10 vecākiem.

4) “Bērna emocionālā audzināšana” paredzēta vecākiem, kuriem ir bērni vecumā no

dzimšanas līdz 7 gadiem. Programma tiek realizēta nelielās (6–8 cilvēku) grupās 12 reizes

divu stundu ilgās nodarbībās 1 reizi nedēļā.

Mācības tiek organizētas divas reizes gadā vai arī pēc pieprasījuma no sociālo gadījumu vadītājiem.

Par izglītojošām grupām informācija tiek ievietota facebook un uz informatīvā stenda Bauskas novada Sociālajā dienestā, sociālie darbinieki uzrunā vecākus personīgi. Informācija tiek nodota arī skolu sociālajiem pedagogiem vecāku informēšanai.

2. Mērķu grupa mācībām pieejama vecākiem ar bērniem, kuriem nepieciešama palīdzība un

atbalsts bērnu audzināšanā, aprūpē un disciplinēšanā, biežāk tie ir Sociālā dienesta klienti, retāk citi interesenti.

3. Izglītojošās grupas vecākiem ir pieejamas bez maksas.

4. Sociālā dienesta budžetā 2022. gadam ir paredzēti 6810,08 EUR vecāku izglītojošām grupām. Finanšu līdzekļi 2023. gadam tiekot paredzēti ne mazākā apmērā.

5. Pašvaldība sadarbības ietvaros vecākiem nodrošina iespēju apmeklēt izglītojošus seminārus Latvijas SOS Bērnu ciemata asociācijas SOS Ģimeņu atbalsta centrā Bauskā.

Avots: Tiesībsarga 2022./2023.gada pētījums „Mācību pieejamība vecākiem par nevardarbīgām bērna disciplinēšanas metodēm pašvaldībās”.

Attēls no sosbernuciemati.lv

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (3)

  1. tās mācības paredzētas līdzīgi pažarnieku mācībām? Ja tie paši papuči, kas šobrīd aizņem “sēdvietas” Saeimā un pašvaldībās, izglītības “sakārtošanu” veica ar digitālas tāfeles ieviešanu un apkopējas piesaistīšanu ik katram savam lolojumam. Kā saka- ko sēsi, to pļausi….

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.